dcsimg

Astrovité ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Astrovité (lat. Asteraceae) je počtom druhov veľmi veľká a rozšírená čeľaď kvitnúcich rastlín (Angiospermae).[2][3]

Čeľaď v súčasnosti obsahuje viac ako 23 600 druhov v 1 620 rodoch a 13 podčeľadí.[4] Počtom druhov ich predčí iba čeľaď vstavačovité (Orchidaceae)[2][5] Viaceré druhy majú súkvetie vo forme úboru (anthodium): má strapcovitý tvar, kvetné lôžko je rozšírené terčovito.[6] Listy sú jednoduché.

Latinský názov Asteraceae pochádza z rodu Aster, z gréckeho ἀστήρ, ktoré znamená „hviezda“, a odkazuje na hviezdicový tvar kvetenstva. Compositae je starší ale stále platný názov, ktorý odkazuje na fakt, že čeľaď je jedna z mála krytosemenných rastlín, ktoré majú pseudanthium (súkvetie pripomínajúce jednoduchý kvet)[6][7]

Viaceré astrovité sú byliny, ale mnohé sú aj kríky, viniče alebo stromy. Astrovité sú rozšírené celosvetovo, z polárnych oblastí po trópy, kolonizujúce široký rozsah biotopov. Najviac sú rozšírené v suchých a polosuchých oblastiach subtropických a chladnejších zemepisných šírkach.[8] Astrovité reprezentujú skoro 10 % autochtónnej flóry vo viacerých regiónoch sveta.

Je to ekonomicky dôležitá čeľaď, poskytujúca olej, šalát, bylinné čaje, náhradné sladivá, semená a iné. Niektoré rody majú záhradnícky význam, napr. nechtík lekársky (Calendula officinalis), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), viaceré sedmokrásky, turice, chryzantémy, cínie, georgíny a helenia. Viaceré druhy sú dôležité liečivé rastliny (grindélia, rebríček obyčajný a iné).[9] Množstvo druhov sa považuje za invazívne, ako napr. známa púpava lekárska v Severnej Amerike, ktorú tam doniesli Európania.

Taxonómia

Podčeľade:

Referencie

  1. ANGIOSPERM PHYLOGENY GROUP. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III [online]. 2. vyd. Botanical Journal of the Linnean Society. S. 105–121. Dostupné online. DOI:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x
  2. a b Stevens, P. F. (2001 onwards) Angiosperm Phylogeny Website. Version 13, updated: 04/19/2014 19:57:49
  3. Jeffrey, C. 2007. Compositae: Introduction with key to tribes. Pages 61–87 in Families and Genera of Vascular Plants, vol. VIII, Flowering Plants, Eudicots, Asterales (J. W. Kadereit and C. Jeffrey, eds.). Springer-Verlag, Berlin
  4. Encyclopædia Britannica: Asteraceae
  5. Panero, J.L., Crozier, B.S. Tree of Life – Asteraceae
  6. a b Kuna, R.; Košťál, L. 2007-2016. Terminologický slovník biológie rastlín I. - Cytológia, anatómia a morfológia: 13.9.2016. http://www.kbg.fpv.ukf.sk/slovnik/ (23.10.2016).
  7. International Code of Botanical Nomenclature. In point 18/5 states: "The following names, used traditionally, are considered valid: Compositae (Asteraceae...).
  8. Barkely, T.M., Brouillet, L., Strother, J.L. (2006) Flora of North America – Asteraceae"
  9. Phytochemical and Ethnobotanical Databases [online]. . Dostupné online.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Astrovité
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Astrovité

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Asteraceae na anglickej Wikipédii.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK

Astrovité: Brief Summary ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Astrovité (lat. Asteraceae) je počtom druhov veľmi veľká a rozšírená čeľaď kvitnúcich rastlín (Angiospermae).

Čeľaď v súčasnosti obsahuje viac ako 23 600 druhov v 1 620 rodoch a 13 podčeľadí. Počtom druhov ich predčí iba čeľaď vstavačovité (Orchidaceae) Viaceré druhy majú súkvetie vo forme úboru (anthodium): má strapcovitý tvar, kvetné lôžko je rozšírené terčovito. Listy sú jednoduché.

Latinský názov Asteraceae pochádza z rodu Aster, z gréckeho ἀστήρ, ktoré znamená „hviezda“, a odkazuje na hviezdicový tvar kvetenstva. Compositae je starší ale stále platný názov, ktorý odkazuje na fakt, že čeľaď je jedna z mála krytosemenných rastlín, ktoré majú pseudanthium (súkvetie pripomínajúce jednoduchý kvet)

Viaceré astrovité sú byliny, ale mnohé sú aj kríky, viniče alebo stromy. Astrovité sú rozšírené celosvetovo, z polárnych oblastí po trópy, kolonizujúce široký rozsah biotopov. Najviac sú rozšírené v suchých a polosuchých oblastiach subtropických a chladnejších zemepisných šírkach. Astrovité reprezentujú skoro 10 % autochtónnej flóry vo viacerých regiónoch sveta.

Je to ekonomicky dôležitá čeľaď, poskytujúca olej, šalát, bylinné čaje, náhradné sladivá, semená a iné. Niektoré rody majú záhradnícky význam, napr. nechtík lekársky (Calendula officinalis), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), viaceré sedmokrásky, turice, chryzantémy, cínie, georgíny a helenia. Viaceré druhy sú dôležité liečivé rastliny (grindélia, rebríček obyčajný a iné). Množstvo druhov sa považuje za invazívne, ako napr. známa púpava lekárska v Severnej Amerike, ktorú tam doniesli Európania.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK