dcsimg

Hlodavce ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Hlodavce alebo myšotvaré sú najpočetnejším radom z triedy cicavce (Mammalia). Tvoria veľmi výraznú samostatnú skupinu, ostro ohraničenú od ostatných radov cicavcov. Systematicky sú hlodavce (Rodentia) zaradené do samostatného radu, ktorý zahŕňa cicavce vysokého fylogenetického veku s typickými anatomicko-morfologickými zvláštnosťami (chrup, tvar lebky a pod.) Do radu hlodavcov patrí 33 čeľadí a 2277 uznaných druhov, z nich 30 druhov obýva Slovensko.[1]

Chov

Pre chov v zajatí sú vhodné hlodavce z týchto čeľadí:

Ochrana

Na Slovensku je 13 druhov zákonom chránených.[1] Niektoré z nich sú významné aj z hľadiska chovu v zajatí, napríklad veverica obyčajná.

Referencie

  1. a b BALÁŽ, Ivan; AMBROS, Michal; TULIS, Filip, et al. Hlodavce a hmyzožravce Slovenska. Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, 2013. ISBN 978-80-558-0437-8. Kapitola Systematický prehlad hlodavcov a hmyzožravcov Slovenska, s. 17.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hlodavce
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Hlodavce
Ei1.jpg Tento článok týkajúci sa živočíchov je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikipédii tým, že ho doplníš a rozšíriš.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK

Hlodavce: Brief Summary ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Hlodavce alebo myšotvaré sú najpočetnejším radom z triedy cicavce (Mammalia). Tvoria veľmi výraznú samostatnú skupinu, ostro ohraničenú od ostatných radov cicavcov. Systematicky sú hlodavce (Rodentia) zaradené do samostatného radu, ktorý zahŕňa cicavce vysokého fylogenetického veku s typickými anatomicko-morfologickými zvláštnosťami (chrup, tvar lebky a pod.) Do radu hlodavcov patrí 33 čeľadí a 2277 uznaných druhov, z nich 30 druhov obýva Slovensko.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK