dcsimg

Eskulap dırmanantəlxəsi ( الأذرية )

المقدمة من wikipedia AZ

Eskulap dırmanantəlxəsi və ya Eskulap ilan - Suilanıkimilər fəsiləsinə aid ilan növü.

Görünüşü

Uzunluğu 2 m təşkil edir (ən uzunu isə 2,25 m). Ümumi fonda sarı-boz-krem rənglərinin qarışığını təşkil edir.

Yayılması

Bu növ Şimal-qərbi İtaliyadan Qafqaza qədər olan ərazilərə yayılmışdır. Onlara Cənubi Moldova, Cənub-qərbi Ukrayna ərazilərdə görmək olar. Vaxtı ilə İran və Azərbaycanın cənub şərqində yayılmış Elaphe persica (Werner, 1913) yarımnövü hazırda Fars dırmanantəlxəsi adı ilə müstəqil növə çevrilmişdir.

Həyat tərzi

Onlar əsasən ön dağlıq ərazilərdə yayılırlar. Bəzən 2000 m yüksəkliyə qədər yayıla bilirlər. Onlara daha çox çay və fındıq kolları arasında olurlar. Xüsusi ilə açıq və insnların çox olduğu ərazilərdən qaçırlar. Aktiv dövrləri apreldən başlayaraq oktyabr ayına qədər davam edir. Bəzən isə qışlamaya dekabrd gedirlər. Çütləşmə əsasən yerin altında baş versədə bəzən ağac üzərində baş verir. Bu hadisə may-iyun aylarına təsadüf edir. Mövsüm ərzində 4 — 10 yumuta qoyurlar( 17 — 20 x 35 — 50 mm). 2 — 3 aydan sonra yumurtadan balalar çıxır.

Onlar əsasən gəmiricilərlə qidalanır. Əsas düşmənləri yırtıcı quşlar və məməlilərdir. Bu növ ilanlar Gürcüstan, Ukrayna və Rusiyanın Qırmızı Kitababına daxil edilmişdir.

Mənbə

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia AZ

Eskulap dırmanantəlxəsi: Brief Summary ( الأذرية )

المقدمة من wikipedia AZ

Eskulap dırmanantəlxəsi və ya Eskulap ilan - Suilanıkimilər fəsiləsinə aid ilan növü.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia AZ

Užovka stromová ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Užovka stromová či užovka Aeskulapova (Zamenis longissimus) je nejedovatý had z čeledi užovkovitých a podčeledi Colubrinae (pravých užovek). Do roku 2005 se tato užovka řadila do rodu Elaphe, dnes je spolu s dalšími pěti druhy řazena v rodu Zamenis. Druh nemá žádné poddruhy, dříve byl uznáván poddruh Elaphe longissima romana, v roce 2006 byl však uznán za samostatný druh Zamenis lineatus.

Rozšíření

Vyskytuje se v jižní Evropě od jižní Francie až po jihozápadní Ukrajinu. Ve Španělsku obývá jen severní a východní pobřeží, střed a západ Pyrenejského poloostrova neobývá. Vyskytuje se i v jižním Německu a Rakousku (kromě Tyrolska a Vorarlberska). Dále pak na jihu Slovenska a na několika místech v Polsku (v národním parku Bieszczady). Východní hranicí jejího rozšíření je Kavkaz a Ázerbájdžán. V České republice se vyskytuje ostrůvkovitě na několika málo místech, je to tedy nejvzácnější a nejohroženější had Česka. Vyskytuje se na jižní Moravě v Podyjí, kde jde o populaci přesahující k nám od našich středoevropských sousedů.

Unikátní je ostrůvkovitý výskyt užovky stromové v údolí řeky Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami v okolí obce Stráž nad Ohří na Karlovarsku. Jde o jednu ze tří ostrůvkovitých oblastí v Evropě, kde se tyto užovky vyskytují. V Osvinově působí od roku 2006 občanské sdružení Zamenis, jehož náplní je záchrana izolované populace, odhadované na 400–600 jedinců. V rámci záchranného programu jsou budována umělá líhniště. V místním infocentru je možné se s tímto hadem setkat a seznámit se s jeho ochranou.[2]

Další oblasti jsou v Německu (v okolí Schlangenbadu) a v polských Bieszczadech. Existuje několik teorií vzniku této odloučené populace. Někdy se uvádí, že jde o důsledek římských expanzí, které užovku rozšířily dále na sever. Římané ji totiž uctívali jako symbol lékařů. Dále, že byla tato populace vysazena rodinou Mattoni na konci 19. století. Na základě fosilních nálezů a genetické analýzy, která porovnávala jednotlivé populace užovky stromové, bylo zjištěno, že se jedná o reliktní izolovanou populaci.[3]

Vzhled

Je to velká štíhlá užovka, která obvykle dosahuje kolem jednoho metru délky, občas lze ale zahlédnout i dvoumetrový exemplář. Je to tedy náš nejdelší had. Nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů. Těchto délek však dosahuje v jižnějších oblastech svého rozšíření, u nás bývá skutečně mnohem menší. Šupiny má hladké ve 21 až 28 řadách kolem těla (častěji spíše méně). Břišní šupiny má dobře přizpůsobené k lezení po stromech. Hlava je protáhlá, nezřetelně odlišitelná od krku. Má poměrně dlouhý ocas. Zbarvení mívá různorodé, od žluté, hnědé, přes šedou až po černou barvu. Po celém těle mívá drobné skvrnky. Břicho je světlejší, většinou žluté, někdy až bílé. Mláďata mívají za hlavou bíložluté půlměsíčky, takže je někdy zaměnitelná s užovkou obojkovou.

Způsob života a rozmnožování

Nejčastěji se vyskytuje v nadmořských výškách 300–600 m n. m. Dává přednost vlhkým biotopům nedaleko listnatých lesů, vyhledává i různá křoviska či okolí lidských obydlí (zvláště na Karlovarsku je to velmi zřetelné, užovky se kolem lidí zdržují velmi rády)[4]. Má ráda blízkost vody, ale není na ni tolik vázána jako užovka podplamatá nebo užovka obojková. Ráda leze po stromech nebo v křovinách, ale často je také k nalezení na zemi.

Loví především ptáky, ale nepohrdne ani drobnými savci, ptačími mláďaty a dokonce i jejich vejci. V mládí loví i ještěrky.

Na jaře v dubnu a květnu začínají samci bojovat o samice, se kterými se v květnu a červnu páří. Samice naklade v létě snůšku 4 až 12 vajec do různého tlejícího rostlinného materiálu (někdy i do kompostu), ze kterých se na podzim líhnou třicet centimetrů dlouhá mláďata. Inkubace vajec v přírodě trvá 130 až 155 dní, v zajetí je však mnohem kratší. Mláďata po vylíhnutí dosahují délky až 40 centimetrů a po prvním svlékání začínají přijímat potravu.

Jde o mírného hada, který kouše spíše sporadicky, při ohrožení se staví do výhružné pozice a dělá falešné výpady proti útočníkovi, častěji se však snaží uprchnout.

Mytologie

Užovka stromová hraje velkou roli v mytologii, stala se tak symbolem lékařů celého světa. Podle pověsti roku 293 př. n. l. zasáhla starověký Řím velká epidemie neznámé nemoci (pravděpodobně cholery). Zahnal ji římský bůh lékařství Aesculap, který přišel právě v podobě tohoto hada. Římané užovkám z vděčnosti postavili chrámy a začali je v nich chovat. Aesculapova hůl s ovinutou užovkou je od těch dob symbolem lékařů i farmaceutů. Tyto pověsti i symbolika podporují teorii o expanzi tohoto druhu na sever právě díky Římanům, pro potvrzení však chybí důkazy.[zdroj?]

Podle jiných autorů je nutno původ lékařského symbolu hledat u parazitického červa vlasovce medinského (Dracunculus medinensis). Obecně se však svět přiklání k užovkám stromovým.[zdroj?]

Ochrana

V České republice je zvláště chráněna jako kriticky ohrožený druh.[5] Je chráněna ve všech svých vývojových stádiích. Chráněna jsou jí užívaná přirozená i umělá sídla a její biotop.[6]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-11]
  2. Zamenis – spolek na ochranu užovky stromové v Poohří [online]. Zamenis [cit. 2018-05-02]. Dostupné online.
  3. Musilová Radka, disertační práce na téma: Ekologie a status užovky stromové (Zamenis longissimus) v severozápadních Čechách. 2011.
  4. Užovka vyhledává blízkost člověka [online]. Lidové noviny [cit. 2012-03-04]. Vyžaduje předplatné. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-21.
  5. Příloha č. III vyhlášky ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb.
  6. § 50 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., v platném znění.

Literatura

  • HANÁK, Jan a kol: Světem zvířat, díl IV. Praha: Albatros, 1976.
  • FELIX, Jiří: Hadi. Praha: SZN, 1981.
  • MORAVEC, Jiří, a kol. Plazi. Fauna ČR. 1. vyd. Praha: Academia, 2015. 531 s. ISBN 978-80-200-2416-9. Kapitola Zamenis longissimus – užovka stromová, s. 304–335.
  • JÍROVEC, Otto: Parasitologie pro lékaře. Praha: Avicenum, 1977.

Externí odkazy

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ

Užovka stromová: Brief Summary ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Užovka stromová či užovka Aeskulapova (Zamenis longissimus) je nejedovatý had z čeledi užovkovitých a podčeledi Colubrinae (pravých užovek). Do roku 2005 se tato užovka řadila do rodu Elaphe, dnes je spolu s dalšími pěti druhy řazena v rodu Zamenis. Druh nemá žádné poddruhy, dříve byl uznáván poddruh Elaphe longissima romana, v roce 2006 byl však uznán za samostatný druh Zamenis lineatus.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ

Æskulapsnog ( الدانماركية )

المقدمة من wikipedia DA

Æskulapsnog (nu Zamenis longissimus, tidligere Elaphe longissima) er en art af ikke giftige slange, som tilhører familien snoge. Æskulapsnog findes i Europa.[3] Den har tidligere forekommet i Danmark, men gør der formodentlig ikke længere. Sidste rapportede fund i Danmark er fra 1910.[4]

Æskulapsnogen er en klatresnog, på dansk kaldes den ofte for hasselsnog eller slet og ret hasling [5]

Størrelse og udseende

Æskulapsnogen er den største slange af de slanger, der har levet i Danmark i historisk tid, og den er Europas største slangeart. Den opnår som regel en længde mellem 100 og 150 cm, men den kan blive 200 cm lang, og i lighed med de andre slanger, er det hunnerne, der bliver størst. Æskulapsnogen har i forhold til sin størrelse et forholdsvis lille hoved, men til gengæld har den en lang kegleformet hale, der udgør ca. 20 procent af dens fulde kropslængde.[5]

Farven hos æskulapsnogen kan godt variere en hel del fra individ til individ, ryggen kan være olivenfarvet, gråbrun, gulbrun eller en blanding af disse farver, og de fleste af dens skæl er kantet med lyse striber. Æskulapsnogen har ofte et par gullige pletter på hver side af nakken. [5]

Øjnene har runde pupiller med rødgul iris, desuden har æskulapsnogen som regel en mørk stribe, der løber fra øjet ned til mundvigen. Æskulapsnogens skæl er glatte, bortset fra kroppens bagerste del, hvor skællende har en svag køl. Ned langs begge sider er de brede bugskinner forsynet med et skarpt knæk, sådan de danner et par ret skarpe kanter, det er disse bugkanter æskulapsnogen bruger når den kravler i træer.[5]


Historie

Lægerne har deres symbol, nemlig en slange, der snor sig op ad en stav, denne slange er en æskulapsnog, og staven kaldes naturligt nok for æskulapstaven, og den menes at have været symbolet for lægernes kunst i over 3000 år. Æskulapstaven blev brugt af den mest berømte græske lægegud, Asklepios.[5]


Referencer

  1. ^ "Zamenis longissimus". IUCN's Rødliste. 2008. Hentet 2015-05-19.
  2. ^ Fog, K. (2019), "Krybdyr", i Moeslund, J.E. m.fl., Den danske Rødliste 2019, Aarhus Universitet, DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi, hentet 20. januar 2020.
  3. ^ a b "Zamenis longissimus". reptile-database.reptarium.cz (engelsk). 2014. Hentet 2014-07-26.
  4. ^ "Æskulapsnog". naturstyrelsen.dk. 2014. Hentet 2014-07-26.
  5. ^ a b c d e Liljensøe, Jørgen (1993). Danske Slanger. 1 (1 udgave). s. 113 - 124. ISBN 87-411-5708-7. |access-date= kræver at |url= også er angivet (hjælp)

Eksterne henvisninger

Stub
Denne artikel om dyr er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia-forfattere og redaktører
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia DA

Æskulapsnog: Brief Summary ( الدانماركية )

المقدمة من wikipedia DA

Æskulapsnog (nu Zamenis longissimus, tidligere Elaphe longissima) er en art af ikke giftige slange, som tilhører familien snoge. Æskulapsnog findes i Europa. Den har tidligere forekommet i Danmark, men gør der formodentlig ikke længere. Sidste rapportede fund i Danmark er fra 1910.

Æskulapsnogen er en klatresnog, på dansk kaldes den ofte for hasselsnog eller slet og ret hasling

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia-forfattere og redaktører
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia DA

Äskulapnatter ( الألمانية )

المقدمة من wikipedia DE

Die Äskulapnatter (Zamenis longissimus, Syn.: Elaphe longissima) gehört zur Familie der Nattern (Colubridae) und gehört mit bis zu zwei Metern Länge zu den größten Schlangenarten Europas. Sie ist wie die meisten Arten dieser Familie ungiftig.

Merkmale

Die Äskulapnatter erreicht eine durchschnittliche Körperlänge von 1,40 bis 1,60 Metern, kann jedoch auch bis zu zwei Meter lang werden und ist kräftig gebaut. Männchen werden grundsätzlich etwas größer als Weibchen.

Die Grundfärbung der Schlange reicht von einem gelblichen Braun über olivgrün und graubraun bis grauschwarz, wobei die Oberfläche glatt und glänzend ist. Viele der Schuppen sind weiß umrandet, sodass eine helle Längsstrichelung entlang des Körpers entsteht. Bei einigen Tieren gibt es zusätzlich einen dunklen Längsstreifen entlang der Körperseiten. Der Bauch ist hell- oder grünlichgelb bis weißlich gefärbt. Bei sehr dunklen Individuen kann die Körperunterseite jedoch auch blauschwarz gefärbt sein. Während die 23 (seltener 21) Reihen Rücken- und Seitenschuppen glatt sind, besitzen die Bauchschuppen leichte Kiele, die das Klettern erleichtern.

Der Kopf ist vom Rumpf nur leicht abgesetzt und besitzt im Normalfall keine Zeichnung. Oberhalb der Augen kann ein dunkles Schläfenband ausgebildet sein, das nach hinten zum Hals reicht. Die Augen sind mittelgroß mit einer runden Pupille. Der Kopf besitzt acht, seltener neun Oberlippenschilde oder Supralabialia sowie einen Voraugenschild oder Praeoculare.

Deutlich auffälliger sind die Jungtiere gezeichnet. Sie besitzen eine helle Grundfärbung mit dunklen Flecken auf dem Rücken sowie eine deutliche dunkle über die Schnauze verlaufende Querbinde und eine nach hinten gerichtete V-Zeichnung im Nacken. Hinzu kommt ein dunkles Schläfenband und beidseitig dahinter jeweils ein hellgelber Fleck. Diese Flecken können zu Verwechslungen mit der Ringelnatter (Natrix natrix) führen, bei der diese Flecken typisch sind.

Verbreitung und Lebensraum

 src=
Verbreitung der Äskulapnatter

Die Verbreitung der Äskulapnatter ist mediterran und konzentriert sich somit auf Südeuropa und Kleinasien; es gibt jedoch auch isolierte Vorkommen in Deutschland, Österreich und der Schweiz, die Teile der nördlichen Verbreitungsgrenze darstellen. Es existieren Reliktvorkommen in Deutschland im Rheingau in der Umgebung des Ortes Schlangenbad und im Naturschutzgebiet Sommerberg bei Frauenstein, dem südlichen Odenwald, an der Donau bei Passau sowie der unteren Salzach. In Österreich werden alle Bundesländer mit Ausnahme von Vorarlberg und Tirol besiedelt.

Im Passauer Raum ist vor allem das Vorkommen an den Donauleiten lange bekannt. Über dieses Kerngebiet hinaus wurden zahlreiche weitere Vorkommen nachgewiesen, darunter bei Jahrdorf, das etwa sieben Kilometer Luftlinie von der Donau entfernt ist. Westlich der Ilz gelang nur ein Nachweis bei Haslachhof. Am unteren Inn gibt es mehrere bekannte Vorkommen auf bayerischer Seite, so im Passauer Stadtgebiet, Neuburg am Inn, Vornbach, Niederschärding und Neuhaus am Inn.[1]

Die in der Literatur immer wieder erwähnten Vorkommen im Wiesental (Südschwarzwald) konnten bis heute nicht belegt werden und sind sehr zweifelhaft.

Das Verbreitungsgebiet erstreckt sich von Nordspanien über Mittelfrankreich, die Schweiz, Österreich und einige Reliktgebiete in Süddeutschland über Tschechien, den Süden Polens und die Balkanstaaten nach Griechenland und die südwestlichen Gebiete der ehemaligen Sowjetunion und weiter in die Türkei, nach Transkaukasien und in den nördlichen Iran. Die etwas helleren Tiere in Mittel- und Süditalien sowie auf Sizilien wurden bis vor Kurzem der Nominatform Zamenis longissimus longissimus als Unterart Zamenis longissimus romana gegenübergestellt; heute werden sie aufgrund proteinelektrophoretischer Untersuchungen sowie von Sequenzunterschieden der mitochondrialen DNA als eigene Art unter dem Namen Italienische Äskulapnatter (Zamenis lineatus) angesehen.

Die Äskulapnatter bevorzugt warme und besonnte Bereiche, die jedoch nicht zu trocken sein dürfen. Man findet die Schlangen entsprechend vor allem an feuchtwarmen, sonnenexponierten Stellen im Flachland und an besonnten Hängen im Bergland. Häufig hält sie sich auch an Gewässerufern und in Auwäldern auf sowie auf Waldlichtungen oder in Geröll und Gebüschen mit Efeu und Brombeergestrüpp. Ebenfalls beliebt sind Legesteinmauern, alte Steinbrüche, Ruinengelände und die Randbereiche landwirtschaftlich genutzter Flächen wie etwa verbuschte Hangwiesen. Die höchsten Vorkommen gibt es bei etwa 1500 bis 2000 Metern, meistens lebt sie jedoch unterhalb von 1000 Metern Höhe.

Lebensweise

 src=
Äskulapnatter auf einem Baum

Die Äskulapnatter ist tagaktiv, verlagert jedoch besonders im Hochsommer ihre Hauptaktivitätsphasen in die Morgen- und Abenddämmerung. Bei sehr großer Hitze versteckt sie sich im Schatten. In den Wintermonaten verkriecht sich die Natter und hält, abhängig vom Klima, eine fünf bis sechs Monate andauernde Winterruhe.

Durch Einspreizen ihrer Schuppen kann die Äskulapnatter sehr gut klettern; sie erklimmt sogar senkrechte Baumstämme. Trotzdem hält sie sich vor allem auf dem Boden sowie in niedrigem Gestrüpp auf und klettert gelegentlich bei der Nahrungssuche. Sie bewegt sich dabei sehr flink und leise. Auch bei Störungen verhält sich die Schlange wenig angriffslustig, beißt aber in der Regel zu, wenn sie ergriffen wird.

Ernährung und Fressfeinde

 src=
Äskulapnatter beim Fressen

Die Äskulapnatter ernährt sich von Kleinsäugern, vor allem von Mäusen, sowie von Eidechsen und Vögeln und deren Nestlingen und Eiern. In Nahrungsanalysen fand man vor allem Arten der Langschwanzmäuse, der Wühlmäuse sowie der Spitzmäuse. Seltener wurden Siebenschläfer, Maulwürfe, Eichhörnchen, Wiesel und auch Fledermäuse gefunden. Unter den Vögeln dominierten Kohlmeisen, Baumläufer, Fliegenschnäpper, Ammern, Schmätzer sowie der Zaunkönig. Sehr selten fand man Insekten, Froschlurche, Feuersalamander oder andere Schlangen wie die Ringelnatter oder die Schlingnatter. Das Spektrum ist dabei natürlich sehr stark von der regionalen Zusammensetzung der potenziellen Beutetiere abhängig. Als Jungtiere erbeuten sie vor allem kleine Eidechsen sowie nestjunge Mäuse.

Die Nahrungssuche findet vor allem am Boden sowie in Höhlen im Boden statt, außerdem unter Steinen, in Bäumen oder in Pflanzenmaterial. Größere Beutetiere werden erwürgt, kleinere Tiere wie Eidechsen zwischen den Kiefern erdrückt. Die Schlange lebt häufig in Dachböden, Heuschobern und dergleichen, welche sie von Mäusen freihält.

Die Äskulapnatter selbst wird zur Beute von verschiedenen Vögeln und Säugetieren. Dabei handelt es sich unter den Säugern vor allem um Marder wie den Iltis, den Dachs sowie Stein- und Baummarder; unter den Vögeln sind es der Mäusebussard, der Wespenbussard, der Schlangenadler sowie verschiedene Rabenvögel. Besonders Jungtiere werden auch von anderen Schlangenarten wie etwa der Treppennatter oder der Eidechsennatter erbeutet. Die Äskulapnatter flieht bei Bedrohung in höhere Gebiete oder auf Bäume und in Gebüsche. Bei akuter Bedrohung wehrt sie sich durch Abwehrbisse und entleert ein übel riechendes Sekret aus ihren Analdrüsen.

Fortpflanzung und Entwicklung

 src=
Äskulapnatter, Jungtier

Die Paarungszeit der Schlangen liegt in der Phase nach der Winterruhe im Mai. Äskulapnattern vollziehen ein Paarungsspiel, bei dem das Männchen versucht, das Weibchen am Nacken zu packen und festzuhalten (Nackenbiss). Erst wenn dies geschehen ist, kommt es zur eigentlichen Verpaarung. Sind mehrere Männchen beieinander, kommt es zu Kommentkämpfen, bei denen die beiden Kontrahenten so lange miteinander ringen, bis einer auf den Boden gedrückt wird. Zu Verletzungen kommt es dabei nicht.

Die Eiablage erfolgt im Juli in feuchter Erde, in Pflanzenresten, unter Steinen oder in Mauerspalten sowie in alten Baumstümpfen. Dabei legt das Weibchen ein Gelege von fünf bis zehn langovalen Eiern ab, aus denen im September die Jungtiere schlüpfen.

Taxonomie

Die gültige wissenschaftliche Erstbeschreibung der Äskulapnatter stammt von Josephus Nicolaus Laurenti aus dem Jahre 1768; die Schlange war allerdings vorher bereits gut bekannt. So beschrieb sie etwa Ulisse Aldrovandi bereits 1640 in seiner Historia animalium als Anguis Aesculapii und Carl von Linné soll sie 1766 als Coluber aesculapii beschrieben haben (manche Systematiken greifen heute noch auf diese Referenz zurück und benennen die Art aktuell Erythrolamprus aesculapii L., 1766). Laurenti nannte die Schlange Natrix longissima und stellte sie damit neben die Ringelnatter (Natrix natrix); später benannte man sie meist als Coluber longissima und ordnete sie entsprechend unter die Zornnattern ein. Leopold Fitzinger prägte 1833 die Gattung Elaphe für die Kletternattern, in die die Äskulapnatter erst 1925 durch Robert Mertens eingestellt wurde. Diese Einordnung galt bis zur letzten Revision vor wenigen Jahren; seitdem trägt sie den Gattungsnamen Zamenis, der auch schon im 19. Jahrhundert gelegentlich benutzt worden war. Neben der Äskulapnatter und der Italienischen Äskulapnatter wurde unter den in Europa lebenden Schlangen nur die Leopardnatter (Zamenis situla) ebenfalls in diese Gattung gestellt.

Manche Herpetologen verwenden für die Äskulapnatter indes weiterhin den Namen Elaphe longissima. Innerartlich werden zudem vier phylogeografisch zu interpretierende genetische Linien unterschieden: West-Haplotyp, Adria-Haplotyp, Donau-Haplotyp und Ost-Haplotyp.

Die Äskulapnatter als Symbol

 src=
Äskulap (Asklepios) mit Stab

Benannt wurde die Schlange nach dem griechischen Heilgott Asklepios (lateinisch Aesculapius), um dessen Äskulapstab sich eine solche Natter wickelte.

Es gibt auch die Theorie, dass es sich hierbei tatsächlich um den Medinawurm handelt, der traditionell durch langsames Aufwickeln auf einen Stab aus dem Unterhautbindegewebe eines Patienten entfernt wird. Diese von Reiner Müller[2][3] aufgebrachte Theorie wird aber von Kritikern wie Erna Lesky[4] und Bernd Grün[5] als widerlegt abgelehnt, da der Medinawurm nur in Afrika bekannt war, womit ein Auftreten dieses Wurms in der griechischen Mythologie unwahrscheinlich ist.

Der Äskulapstab dient auch heute noch als Symbol der Mediziner.[6] Steht der Äskulap-Stab zwischen den „Schenkeln“ des Großbuchstabens „V“, so ist das ein Symbol der Veterinärmediziner. Bei den Apothekern und Pharmazeuten windet sich die Äskulapnatter um den Schaft einer Trinkschale. Dabei handelt es sich um die Schale der Hygieia, einer Tochter des Asklepios. Gut zu sehen ist dieses kleine Symbol auf dem großen Fraktur-„A“ der deutschen Apotheken.

Die Weltgesundheitsorganisation der Vereinten Nationen, die WHO, verwendet die Schlange als Symbol in ihrer offiziellen Flagge und auch im Star of Life, dem internationalen Zeichen für Einrichtungen des Rettungsdienstes, wird der Äskulapstab verwendet. Er ist auch das Fachdienstabzeichen für den Sanitätsdienst. Die einmal überschlagene Schlange und der Stab – mit sehr kleiner Schale – bilden ein „A“ als Logo der Österreichischen Apothekerkammer, zu sehen auch an fast allen Apotheken, nur wenige tragen noch das Vorläuferlogo mit Fraktur-A Österreichische Apothekerkammer. Das Wappen der Gemeinde Schlangenbad zeigt die Natter mit Krone.

In Italien war der Stamm der Marser bekannt als Schlangenverehrer und Schlangenzähmer. Bereits vor 3000 Jahren wurde von ihnen Angitia verehrt, die Göttin der Schlangen und der Gifte. Noch heute findet in dem kleinen Ort Cocullo in den Abruzzen jeden ersten Donnerstag im Mai eine Schlangenprozession (festa dei serpari) zu Ehren des San Domeniko Abbate statt. Dabei werden Äskulapnattern sowie Vierstreifennattern (Elaphe quatuorlineata) durch die Straßen getragen. Zahlreiche lebendige Schlangen umwinden hierbei die hölzerne Figur der Heiligen.[7]

Gefährdung und Schutz

 src=
Äskulapnatter

Die Äskulapnatter besitzt ein relativ großes Verbreitungsgebiet und ist als Art nicht bedroht. In den einzelnen Teilen ihres Verbreitungsgebietes sieht diese Situation jedoch anders aus: Besonders an der nördlichen Verbreitungsgrenze, zu der auch die wenigen Populationen in Deutschland gehören, ist ihr Vorkommen stark verinselt, und es gibt keine Verbindung zwischen den Einzelpopulationen. Diese Disjunktion wird auf die Klimaveränderungen der letzten Jahrhunderte zurückgeführt, bei der sich die Tiere immer weiter in wärmere Regionen zurückgezogen haben. Durch Habitatveränderungen durch den Menschen wird diese Tendenz noch weiter verstärkt, wodurch es zu einem Auslöschen einzelner Populationen kommen könnte. Entsprechend ist die Äskulapnatter in der Roten Liste der Bundesrepublik Deutschland in die Kategorie 2 – stark gefährdet – eingeordnet.[8]

Obwohl die Habitatzerstörung in den Lebensräumen der Äskulapnatter nur als sekundäre Rückzugsursache angesehen wird, gibt es eine Reihe von Empfehlungen, um diesen Faktor möglichst gering zu halten. So stellen vor allem die Intensivierung der Forst- und der Landwirtschaft sowie Flurbereinigungen und Siedlungserweiterungen den massivsten Eingriff des Menschen in den Lebensraum der Tiere dar. Um die Populationen zu schützen, werden vor allem Kernverbreitungsgebiete als Schutzgebiete ausgewiesen, etwa die extensiv genutzten Wiesen und Streuobstflächen im Neckar-Odenwald. Zugleich müssen Waldrandgebiete als Überwinterungszonen sowie potenzielle Eiablageplätze in Totholz und alten Baumbeständen in den Schutz mit eingebunden werden. Es ist möglich, durch künstlich angelegte Hackschnitzelhaufen die Vorkommen zu stützen oder so lange zu erhalten, bis natürliche Eiablagemöglichkeiten wieder zur Verfügung stehen.[9]

Gesetzlicher Schutzstatus (Auswahl)

Rote Liste-Einstufungen (Auswahl)

  • Rote Liste der Bundesrepublik Deutschland: 2 – stark gefährdet
  • Rote Liste Österreichs: NT (Gefährdung droht)
  • Rote Liste der Schweiz: EN (entspricht: stark gefährdet)

Literatur

  • Edwin N. Arnold & John A. Burton: Pareys Reptilien- und Amphibienführer Europas. Verlag Paul Parey, Hamburg und Berlin, 1983. ISBN 3-490-00718-2
  • Axel Gomille: Die Äskulapnatter Elaphe longissima – Verbreitung und Lebensweise in Mitteleuropa. Edition Chimaira, Frankfurt, 2002. ISBN 3-930612-29-1
  • Ulrich Gruber: Die Schlangen Europas und rund ums Mittelmeer. Franck’sche Verlagsbuchhandlung, Stuttgart 1989. ISBN 3-440-05753-4
  • Michael Gruschwitz, Wolfgang Völkl, Paul M. Kornacker, Michael Waitzmann, Richard Podloucky, Klemens Fritz & Rainer Günther: Die Schlangen Deutschlands – Verbreitung und Bestandssituation in den einzelnen Bundesländern. Mertensiella 3, 1993: Seite 7–38. ISBN 3-9801929-2-X
  • Rainer Günther (Hrsg.): Die Amphibien und Reptilien Deutschlands. Gustav Fischer Verlag Jena, 1996. ISBN 3-437-35016-1
  • Ulrich Joger, Daniela Guicking, Svetlana Kalyabina-Hauf, Peter Lenk, Zoltan T. Nagy & Michael Wink: Phylogeographie, Artbildung und postpleistozäne Einwanderung mitteleuropäischer Reptilien. – In: Martin Schlüpmann & Hans-Konrad Nettmann (Hrsg.): Areale und Verbreitungsmuster: Genese und Analyse. – Zeitschrift für Feldherpetologie, Supplement 10: 29–59, Laurenti-Verlag, Bielefeld, 2006. ISBN 3-933066-29-8
  • Axel Kwet: Reptilien und Amphibien Europas. Franck’sche Verlagsbuchhandlung, Stuttgart 2005. ISBN 3-440-10237-8

Einzelnachweise

  1. Otto Aßmann: Projekt Äskulapnatter – Bitte um Meldungen an die AG „Äskulap“. In: Der Bayerische Wald. Zeitschrift für naturwissenschaftliche Bildung und Forschung im Bayerischen Wald, 29. Jahrgang (Neue Folge) Heft 1+2 / Dezember 2016, S. 91–94
  2. Gholamreza Darai, Michaela Handermann, Hans-Günther Sonntag, Lothar Zöller (Hrsg.): Lexikon der Infektionskrankheiten des Menschen. Erreger, Symptome, Diagnose, Therapie und Prophylaxe. Springer, Berlin/ Heidelberg 2012, ISBN 978-3-642-17157-4, S. 238.
  3. Werner E. Gerabek (Hrsg.): Enzyklopädie der Medizingeschichte. de Gruyter, Berlin 2004, ISBN 3-11-015714-4, S. 15.
  4. Erna Lesky: Was ist über die ursprüngliche Bedeutung des Schlangenstabes bekannt? In: Deutsche Medizinische Wochenschrift. Band 84, 1959, S. 2095.
  5. Was symbolisiert der Äskulapstab? Interview mit Bernd Grün, thieme.de, 14. März 2012
  6. Vgl. Jan Schouten: The Rod and Serpent of Asklepios, Symbol of Medicine. Amsterdam/ London/ New York 1967.
  7. Patrick Leigh Fermor: Die Schlangen des heiligen Dominikus. In: welt.de. 30. Juni 2006, abgerufen am 7. Oktober 2018.
  8. Klaus-Detlef Kühnel, Arno Geiger, Hubert Laufer, Richard Podloucky & Martin Schlüpmann: Rote Liste und Gesamtartenliste der Kriechtiere (Reptilia) Deutschlands. S. 231–256 in: Bundesamt für Naturschutz (Hrsg.): Rote Liste der gefährdeten Tiere, Pflanzen und Pilze Deutschlands 1: Wirbeltiere. Landwirtschaftsverlag, Münster 2009, ISBN 978-3784350332
  9. Assmann, O. (2013): Artenschutzpraxis: Anlage von Hackschnitzelhaufen als Eiablageplätze für Äskulapnatter und Ringelnatter. – ANLiegen Natur 35(2): 16–21, Laufen. PDF 0,5 MB
Qsicon lesenswert.svg
Dieser Artikel wurde am 24. Februar 2006 in dieser Version in die Liste der lesenswerten Artikel aufgenommen.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia DE

Äskulapnatter: Brief Summary ( الألمانية )

المقدمة من wikipedia DE

Die Äskulapnatter (Zamenis longissimus, Syn.: Elaphe longissima) gehört zur Familie der Nattern (Colubridae) und gehört mit bis zu zwei Metern Länge zu den größten Schlangenarten Europas. Sie ist wie die meisten Arten dieser Familie ungiftig.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia DE

Bolla ( الألبانية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Bolla (Elaphe longissima ose Coluber longissimus) jeton në pyje të rralla gjethërënëse, në çeltina, livadhe dhe në kullosa të të gjitha viseve të Kosovës. Mund të jetë e gjatë mbi dy metra. Në trupin me ngjyrë të verdhë dhe të murrme ka dy shoka të mbyllëta. Ushqehet me minjë. Nuk është helmuese. Për të në popull tregohen shumë tregime të pabesueshme - se si me bisht rrah si me ndonjë topuz, se si ka shumë koka, e për ta mbytur duhet hequr të gjitha etj.


ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorët dhe redaktorët e Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Smuk ( البوسنية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Smuk (Zamenis longissimus) je najveća bosanskohercegovačka zmija. Smuk je neotrovna zmija i može narasti i preko 2 m. Boja tijela je jednolična, sivkastosmeđa bez jasnih šara. Nalazimo ga po livadama i šumskim proplancima do 1500 m ali se može naći i u naseljenim mjestima.

Ishrana

Hrani se sitnijim sisarima i pticama.


P biology.svg Nedovršeni članak Smuk koji govori o biologiji treba dopuniti. prema pravilima Wikipedije.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Smuk: Brief Summary ( البوسنية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Smuk (Zamenis longissimus) je najveća bosanskohercegovačka zmija. Smuk je neotrovna zmija i može narasti i preko 2 m. Boja tijela je jednolična, sivkastosmeđa bez jasnih šara. Nalazimo ga po livadama i šumskim proplancima do 1500 m ali se može naći i u naseljenim mjestima.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Tabib ilon ( الأوزبكية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Tabib ilon (Elaphe longissima) — suvilonsimonlar oilasi turi. Boʻyi 2 m gacha. Kichkina boshi boʻynidan bir oz ajralib turadi, dumi uzun. Terisi sirtdan silliqtangachalar bilan qoplangan. Baʼzan tanasining orqa tomoni va boshining usti sargʻishkulrang , qoramtir yoki qora boʻladi. Oʻrmon va butazorlarda yashaydi. Urgʻochisi tuproqqa 5—8 ta tuxum qoʻyadi. Kemiruvchilar, mayda qushlar bilan oziqlanadi. Gʻarbiy Yevropaning jan. qismida, Ukrainaning jan.gʻarbida, Kichik Osiyo, Zakavkazye va Shim. Eronda tarkalgan. Kad. yunonlar va rimliklarning tibbiy emblemasida tabiblik xudosi — Eskulap qoʻliga ilon oʻralgan aso tutqazilgan. Eronliklar esa unga Tabib ilon deb nom berishgan.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Vikipediya mualliflari va muharrirlari
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Zamenis longissimus ( الأراغونية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Zamenis longissimus, antes Elaphe longissima, ye una cullebra d'a familia Colubridae. Ye una especie no verenosa muito rara en Aragón, que se troba en o Pireneu y prepireneu.[1] No ye verenosa, mincha micromamiferos, uevos y aus.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Zamenis longissimus: Brief Summary ( الأراغونية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Zamenis longissimus, antes Elaphe longissima, ye una cullebra d'a familia Colubridae. Ye una especie no verenosa muito rara en Aragón, que se troba en o Pireneu y prepireneu. No ye verenosa, mincha micromamiferos, uevos y aus.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Äskulapnatter ( اللوكسمبورغية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

D'Äskulapnatter ass eng Natter aus der Ënneruerdnung vun de Schlaangen.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia Autoren an Editeuren
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Λαφίτης του Ασκληπιού ( اليونانية الحديثة (1453-) )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Ο Λαφίτης του Ασκληπιού (Zamenis longissimus, παλιότερα Elaphe longissima) είναι ένα μη δηλητηριώδες φίδι, γηγενές της Ευρώπης. Ανήκει στην οικογένεια των Καινοφιίδων (colubridae). Δεδομένου πως φτάνει σε μήκος τα 2 μέτρα θεωρείται από τα μεγαλύτερα φίδια της Ευρώπης παρόλο που δεν είναι όσο ογκώδες όσο ο Λαφιάτης ή το Malpolon monspessulanus. Ο λαφίτης του Ασκληπιού έχει πολιτιστική και ιστορική σημασία λόγω του ρόλου του στην Ελληνική και Ρωμαϊκή μυθολογία και τον επακόλουθο συμβολισμό.

Περιγραφή

Το μέγεθος των φιδιών κατά την εκκόλαψη είναι περίπου 30 cm. Το μέγεθος των ενηλίκων συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 110 και 160 cm. συνολικά (συμπεριλαμβανομένης της ουράς). Μπορεί να φτάσει τα 200 cm. με το μέγιστο καταγεγραμένο μήκος τα 225 cm.[3] Είναι μακρύ, λεπτό, σκούρο και συνήθως χαλκόχρωμο, με ομαλές λεπίδες που του δίνουν μια μεταλλική γυαλάδα.

 src=
Ανήλικο άτομο με τον χαρακτηριστικό χρωματισμό

Τα ανήλικα άτομα συγχέονται εύκολα με ανήλικα νερόφιδα που επίσης διαθέτουν κίτρινο περιλαίμιο το οποίο περιστασιακά παραμένει για κάποιο χρόνο και σε νεαρά ενήλικα άτομα. Το χρώμα τους είναι ανοιχτό πράσινο ή καφε-πράσινο με διάφορα σκουρόχρωμα μοτίβα κατά μήκων των πλευρών και της πλάτης τους. Το κεφάλι των ανήλικων επίσης διαθέτει χαρακτηριστικές σκούρες κηλίδες: μια κηλίδα σε σχήμα οπλής βρίσκεται πίσω από το κεφάλι και ανάμεσα στις κίτρινες λωρίδες του λαιμού. Μια οριζόντια λωρίδα ξεκινάει από το μάτι και ενώνεται με τα σημάδια στον λαιμό ενώ μια κάθετη λωρίδα συνδέει το μάτι με την 4η και 5η φολίδες του άνω χείλους.

Αν και δεν υπάρχει αισθητός σεξουαλικός διμορφισμός ως προς τον χρωματισμό, τα αρσενικά άτομα αναπτύσσουν αρκετά μακρύτερο μήκος από τα θηλυκά, πιθανώς λόγω της πιο σημαντικής συμβολής ενέργειας εκ μέρους των τελευταίων κατά τον αναπαραγωγικό κύκλο. Άλλες διαφορές, όπως και σε πολλά άλλα φίδια, περιλαμβάνουν την σχετικά μακρύτερη προς το συνολικό μήκος του σώματος ουρά και την ευρύτερη βάση της ουράς στα αρσενικά άτομα.

Η διάταξη των φολίδων περιλαμβάνει 23 σειρές ραχιάιων φολίδων στο μέσο του σώματος (σπανιότερα 19 ή 21), 211-250 κοιλιακές φολίδες, μια διαιρεμένη πρωκτική φολίδα, και 60-91 ζεύγη φολίδων στο κάτω μέρος της ουράς.[4] Οι κοιλιακές φολίδες σχηματίζουν οξεία γωνία στο σημείο συνάντησης του κάτω μέρους του σώματος με το πλαϊνό, πράγμα που ενισχύει την αναρριχητική ικανότητα του είδους. Η διάρκεια ζωής υπολογίζεται σε περίπου 25 με 30 χρόνια.[3]

Γεωγραφική κατανομή

Η συνεχής περιοχή εξάπλωσης του Zamenis longissimus longissimus, που πλέον αποτελέι τη μόνη αναγνωρισμένη μονοτυπική μορφή, καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της Γαλλίας, (εκτός του Βορρά, περίπου μέχρι το γεωγραφικό πλάτος του Παρισιού), τα ισπανικά Πυρηναία και την ανατολική πλευρά των ισπανικών βόρειων παραλίων, την Ιταλία (εκτός από το Νότο και τη Σικελία), ολόκληρη τη Βαλκανική χερσονήσο και τμήματα της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης μέχρι περίπου τον 49ο παράλληλο στο ανατολικό τμήμα της περιοχής εξάπλωσης. Απομονωμένοι πληθυσμοί έχουν εντοπιστεί στα Κανταβρικά όρη, στη Δυτική Γερμανία, στα βορειοδυτικά της Τσεχικής Δημοκρατίας (κοντά στο Κάρλοβι Βάρι, που επί του παρόντος αποτελεί και τη βορειότερη γνωστή φυσική παρουσία του είδους) και στη νότια Ουκρανία. Βρίσκεται επίσης στη βόρεια Τουρκία, το νότιο Αζερμπαϊτζάν και το βορειοδυτικό Ιράν.[5]

Σύμφωνα με στοιχεία από τη μελέτη απολιθώματων, η εξάπλωση του είδους στη θερμότερη Ατλαντική περίοδο (περίπου 8000-5000 χρόνια πριν) της Ολόκαινου έφτανε προς Βορρά ως τη Δανία. Ο σημερινός τσεχικός πληθυσμός θεωρείται πλέον αυτόχθον απομεινάρι της εν λόγω μέγιστης κατανομής με βάση τα αποτελέσματα γενετικών αναλύσεων, πράγμα που μάλλον ισχύει και για τους γερμανικούς πληθυσμούς. Τα απολιθώματα επίσης δείχνουν ότι κατά τη διάρκεια προηγούμενων μεσοπαγετώνιων περιόδων πληθυσμοί ζούσαν και στη Βρετανία, αλλά οδηγήθηκαν Νότια αργότερα κατά τη διάρκεια μεταγενέστερων παγετωνικών περιόδων. Τέτοιες επαναλαμβανόμενες διακυμάνσεις της εξάπλωσης του είδους στην Ευρώπη εξαιτίας των κλιματολογικών συνθηκών φαίνεται να έχουν συμβεί πολλές φορές κατά το Πλειστόκαινο.[6]

O V.L. Laughlin διατύπωσε την υπόθεση πως τμήματα της γεωγραφικής κατανομής του είδους μπορεί να είναι το αποτέλεσμα της σκόπιμης απελευθέρωσης των φιδιών από τους Ρωμαίους από τους ναούς του Ασκληπιού, όπου τα φίδια έπαιζαν σημαντικό ρόλο στις ιατρικές τελετές και τη λατρεία του θεού.[7][8] Υπάρχουν πλέον δύο πληθυσμοί στη Βρετανία που προέρχονται από ζώα που έχουν δραπετεύσει από την αιχμαλωσία. Ο παλιότερος πληθυσμός, στη βόρεια Ουαλία, έχει επιβιώσει και αναπαράγεται εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια.[9] Ο δεύτερος, νεότερος πληθυσμός, βρίσκεται στο Regent's Park του Λονδίνου. Υπάρχουν υποψίες πως η αποικία υπήρχε για έναν αριθμό ετών χωρίς να γίνει αντιληπτή.[10]

Ενδιαιτήματα

Στο νότο, η εξάπλωση του λαφίτη του Ασκληπιού δείχνει να συμπίπτει με την οριογραμμή μεταξύ φυλλοβόλων δασών πλατύφυλλων και μεσογειακών θαμνώνων, με τους τελευταίους να είναι μάλλον πολύ ξηροί για το είδος. Βόρεια, η γραμμή της παρουσιάς τους δείχνει να καθορίζεται από την θερμοκρασία.[3]

Παραπομπές

  1. IUCN Red List of Threatened Species
  2. The Reptile Database. www.reptile-database.org.
  3. 3,0 3,1 3,2 Edgar P, Bird DR. (2006). «Action Plan for the Conservation of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in Europe». Strasbourg: Council of Europe: Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. Standing Committee, 26th meeting, 27–30 November 2006.
  4. Arnold, E. N. (2003). Reptiles and amphibians of Europe. Princeton and Oxford: Princeton University Press.
  5. «Zamenis longissimus. The IUCN Red List of Threatened Species». The IUCN Red List of Threatened Species. 2009.
  6. Musilova R, Zavadil V, Marková S, Kotlík P. 2010. Relics of the Europe’s warm past: Phylogeography of the Aesculapian snake. Molecular Phylogenetics and Evolution 57 :1245-1252.
  7. Laughlin VL. 1962. "The Aesculapian Staff and the Caduceus as Medical Symbols", J. Int. Col. Surgeons 37 (4): 82-92.
  8. Schmidt KP, Inger RF. 1957. Living Reptiles of the World. Garden City, New York: Hanover House. 287 pp. ISBN 978-0241903445. (p. 211).
  9. BBC - Press Office - Wild snake caught on film in north Wales
  10. «Feature: "The Camden Creature" - An amphibian and reptile trust says our waterways are alive with some exotic creatures | Islington Tribune». Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 5 Σεπτεμβρίου 2010. Ανακτήθηκε στις 28 Απριλίου 2015.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Συγγραφείς και συντάκτες της Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Λαφίτης του Ασκληπιού: Brief Summary ( اليونانية الحديثة (1453-) )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Ο Λαφίτης του Ασκληπιού (Zamenis longissimus, παλιότερα Elaphe longissima) είναι ένα μη δηλητηριώδες φίδι, γηγενές της Ευρώπης. Ανήκει στην οικογένεια των Καινοφιίδων (colubridae). Δεδομένου πως φτάνει σε μήκος τα 2 μέτρα θεωρείται από τα μεγαλύτερα φίδια της Ευρώπης παρόλο που δεν είναι όσο ογκώδες όσο ο Λαφιάτης ή το Malpolon monspessulanus. Ο λαφίτης του Ασκληπιού έχει πολιτιστική και ιστορική σημασία λόγω του ρόλου του στην Ελληνική και Ρωμαϊκή μυθολογία και τον επακόλουθο συμβολισμό.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Συγγραφείς και συντάκτες της Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Aesculapian snake ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

The Aesculapian snake /ˌɛskjəˈlpiən/ (now Zamenis longissimus, previously Elaphe longissima), is a species of nonvenomous snake native to Europe, a member of the Colubrinae subfamily of the family Colubridae. Growing up to 2 metres (6.6 ft) in length, it is among the largest European snakes, similar in size to the four-lined snake (Elaphe quatuorlineata) and the Montpellier snake (Malpolon monspessulanus). The Aesculapian snake has been of cultural and historical significance for its role in ancient Greek, Roman and Illyrian mythology and derived symbolism.

Description

snake with a regular dark and light pattern along its body, getting darker towards the tail, partly coiled on a rocky surface
Juvenile with distinctive coloration

Z. longissimus hatches at around 30 cm (11.8 in). Adults are usually from 110 cm (43.3 in) to 160 cm (63 in) in total length (including tail), but can grow to 200 cm (79 in), with the record size being 225 cm (7.38 ft).[3] Expected body mass in adult Aesculapian snakes is from 350 to 890 g (0.77 to 1.96 lb).[4][5] It is dark, long, slender, and typically bronzy in colour, with smooth scales that give it a metallic sheen.

Juveniles can easily be confused with juvenile grass snakes (Natrix natrix) and barred grass snakes (Natrix helvetica), because juvenile Aesculapians also have a yellow collar on the neck that may persist for some time in younger adults. Juvenile Z. longissimus are light green or brownish-green with various darker patterns along the flanks and on the back. Two darker patches appear in the form of lines running on the top of the flanks. The head in juveniles also features several distinctive dark spots, one hoof-like on the back of the head in-between the yellow neck stripes, and two paired ones, with one horizontal stripe running from the eye and connecting to the neck marks, and one short vertical stripe connecting the eye with the fourth to fifth upper labial scales.

front portion of a snake on a soil border by a wall; the snake is olive-coloured above and yellow below
Lightly coloured adult

Adults are much more uniform, sometimes being olive-yellow, brownish-green, sometimes almost black. Often in adults, there may be a more or less regular pattern of white-edged dorsal scales appearing as white freckles all over the body up to moiré-like structures in places, enhancing the shiny metallic appearance. Sometimes, especially when pale in colour, two darker longitudinal lines along the flanks can be visible. The belly is plain yellow to off-white, while the round iris has amber to ochre colouration. Melanistic, erythristic, and albinotic natural forms are known, as is a dark grey form.

Although there is no noticeable sexual dimorphism in colouration, males grow significantly longer than females, presumably because of the more significant energy input of the latter into the reproductive cycle. Maximum weight for German populations has been 890 grams (1.96 lb) for males and 550 grams (1.21 lb) for females (Böhme 1993; Gomille 2002). Other distinctions, as in many snakes, include in males a relatively longer tail to total body length and a wider tail base.

Scale arrangement includes 23 dorsal scale rows at midbody (rarely 19 or 21), 211-250 ventral scales, a divided anal scale, and 60-91 paired subcaudal scales (Schultz 1996; Arnold 2002). Ventral scales are sharply angled where the underside meets the side of the body, which enhances the species' climbing ability.

Lifespan is estimated at 25 to 30 years.[3][6][7]

Geographic range

Respective approximate European ranges of Aesculapian snake (green) and Italian Aesculapian snake (blue).

The contiguous area of the previous nominotypical subspecies, Zamenis longissimus longissimus, which is now the only recognized monotypic form, covers most of France except in the north (up to about the latitude of Paris), the Spanish Pyrenees and the eastern side of the Spanish northern coast, Italy (except the south and Sicily), all of the Balkan peninsula down to Greece and Asia Minor and parts of Central and Eastern Europe up until about the 49th parallel in the eastern part of the range (Switzerland, Austria, South Moravia (Podyjí/Thayatal in Austria) in the Czech Republic, Hungary, Slovakia, south Poland (mainly Bieszczady/Bukovec Mountains in Slovakia), Romania, south-west Ukraine).

Further isolated populations have been identified in western Germany (Schlangenbad, Odenwald, lower Salzach, plus one - near Passau - connected to the contiguous distribution area) and the northwest of the Czech Republic (near Karlovy Vary, the northernmost known current natural presence of the species).[6] Also found in a separate enclave south of Greater Caucasus along the Russian, Georgian and Turkish northeastern and eastern shores of the Black Sea.

Two further enclaves include the first around Lake Urmia in northern Iran, and on the northern slopes of Mount Ararat in east Turkey, roughly halfway between the former and the Black Sea habitats.[3] V.L. Laughlin hypothesized that parts of the species' geographical distribution may be the result of intentional placement and later release of these snakes by Romans from the temples of Asclepius, classical god of medicine, where they were important in the medical rituals and worship of the god.[8][9]

The previously recognised subspecies Zamenis longissimus romanus, found in southern Italy and Sicily, has been recently elevated to the status of a separate new species, Zamenis lineatus (Italian Aesculapian snake). It is lighter in color, with a reddish-orange to glowing red iris.

The populations previously classified as Elaphe longissima living in south-east Azerbaijan and northern Iranian Hyrcanian forests were reclassified by Nilson and Andrén in 1984 to Elaphe persica, now Zamenis persicus.

According to fossil evidence, the species' area in the warmer Atlantic period (around 8000–5000 years ago) of Holocene reached as far north as Denmark. Three specimens were collected in Denmark between 1810 and 1863 on the southern part of Zealand, presumably from a relict and now extinct population.[10] The current northwestern Czech population now is considered an autochthonous remnant of that maximum distribution based on the results of genetic analyses (it is closest genetically to the Carpathian populations). This likely applies also to the German populations. There are also fossils showing that they had UK residency during earlier interglacial periods but were driven south afterwards with subsequent glacials; these repeated climate-caused contractions and extensions of range in Europe appear to have occurred multiple times over the Pleistocene.[11]

Escaped populations in Great Britain

There are three populations of Aesculapian snake which derive from escapes in Great Britain. The oldest recorded of these is in the grounds and vicinity of the Welsh Mountain Zoo near Conwy in North Wales. This population had persisted and reproduced since at least the early 1970s,[12] and in 2022 the population was estimated at 70 adults.[13]

A second, more recent population was reported in 2010 to be along the Regent's Canal near London Zoo, living on rats and thought to number a few dozen, limited by the scarcity of egg-laying sites. It is suspected this colony may have been there some years, undetected. It is not a harmful invasive species, and the population was thought likely to become extinct.[14] Sightings were still being reported in 2023, with the population estimated at around 40.[15]

In 2020, a third population was confirmed in Britain being present in Bridgend, Wales. This population has persisted for approximately 20 years.[16]

Habitat

In a cherry tree in Mödling, Lower Austria.

The Aesculapian snake prefers forested, warm but not hot, moderately humid but not wet, hilly or rocky habitats with proper insolation and varied, not sparse vegetation that provides sufficient variation in local microclimates, helping the reptile with thermoregulation. In most of their range they are typically found in relatively intact or fairly cultivated warmer temperate broadleaf forests including the more humid variety such as along river valleys and riverbeds (but not marshes) and forest steppes. Frequented locations include places such as forest clearings in succession, shrublands at the edges of forests and forest/field ecotones, woods interspersed with meadows etc. However, they generally do not avoid human presence, being often found in places such as gardens and sheds, and even prefer habitats such as old walls and stonewalls, derelict buildings and ruins that offer a variety of hiding and basking places. The synanthropic aspect appears to be more pronounced in northernmost parts of the range where they are dependent on human structures for food, warmth and hatching grounds. They avoid open plains and agricultural deserts.

In the south their range seems to coincide with the borderline between deciduous broadleaf forests and Mediterranean shrublands, with the latter presumably too dry for the species. In the north their line of presence appears temperature-limited.[3][7]

Diet and predators

Swallowing a small mammal

Their main food source are rodents up to the size of rats (a 130 cm adult specimen has been reported to have overpowered a 200g rat) and other small mammals such as shrews and moles. They also eat birds as well as bird eggs and nestlings. They suffocate their prey by constriction, though harmless smaller mouthfuls may be eaten alive without constriction, or simply crushed on eating by jaws. Juveniles mainly eat lizards and arthropods, later small rodents. Other snakes and lizards are taken, but only found rarely in adult prey.

Predators include badgers and other mustelids, foxes, wild boar (mainly by digging up and decimating hatches and newborns), hedgehogs, and various birds of prey (though there are reports of adults successfully standing their ground against feathered attackers). Juveniles may be eaten by smooth snakes and other reptilivorous snakes. Also a threat mainly to juveniles and hatches are domestic animals such as cats, dogs, and chickens, and even rats may be dangerous to inactive adult specimens in hibernation. In areas of concurrent distribution, they are also preyed upon by introduced North American raccoons and east Asian raccoon dogs.[3][6][7][17]

Behaviour

The snakes are active by day. In the warmer months of the year, they come out in late afternoon or early morning. They are very good climbers capable of ascending even vertical, branchless tree trunks. The snakes have been observed at heights of 4 to 5 m (13 to 16 ft) and even 15 to 20 m (49 to 66 ft) in trees, and foraging in the roofs of buildings. Observed optimum temperature for activity in German populations is 20–22 °C (68–72 °F) (Heimes 1988) and they are rarely recorded below 16 °C (61 °F) or above 25 °C (77 °F), other observations for Ukrainian populations (Ščerbak et Ščerban 1980) put minimum activity temperature from 19 °C (66 °F) and optimum to 21–26 °C (70–79 °F). Above around 27 °C (81 °F) they try to avoid exposure to direct sunlight and cease activity with more extreme heat. The snakes will exhibit a degree of activity even during hibernation, moving around to keep a body temperature near 5 °C (41 °F) and occasionally emerging to bask on sunny days.

The average home range for French populations has been calculated at 1.14 ha (2.8 acres), however males will travel longer distances of up to 2 km (1.2 mi) to find females during the mating season and females to find suitable hatching sites to lay eggs.

The Aesculapian snakes are deemed secretive and not always easy to find even in areas of positive presence, or found in surprising contexts.[3][6][7][17] In contact with humans, they can be rather tame, possibly due to their cryptic coloration keeping them hidden within their natural environment. They usually disappear and hide, but if cornered they may sometimes stand their ground and try to intimidate their opponent, sometimes with a chewing-like movement of the mouth and occasionally biting.[6]

It has been speculated that the species may be actually more prevalent than thought due to spending a significant part of its time in tree canopy, however no reliable data exist as to what part that would be. In France it is said to be the only snake species that occurs inside dense, shadowy forests with minimum undergrowth, presumably because of using foliage for basking and foraging. In other parts of the range it has been reported to only use the canopy on a more substantial basis in largely uninhabited areas, such as the natural beech forests of the East Slovak and Ukrainian Carpathians, with similar characteristics.[3][7]

Reproduction

Minimum length of individuals entering the reproductive cycle has been reported at 85–100 cm, which corresponds to sexual maturity age of about 4–6 years. Breeding occurs annually after hibernation in spring, typically from mid-May to mid-June. In this time the snakes actively seek each other and mating begins. Rival males engage in ritual fights the aim of which is to pin down the opponent's head with one's own or coils of one's body; biting may occur but is not typical. The actual courtship takes the form of an elegant dance between the male and female, with anterior portions of the bodies raised in an S-shape and the tails entwined. The male may also grasp the female's head with its jaw (Lotze 1975). 4 to 6 weeks after about 10 eggs are laid (extremes are from 2 to 20, with 5–11 on average) in a moist, warm spot where organic decomposition occurs, usually under hay piles, in rotting wood piles, heaps of manure or leaf mold, old tree stumps and similar places. Particularly in the northern parts of the range, preferred hatching grounds often are used by multiple females and are also shared with grass snakes. The eggs incubate for around 8 (6 to 10) weeks before hatching.[3][6]

Taxonomy

Apart from the recent taxonomic changes, there are currently four recognised phylogeographically traceable genetic lines in the species: the Western haplotype, Adriatic haplotype, the Danube haplotype and Eastern haplotype.

The status of the Iranian enclave population remains unclear due to its specific morphological characteristics (smaller length, scale arrangement, darker underbelly), probably pending reclassification.[17]

History

Asclepius/Aesculapius with rod and snake

The Aesculapian snake was first described by Josephus Nicolaus Laurenti in 1768 as Natrix longissima, later it was also known as Coluber longissimus and for the most part of its history as Elaphe longissima. The current scientific name of the species based on revisions of the large genus Elaphe is Zamenis longissimus. Zamenis is from Greek ζαμενής[18] "angry", "irritable", "fierce", longissimus comes from Latin and means "longest"; the snake is one of the longest over its range. The common name of the species — "Aesculape" in French and its equivalents in other languages — refers to the classical god of healing (Greek Asclepius and later Roman Aesculapius) whose temples the snake was encouraged around. It is surmised that the typical depiction of the god with his snake-entwined staff features the species. Later from these, modern symbols developed of the medical professions as used in a number of variations today. The species, along with four-lined snakes, is carried in an annual religious procession in Cocullo in central Italy, which is of separate origin and was later made part of the Catholic calendar.

Conservation

Though the Aesculapian snake occupies a relatively broad range and is not endangered as a species, it is thought to be in general decline largely due to anthropic disturbances. The snake is especially vulnerable in fringe parts and northern areas of its distribution where, given the historic retreat as a result of climatic changes since the Holocene climatic optimum, local populations remain isolated both from each other and from the main distribution centers, with no exchange of genetic material and no reinforcement through migration as a result. In such areas active local protection is due.

The snake has been classified as Critically Endangered in the German Red List of endangered species. In most other countries including France, Switzerland, Austria, the Czech Republic, Slovakia, Hungary, Bulgaria, Poland, Ukraine and Russia it is also under protection status.

Among the key concerns is human-caused habitat destruction, with a series of respective recommendations concerning forestry and agriculture as to the protection through non-intervention of the species' core distribution centers, including targeted protection of potential hatching and hibernation places like old growth zones and fringe ecotones near woodland areas.

A significant threat also are roads both in terms of new construction and rising traffic, with a risk of further fragmentation of populations and loss of genetic exchange.[3]

Gallery

See also

References

  1. ^ Aram Agasyan; Aziz Avci; Boris Tuniyev; et al. (2017). "Zamenis longissimus". IUCN Red List of Threatened Species. 2017: e.T157266A49063773. doi:10.2305/IUCN.UK.2017-2.RLTS.T157266A49063773.en. Retrieved 9 June 2022.
  2. ^ "Zamenis longissimus ". The Reptile Database. www.reptile-database.org.
  3. ^ a b c d e f g h i Edgar P, Bird DR (2006). "Action Plan for the Conservation of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in Europe". Strasbourg: Council of Europe: Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. Standing Committee, 26th meeting, 27–30 November 2006.
  4. ^ Kovar, R., Brabec, M., Vita, R., & Bocek, R. (2014). Mortality rate and activity patterns of an Aesculapian snake (Zamenis longissimus) population divided by a busy road. Journal of Herpetology, 48(1), 24-33.
  5. ^ Kreiner, G. (2007). The snakes of Europe: all species from west of the Caucasus Mountains. Edition Chimaira.
  6. ^ a b c d e f "Aesculapian snake, Zamenis longissimus at Reptiles & Amphibiens de France". Archived from the original on 11 July 2017. Retrieved 2 July 2011.
  7. ^ a b c d e Musilová R (2011). "Ekologie a status užovky stromové (Zamenis longissimus) v severozápadních Čechách [Ecology and Status of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in northwest Bohemia]" (in Czech and English). Dissertation. Prague: Czech University of Life Sciences Prague.
  8. ^ Laughlin VL (1962). "The Aesculapian Staff and the Caduceus as Medical Symbols". J. Int. Col. Surgeons 37 (4): 82-92.
  9. ^ Schmidt KP, Inger RF (1957). Living Reptiles of the World. Garden City, New York: Hanover House. 287 pp. ISBN 978-0241903445. (p. 211).
  10. ^ Hvass, Hans (1970). Danmarks Dyreverden, vol 5. Copenhagen: Rosenkilde og Bakker. pp. 223–228.
  11. ^ Musilova R, Zavadil V, Marková S, Kotlík P (2010). "Relics of the Europe’s warm past: Phylogeography of the Aesculapian snake". Molecular Phylogenetics and Evolution 57: 1245-1252.
  12. ^ Press Office (16 May 2006). "Wild snake caught on film in north Wales". BBC.
  13. ^ "Rat-eating snakes in Wales after 10,000 years out of UK". BBC News. 13 May 2022. Retrieved 13 May 2022.
  14. ^ JOSH LOEB (2 September 2010). ""The Camden Creature" - An amphibian and reptile trust says our waterways are alive with some exotic creatures". Islington Tribune. Archived from the original on 12 February 2015.
  15. ^ Wiggins, Dan (6 May 2023). "The London canal where 2m long exotic snakes keep terrifying unwitting walkers". MyLondon.
  16. ^ Clemens, David. J.; Allain, Steven J. R. (2020). "New records of Aesculapian snakes (Zamenis longissimus) in South Wales, UK". Herpetological Bulletin. 152: 30–31. doi:10.33256/152.3031.
  17. ^ a b c Baruš V, Oliva O; et al. (1992). Fauna ČSFR - Plazi (Fauna of ČSFR - Reptiles) (in Czech). Prague: Academia.
  18. ^ Wagler, J. (1830). Natürliches System der Amphibien : mit vorangehender Classification der Säugethiere und Vögel : ein Beitrag zur vergleichenden Zoologie. (Zamenis, new genus, p. 188). Available online at the Biodiversity Heritage Library (BHL).
  • This page uses translations from respective articles in German, French, Russian and Polish Wikipedias.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Aesculapian snake: Brief Summary ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

The Aesculapian snake /ˌɛskjəˈleɪpiən/ (now Zamenis longissimus, previously Elaphe longissima), is a species of nonvenomous snake native to Europe, a member of the Colubrinae subfamily of the family Colubridae. Growing up to 2 metres (6.6 ft) in length, it is among the largest European snakes, similar in size to the four-lined snake (Elaphe quatuorlineata) and the Montpellier snake (Malpolon monspessulanus). The Aesculapian snake has been of cultural and historical significance for its role in ancient Greek, Roman and Illyrian mythology and derived symbolism.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Zamenis longissimus ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia ES

La culebra de Esculapio (Zamenis longissimus) es una especie de serpiente de la familia Colubridae. Su zona de distribución forma parte del Paleártico de Europa y del occidente de Asia.[1][2]​ Con una longitud de hasta 2 metros, se encuentra entre las serpientes europeas más grandes, aunque no es tan masiva como la Serpiente de cuatro rayas (Elaphe quatuorlineata) o la Serpiente de Montpellier (Malpolon monspessulanus). La serpiente de Esculapio ha tenido gran importancia cultural e histórica por su papel en la antigua mitología griega y romana y el simbolismo derivado de estas.

Distribución

Habita en gran parte de la mitad sur de Europa: Desde la costa atlántica hasta los Balcanes, llegando a algunas zonas de Turquía y tan lejos como Irán. En la península ibérica solo se encuentra en la zona de los Pirineos y en algunas zonas de la Cordillera Cantábrica.

Comportamiento

Carente de veneno, depreda sobre roedores, huevos, aves y otros reptiles, a los que ahoga mediante constricción. Las hembras producen 5-8 huevos en junio o julio.

Simbolismo

Su nombre vernáculo se debe a que históricamente se ha representado a Asclepio, dios griego de la Medicina, con un bastón sobre el cual se enrollaba un ejemplar de la especie. Este bastón, denominado vara de Esculapio (), difiere del caduceo de Hermes, dios de los viajes y el comercio, en el cual aparecen dos ejemplares y no sólo uno.

Véase también

Referencias

  1. a b Aram Agasyan, Aziz Avci, Boris Tuniyev, Jelka Crnobrnja Isailovic, Petros Lymberakis, Claes Andrén, Dan Cogalniceanu, John Wilkinson, Natalia Ananjeva, Nazan Üzüm, Nikolai Orlov, Richard Podloucky, Sako Tuniyev, Uğur Kaya, Wolfgang Böhme, Rastko Ajtic, Milan Vogrin, Claudia Corti, Valentin Pérez Mellado, Paulo Sá-Sousa, Marc Cheylan, Juan Pleguezuelos, Bartosz Borczyk, Benedikt Schmidt, Andreas Meyer (2009). «Zamenis longissimus». Lista Roja de especies amenazadas de la UICN 2013.1 (en inglés). ISSN 2307-8235. Consultado el 20 de octubre de 2013.
  2. «Zamenis longissimus (Laurenti, 1768)». Reptile Database. Reptarium. Consultado el 2 de enero de 2014.

 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores y editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia ES

Zamenis longissimus: Brief Summary ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia ES

La culebra de Esculapio (Zamenis longissimus) es una especie de serpiente de la familia Colubridae. Su zona de distribución forma parte del Paleártico de Europa y del occidente de Asia.​​ Con una longitud de hasta 2 metros, se encuentra entre las serpientes europeas más grandes, aunque no es tan masiva como la Serpiente de cuatro rayas (Elaphe quatuorlineata) o la Serpiente de Montpellier (Malpolon monspessulanus). La serpiente de Esculapio ha tenido gran importancia cultural e histórica por su papel en la antigua mitología griega y romana y el simbolismo derivado de estas.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores y editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia ES

Eskulapioren suge ( الباسكية )

المقدمة من wikipedia EU

Eskulapioren sugea (Zamenis longissima) Colubridae familiako sugea da, euskal Herrian bizi dena. Frantzia erdialde, Suitza hegoalde, Austria hegoalde, Txekiar Errepublika, Polonia hegoalde eta Errusia hego-mendebaldean dago; hegoaldetik Iberiar penintsulako ipar-ekialdeko muturra, Italia,Sizilia eta Greziaraino. Alemaniako zenbait herri isolatuetan eta beste bat Espainia ipar-mendebaldean ere badago.

Itxura

Suge hauek tamainaren aldetik, 190 edo 200 cm-rainokoak diren arren, normalean 140-170 cm bitartekoa izaten da. Arrak emeak baino handiagoak izaten dira. Eskulapio sugea soin liraineko animalia da. Bere burua estua eta ongi definitua da eta begien begininiak biribilak dira.

 src=
Eskulapioren suge

Bere ezkata dortsalak leunak dira eta karena ahul bat nabari zaie. Koloreari dagokionez, helduetan arre gorrixka izaten da nagusi alde dortsalean, eta alboetan argiagoa, sabelaldera hori argira edo zurixka aldatzen delarik. Askotan ezkaten ertzetan orban txuri txiki batzuk dituzte. Nahiz eta normalean marrazki nabarmenik ez izan, batzuetan luzetara arrasto leunak ikus daitezke zenbait aletan. Lepoaren alde bietan barailaren atzean eta gorantz hedatuz, orban horixka argi eta ahulak ikusten zaizkie.

Ohiturak

Eskulapio sugea txairo da oso, azkarra, lurrean biziki mugitzen dena. Zuhaitzetan gora egiteko aparteko abilezia du ,baita bertikalak diren zuhaitzen enborretara igotzeko ere. Eguzkizalea da baina bero handiegia ez du maite, giroak 32 °C-tik gora eginez gero babesleku freskoagoren baten bila joaten da. Eskulapio sugea egunekoa da batik bat, baina batzuetan ez da zaila ehizakiren baten bila ilunabarrean ikustea. Zenbait aldetan 1800m-raino aurkitzen dugun sugea da. Normalean habitat idorretan egoten da hala nola, baso idorrak eta eguzkitsuak, sastrakadi edo harrizko horma zaharretan. Iparraldean egokiak diren lekuetan muga dute hala nola, hegal babestuak eta hegoari orientatuak lurzoru bigunekin.

Euskal Herrian Kantaurialdeko isurialdean ikus daiteke gehienbat, baso misto, harizti eta sastrakadietan. Suge hau nahikoa ugaria da kostaldetik hurbil , 600.700 m-ko altitudetatik behera ageri delarik.

Dietari dagokionez, helduak batez ere mikrougaztunez (arratoi, sagu, satitsu, muxar, eta abarrez), hegaztiz (kabian harapatzen dituzte), eta bestelako narrastiez (sugandila eta muskerrez bereziki) elikatzen dira. Euren ehizakiak ahoaz eutsi, eta konstrikzioz akabatzen dituzte irentsi aurretik. Ale gazteek berriz, sugandilak, musker gazte eta ornogabe ugari harrapatzen dituzte. Bere etsaiak ere badituzte, haien artean, arrano sugezalea, zapelatza, lepahoria eta batez ere gu , gizakiok. Zoritxarrez Eskulapio sugearen tamaina handia, bere ikusgarritasun nabaria eta izaera lasaia kontuan hartzen baditugu, erraz ulertuko dugu espezie honen kontrako gizakiaren eraso zuzena.

