Hluchavkovité (Lamiaceae, staršie Labiatae[1]) je čeľaď kvitnúcich rastlín. Viaceré rastliny sú veľmi aromatické a používajú ako liečivé rastliny a koreniny: bazalka, mäta, rozmarín, šalvia, saturejka, majoránka, oregano, yzop, tymian, levanduľa a perila. Niektoré druhy sú kríky alebo stromy (tík) a výnimočne aj ako popínavé rastliny. Pestujú sa aj pre atraktívny vzhľad (Coleus, Ajuga), semená (Salvia hispanica; chia), alebo pre jedlé hľuzy Plectranthus edulis, Plectranthus esculentus, Plectranthus rotundifolius a Stachys affinis.
V 236 rodoch[2] existuje veľa druhov, zdroje uvádzajú od 6700[3] do 7200[2] druhov. Rastú hlavne v Stredomorí[3] ale majú kozmopolitné rozšírenie[4].
Čeľaď je blízko príbuzná k čeľadi železníkovité (Verbenaceae);[2] v 90. rokoch 20. storočia navrhli fylogenetické štúdie, že rody klasifikované do čeľade železníkovité by mali byť zahrnuté medzi hluchavkovité[5][6] alebo do iných čeľadí radu hluchavkotvaré (Lamiales).[7][8]
Niektoré druhy vo svojich listoch a ochlpení produkujú terpén, aby odpudzovali bylinožravce. Kvety majú 5 spojených lístkov, jeden veľký piestik má 4 semenníky.[1]
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lamiaceae na anglickej Wikipédii.
Hluchavkovité (Lamiaceae, staršie Labiatae) je čeľaď kvitnúcich rastlín. Viaceré rastliny sú veľmi aromatické a používajú ako liečivé rastliny a koreniny: bazalka, mäta, rozmarín, šalvia, saturejka, majoránka, oregano, yzop, tymian, levanduľa a perila. Niektoré druhy sú kríky alebo stromy (tík) a výnimočne aj ako popínavé rastliny. Pestujú sa aj pre atraktívny vzhľad (Coleus, Ajuga), semená (Salvia hispanica; chia), alebo pre jedlé hľuzy Plectranthus edulis, Plectranthus esculentus, Plectranthus rotundifolius a Stachys affinis.
V 236 rodoch existuje veľa druhov, zdroje uvádzajú od 6700 do 7200 druhov. Rastú hlavne v Stredomorí ale majú kozmopolitné rozšírenie.
Čeľaď je blízko príbuzná k čeľadi železníkovité (Verbenaceae); v 90. rokoch 20. storočia navrhli fylogenetické štúdie, že rody klasifikované do čeľade železníkovité by mali byť zahrnuté medzi hluchavkovité alebo do iných čeľadí radu hluchavkotvaré (Lamiales).
Niektoré druhy vo svojich listoch a ochlpení produkujú terpén, aby odpudzovali bylinožravce. Kvety majú 5 spojených lístkov, jeden veľký piestik má 4 semenníky.