Ugalketa

Eskulapio sugeak obiparoak dira eta maiatzaren azkenetan, edota ekainaren hasieran araldia izaten dute . Bata bestearen atzetik elkarri segika aritu ondoren, arrak emea ahoaz burutik, lepotik edota soinetik heldu, kiribiltzen dira eta kopula burutzen dute; sexu-jotzearen aitzin-urrats hauek ikusgarriak dira. Zenbait aste geroago, emeak 5-20 arrautza erruten ditu. Horiek zuhaitz-zuloren batean edo harri edo orbel artean ezkutatzen ditu.[1]

Erreferentziak

  1. Aihartza, Joxerra (1994-05-01) «Eskulapio sugea, osasunaren zaindari - Zientzia.eus» zientzia.eus (Elhuyar) . Noiz kontsultatua: 2018-10-15.

Ikus, gainera

(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.log.warn("Gadget "ErrefAurrebista" was not loaded. Please migrate it to use ResourceLoader. See u003Chttps://eu.wikipedia.org/wiki/Berezi:Gadgetaku003E.");});
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipediako egileak eta editoreak
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EU

Eskulapioren suge: Brief Summary ( الباسكية )

المقدمة من wikipedia EU

Eskulapioren sugea (Zamenis longissima) Colubridae familiako sugea da, euskal Herrian bizi dena. Frantzia erdialde, Suitza hegoalde, Austria hegoalde, Txekiar Errepublika, Polonia hegoalde eta Errusia hego-mendebaldean dago; hegoaldetik Iberiar penintsulako ipar-ekialdeko muturra, Italia,Sizilia eta Greziaraino. Alemaniako zenbait herri isolatuetan eta beste bat Espainia ipar-mendebaldean ere badago.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipediako egileak eta editoreak
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EU

Pensaskäärme ( الفنلندية )

المقدمة من wikipedia FI

Pensaskäärme eli asklepioksenkäärme (Zamenis longissimus) on Keski- ja Etelä-Euroopassa sekä Lähi-idässä elävä tarhakäärmelaji.

Kuvaus

Pensaskäärme on suurikokoinen (jopa yli 1,5 m) myrkytön käärme, joka kiipeilee taitavasti puissa ja pensaissa. Lajin ruokavalio koostuu pikkunisäkkäistä, liskoista ja linnuista, jotka se nielee kokonaisena. Pensaskäärme tukehduttaa saaliin kuristamalla ennen kuin nielee sen kokonaisena. Naaras munii kesä-heinäkuussa vajaat 20 munaa maaonkaloon tai kasvinjätteisiin.

Pensaskäärmeitä tavataan Etelä-Euroopassa ja Lähi-idässä. Erillisesiintymiä on myös pohjoisempana, esimerkiksi Sveitsissä ja Saksassa. Pensaskäärmeitä esiintyi myös Tanskassa vielä 1800-luvulla. Pidetään todennäköisenä, että muinaiset roomalaiset Eurooppaa valloittaessaan toivat mukanaan ja istuttivat pensaskäärmeitä valloittamilleen seuduille. Olihan pensaskäärme antiikin aikoina terveyden ja lääketieteen vertauskuva, minkä vuoksi sitä suojeltiin. Pensaskäärmeitä pidettiin temppeleissä, joihin ihmiset tulivat kysymään neuvoja sairauksiinsa lääketieteen jumalalta, Asklepiokselta. Käärmeiden avulla saatiin lääkintätaidon jumalalta apua.

Asklepioksen sauvan ympärille kietoutunut pensaskäärme esiintyy vielä nykyisinkin lääkintätaidon symbolina. Apteekkien symboli, jossa pensaskäärme juo maljasta, liittyy puolestaan parannustaidon ja terveyden jumalattareen Hygieiaan. Käärmeen nahanluonnin on katsottu symbolisoivan uudestisyntymistä ja voimien palaamista.

Katso myös

 src=
Pensaskäärme apteekin logossa
 src=
Asklepios, antiikin lääkintätaidon jumala

Lähteet

  • Järvinen, Antero. Käärme - jumalattaresta paholaiseksi. Kirjayhtymä, 1997. ISBN 951-26-4264-6
  • UUSI ZOO : suuri eläinkirja. Osa 7. Matelijat, sammakkoeläimet, esiselkäjänteiset, selkäjänteiset, kalat 1. Suomalainen toimituskunta: Seppo Lahti ym. WSOY. Porvoo. 1989. ISBN 951-0-13896-7.

Viitteet

  1. a b c d e Aram Agasyan, Aziz Avci, Boris Tuniyev, Jelka Crnobrnja Isailovic, Petros Lymberakis, Claes Andrén, Dan Cogalniceanu, John Wilkinson, Natalia Ananjeva, Nazan Üzüm, Nikolai Orlov, Richard Podloucky, Sako Tuniyev, Uğur Kaya, Wolfgang Böhme, Rastko Ajtic, Milan Vogrin, Claudia Corti, Valentin Pérez Mellado, Paulo Sá-Sousa, Marc Cheylan, Juan Pleguezuelos, Bartosz Borczyk, Benedikt Schmidt, Andreas Meyer: Zamenis longissimus IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.1. 2009. International Union for Conservation of Nature, IUCN, Iucnredlist.org. Viitattu 24.6.2014. (englanniksi)
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedian tekijät ja toimittajat
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FI

Pensaskäärme: Brief Summary ( الفنلندية )

المقدمة من wikipedia FI

Pensaskäärme eli asklepioksenkäärme (Zamenis longissimus) on Keski- ja Etelä-Euroopassa sekä Lähi-idässä elävä tarhakäärmelaji.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedian tekijät ja toimittajat
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FI

Couleuvre d'Esculape ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Zamenis longissimus

La couleuvre d'Esculape, Zamenis longissimus, anciennement Elaphe longissima, est une espèce de serpents de la famille des Colubridae[1].

Description

Adultes

 src=
Couleuvre d'Esculape rampant devant un mur.

La couleuvre d'Esculape est un long serpent mesurant environ 110 cm à 160 cm à l'âge adulte (rarement 200 cm). Son corps est assez mince et élancé, avec une tête fine et assez allongée, un museau arrondi et son cou est plus ou moins marqué. Ses yeux sont de taille moyenne avec des pupilles rondes et un iris brun jaunâtre ou grisâtre, parfois un peu orangé[2].

Les adultes sont en général assez uniformément brun, beige-jaunâtre à olivâtre, plus ou moins foncé ou clair. Quelques individus gris-noir se rencontrent dans les Balkans. La livrée est souvent brillante avec un aspect de bronze. La tête et parfois l'avant du corps ont des tons jaunâtres plus soutenus. Le dos est orné de très fines mouchetures de blanc pur en petits tirés longitudinaux situés sur les bordures des écailles ; elles tendent à disparaître chez les vieux individus. De chaque côté du cou, de larges croissants jaune clair peu marqués sont recourbés vers les temporales ; ils s'estompent également avec l'âge[3],[4]. Des parties dorsales peuvent avoir des nuances brunes, grisâtres, jaunâtres, ocres, verdâtres. Chez certains individus des bandes longitudinales claires et sombres très peu contrastées apparaissent sur le dos. Les flancs et le ventre sont jaune pâle, unis ou légèrement mouchetés de brun à la séparation dorso-ventrale. Le mélanisme est rare, l'albinisme un peu moins.

Écailles

Les écailles dorsales sont lisses, plates et vernissées, parfois légèrement carénées dans la région postérieure. Elles sont disposées en 21 ou 23 rangs à mi-corps. Les ventrales sont larges et étroites au nombre de 212 à 248 (anomalies fréquentes) ; elles sont carénées sur leur bordure latérale (arête de chaque côté) ce qui, en association avec une puissante musculature, permet à cette couleuvre d'exploiter les habitats forestiers ou anthropisés (charpentes des bâtiments). Les 60 à 91 urostèges sont divisées ; les anales sont divisées elles aussi[2].

Les écailles et les plaques sur son front sont triangulaires, aussi large que longue, en contact direct avec les supraoculaires ; les pariétales sont plus longues mais à peu près aussi larges que les frontales. La rostrale légèrement saillante, très peu visible de dessus, plus large que haute, plus ou moins divisée. La grande loréale, aussi haute que longue ; 1 préoculaire de taille sensiblement identique à la 4e supralabiale ; 2 postoculaires et 2+1 temporales ; 8 ou 9 supralabiales (4 et 5 en contact avec l'œil) et 9 ou 10 infralabiales.

Labiales et rostrale jaune pâle, mouchetées supérieurement de brun ; 4e supralabiales séparées de la 5e par une mince ligne verticale sombre ; elle se retrouve plus bas, mais moins nette, entre les 5e et 6e infralabiales. Un petit point blanc bleuté marque postérieurement chaque dorsale.

Juvéniles

Les jeunes ont un pseudo-collier jaune un peu semblable à celui de la couleuvre à collier. Ce pseudo-collier peut persister chez les jeunes adultes. Les juvéniles sont vert clair ou vert marron avec de nombreuses petites taches foncées sur le corps et ont deux lignes légèrement plus foncées qui se trouvent en haut des flancs. La tête des juvéniles dispose également de plusieurs taches sombres distinctives, un sabot sur l'arrière de la tête, entre les bandes du cou jaune, et deux autres paires de taches, une bande horizontale allant de l'œil au cou, et une courte bande verticale reliant l'œil avec le quatrième au cinquième écailles labiales supérieures .

Répartition

 src=
vert : Zamenis longissimus
bleu : Zamenis lineatus

La distribution de la couleuvre d'Esculape couvre de nombreuses régions d'Europe du Sud et d'Europe moyenne, jusqu'aux environs du 49e parallèle au nord de son aire. Elle est présente dans la majorité des régions de France métropolitaine, sauf dans les parties les plus septentrionales et la Corse. Elle arrive au nord jusqu'aux environs de la latitude de Paris et de la Normandie, jusqu'à la partie sud du département du Calvados. Sa distribution est cependant discontinue en France avec de nombreuses et larges lacunes un peu partout dans le pays. En Espagne elle est présente seulement dans les Pyrénées espagnoles et sur la côte septentrionale. Elle peuple la majeure partie de l'Italie (à l'exception du Sud et de la Sicile), et la quasi-totalité de la péninsule des Balkans (hormis quelques extrémités de la Grèce), et certaines parties de l'Europe centrale et orientale en arrivant au nord jusque dans les Carpates : le sud de la Suisse, les régions basses de l'Autriche, le sud de la Tchéquie (Moravie), la Hongrie, la Slovaquie, l’extrême sud de la Pologne, et le sud-ouest de l'Ukraine. Des populations plus isolées sont connues en Allemagne occidentale (Schlangenbad, Odenwald, Salzach inférieur), et d'autres le long de la frontière sud-est (près de Passau) reliées à la zone de distribution contiguë en Autriche. Une population isolée dans le nord-ouest de la Tchéquie, près de Karlovy Vary, constitue la population la plus septentrionale connue de nos jours.

On trouve également une aire séparée au sud du Grand Caucase, sur les rives russe, géorgienne et turque de la mer Noire. Deux autres enclaves sont référencées, la première autour du lac Ourmia dans le nord-ouest de l'Iran, et sur le versant nord du mont Ararat dans l'est de la Turquie.

Une hypothèse avait été émise selon laquele certaines parties de la répartition géographique de l'espèce pourrait être le résultat de placements intentionnels de ces serpents par les Romains dans les temples d'Asclépios, dieu de la médecine classique, où ils étaient importants dans les rituels médicaux et le culte du dieu[5],[6]. Mais à la lumière des études génétiques récentes et des fossiles, la plupart des populations européennes, même les plus nordiques, sont aujourd'hui perçues comme étant vraisemblablement autochtones.

Selon les nombreux sub-fossiles retrouvés, l'aire de répartition de la couleuvre d'Esculape montait bien plus au nord qu'aujourd'hui en Europe durant la période de l'Atlantique, il y a environ 8 000 à 5 000 ans, soit dans la première moitié de l'Holocène, période où le climat était plus chaud qu'à l'ère moderne. Des sub-fossiles datant de cette période sont trouvés au nord jusqu'au Danemark. La population septentrionale tchèque actuelle est maintenant considérée comme un vestige autochtone de cette distribution maximale. Sur la base des résultats des analyses génétiques, cette population de Tchéquie est plus apparentée aux populations des Carpates. Cela vaut sans doute aussi pour les populations allemandes actuelles[7].

Une population localisée a même survécu au Danemark jusqu'aux temps historiques, et elle fut observée et prélevée par les naturalistes danois durant une assez longue période, du XVIIe jusqu'à la fin du XIXe siècles, puis considérée comme disparue dans les années 1900. Trois individus collectés vivants dans le sud de l'île de Seeland en 1810, 1851 et 1863, puis conservés jusqu'à aujourd'hui dans l'éthanol dans des muséums danois, ont pu être analysés génétiquement pour déterminer leurs affinités avec les populations actuelles de l'espèce. Comme pour la population relictuelle tchèque, ils sont génétiquement plus proches des populations des Balkans et des Carpates, mais plus éloignés des populations de Grèce, d'Italie ou de France. Les scientifiques pensent donc aujourd'hui que cette population danoise des temps modernes était probablement relictuelle et autochtone, descendante des populations qui ont peuplé l'Europe centrale et septentrionale depuis le refuge glaciaire des Balkans, et qui étaient arrivées jusqu'au Danemark à la faveur de l'optimum climatique de l'Holocène[8].

Il y a aussi des fossiles montrant une présence dans le sud de l’Angleterre, pendant les périodes interglaciaires précédentes, mais ces populations ont été chassées au sud lors des glaciations. Ces contractions et extensions de l'aire de répartition en Europe semblent avoir eu lieu plusieurs fois au cours du Pléistocène[7].

Deux populations actuelles en Grande-Bretagne de couleuvres d'Esculape découlent d'introductions récentes à partir d'échappées de captivité. La plus ancienne se trouve dans le voisinage de la Mountain Zoo Welsh près de Conwy dans le nord du pays de Galles. Cette population a persisté et s'est reproduite pendant au moins les 30 dernières années[9]. Une seconde, la population la plus récente a été trouvée dans et autour de Regent's Park à proximité de Regent's Canal à Londres[10] et les comptages montrent une population de 30 individus. Les spécialistes soupçonnent cette colonie d'être passée inaperçue pendant quelques années.

Sous-espèces et espèces proches

Zamenis longissimus est désormais considérée comme une espèce monotypique, car ne comportant plus de sous-espèce reconnue.

L'ancienne sous-espèce Zamenis longissimus romanus (autrefois Elaphe longissima romana), qui peuple le sud de l'Italie et la Sicile, a été récemment[Quand ?] élevée [réf. souhaitée] au rang d'espèce séparée : Zamenis lineatus. Cette couleuvre est de taille assez similaire ou un peu moins grande, de couleur plus claire avec des lignes sombres sur le dos et les flancs, et des yeux à iris rouge-orange.

Les populations auparavant classées comme Elaphe longissima vivant dans le sud-est de l'Azerbaïdjan et les forêts du nord de l'Iran ont aussi été reclassées par Nilson et Andrén en 1984 comme Elaphe persica, maintenant Zamenis persicus. Cette espèce est nettement moins grande avec une coloration plus variable d'un individu à l'autre, parfois plus sombre, et avec aussi un iris rougeâtre.

Habitat

 src=
Dans un cerisier en Autriche.

La couleuvre d'Esculape est le serpent européen le plus adapté à la forêt tempérée. Elle préfère les boisements clairs dotés de trouées et clairières qui lui fournissent des zones d'insolation. Elle apprécie les châtaigneraies et les chênaies claires, les forêts alluviales et les lieux arborés le long des fleuves et rivières, mais aussi les pentes rocheuses partiellement boisées et les coteaux envahis de buissons. On la rencontre aussi dans les campagnes dotées de haies et d'arbres[3],[4]. En Bourgogne par exemple, elle est surtout présente dans les bocages denses[11].

Les lisières forestières, les anciennes carrières, les friches et autres broussailles, les voies ferrées, les talus, les rocailles, les ruines, les vieux murs envahis de lierre et les murets ou tas de pierres lui sont favorables. Elle apprécie la présence d'endroits chauds et ensoleillés au sein de son habitat. Mais bien qu'elle soit une espèce plutôt thermophile, elle ne l'est pas autant que la couleuvre verte et jaune. Elle fuit les excès de chaleur et elle a régulièrement besoin d'ombre et d'une certaine humidité ambiante qu'elle trouve sous le couvert arboré ou arbustif. Elle est donc surtout favorisée par les habitats assez hétérogènes qui lui fournissent une mosaïque de milieux.

Alimentation

 src=
Une couleuvre d'Esculape en train d'avaler un rat surmulot. Toscane, Italie.

Elle se nourrit principalement de petits mammifères (campagnols, mulots, rats, souris, etc) qu'elle étouffe par constriction. En second lieu, elle grimpe dans les arbres et arbustes pour manger des oisillons et des œufs dans les nids ou chasser des oiseaux à l'affût. Les jeunes consomment surtout des lézards et des jeunes rongeurs.

Reproduction

Les accouplements ont lieu à la sortie de l'hivernation, en avril-mai. Les combats entre mâles sont fréquents. Ils durent jusqu'à une demi-heure. La femelle pond 2 à 18 œufs oblongs ou en poire, de 35-60 x 17-25 mm. Les nids sont dans des trous d'arbre, ou dans le sol dans des matériaux en fermentation, souvent avec des œufs de couleuvre à collier.

Les mâles atteignent leur maturité vers la taille de 100 cm, les femelles vers 85 cm[2]. La longévité est de 25-30 ans.

Mode de vie et comportement

C'est un serpent diurne. En été elle prend ses bains de soleil généralement le matin, puis elle se retire à l'ombre et recherche des proies plutôt l'après-midi. Par temps chaud elle peut être active le soir ou sous la pluie. Elle hiverne durant la mauvaise saison, sur une durée de 4 à 6 mois selon le climat local.

Elle vit principalement au sol mais c'est une excellente grimpeuse, que l'on peut rencontrer postée dans les arbustes et les arbres jusqu'à plus de 15 m de hauteur. Elle peut escalader des troncs d'arbres verticaux sur plusieurs mètres si l'écorce est rugueuse grâce à ses écailles ventrales carénées. Elle monte aussi parfois jusqu'aux combles des habitations ou les balcons, à la recherche de proies. Elle se déplace assez doucement avec élégance.

La couleuvre d'Esculape n'est pas venimeuse et elle est totalement inoffensive pour l'homme. Elle a de plus un tempérament assez paisible. Elle n'est pas aussi rapide et réactive que la couleuvre verte et jaune par exemple, et paraît aussi moins craintive. Lorsqu'un danger approche, elle compte plutôt sur son camouflage constitué par sa coloration et ne cherche pas toujours à fuir, elle cherche plutôt à se cacher discrètement, ou reste sans trop bouger le temps que le danger passe. Elle est ainsi assez facile à observer de près lorsqu'on a réussi à la détecter, mais elle passe le plus souvent inaperçue. Si elle est attrapée, elle se laisse parfois faire sans trop résister si elle n'est pas brusquée. Mais dans certains cas elle peut siffler, ouvrir la gueule, mordre fortement à plusieurs reprises et s'enrouler autour du bras en serrant un peu, puis elle se calme rapidement. Sa morsure est généralement peu douloureuse bien que ses très petites dents puissent causer des saignements superficiels. Elle peut aussi déféquer et émettre une odeur nauséabonde en vidant ses glandes cloacales.

Protection

C'est une espèce protégée en France. Il est totalement interdit de la capturer, de la blesser et a fortiori de la tuer.

Histoire

 src=
La coupe d'Hygie, ou caducée pharmaceutique, emblème de la pharmacie française.

Asclépios, le Dieu-médecin des Grecs anciens, devenu Esculape à Rome, portait dans sa main droite un bâton entouré d'un serpent ; on pense de nos jours qu'il s'agissait de cette grande couleuvre à la brillante livrée. C'est aussi elle que l'on retrouverait autour du bâton d'Asclépios, de nos jours emblème des médecins (et de la coupe d'Hygie pour les pharmaciens).

Les Romains vénéraient Esculape sous la forme terrestre d'un Serpent long et "blanc" ; ils devaient poser à cette couleuvre des questions sur la guérison de leurs maux, les réponses étant données par l'intermédiaire des prêtres. Elles étaient donc gardées en captivité dans les temples et même dans les maisons des Ophidiens vivants (que l'on suppose de l'espèce Elaphe longissima, les couleuvres de Montpellier s'apprivoisant moins bien), dans des fosses ou des vases de terre. On a longtemps pensé que les Romains envahissant la Gaule auraient emporté avec eux ces poteries, et que les individus échappés des temples auraient peuplé les différentes régions françaises. À noter que la forme existant en France est la nominative et non la romana.
On retrouve la relation entre médecine et Elaphe longissima dans les traditions populaires germaniques et celtiques, où les connaissances médicales pouvaient être acquises par ingestion de la chair bouillie d'un serpent "blanc" (Morris).

En 1759 dans son dictionnaire du règne animal, le naturaliste M. de la Codre de Beaubreil dit de cette espèce que « c'est le seul serpent qui fasse du bien »[12], mais que même s'il est petit et doux il mord quand on l'irrite. Ses excréments ont parfois l'odeur de musc ajoute-t-il. Selon lui, il était si présent et familier en Italie « qu'on en trouve dans les lits et qu'ils vivent avec les hommes » et à Rome, « on nourrissoit ces serpens dans les maisons » ; de même - selon Léon Albatius - dans l'île de Lemnos. « En Afrique, et sur une montagne de Mauritanie, nommée Ziz, ils vont ça & là, & dans le temps du dîner, viennent chercher les miettes qui tombent des tables[12]. Scaliger assure que la même chose arrive chez les habitans des Pyrénées. Dans la Norvège, ils se nourrissent du lait de Vaches & de Brebis qu'ils tettent. On en trouve souvent dans le berceau des enfans ; ils dorment avec eux, & sont leurs fidèles gardiens »[12].

Selon lui les Anciens consacraient cette espèce à Esculape et les Grecs le nommaient « serpent joufflu » ou « serpent à grosses babines » à cause de sa large mâchoire[12]. Ce nom pourrait plutôt correspondre à la couleuvre à quatre raies (Elaphe quatuorlineata) couleuvre plus grosse commune en Italie péninsulaire et en Grèce, et dont le tempérament est aussi paisible, qu'à la couleuvre d'Esculape dont les mâchoires sont plus étroites. Élien le nomme Pareas. Selon Pline l'Ancien, à moins que leur semence n'eut été consumée par le feu, il n'est pas possible de s'opposer à leur fécondité[12]. De nombreux auteurs disent qu'il émet une odeur particulière, de musc selon certains. Des auteurs anciens en distinguent plusieurs variétés. Albertus Seba donne la description de sept sortes de « Serpens Esculape » venant d'Europe (dont il précise qu'ils se nourrissent de petits mammifères dont il a trouvé des restes en disséquant ces serpents ; « Loirs, & Mulots ou Rats champêtres », etc., d'Amérique et d'Orient[13].

Publication originale

  • Laurenti, 1768 : Specimen medicum, exhibens synopsin reptilium emendatam cum experimentis circa venena et antidota reptilium austriacorum, Vienna Joan Thomae, p. 1-217 (texte intégral).

Notes et références

  1. (en) Référence Reptarium Reptile Database : Zamenis longissimus
  2. a b et c (fr) Nicholas Arnold et Denys Ovenden, Le guide herpéto : 228 amphibiens et reptiles d'Europe, Delachaux & Niestlé, février 2010, 287 p. (ISBN 9782603016732)
  3. a et b Philippe Geniez, Guide Delachaux des serpents d'Europe, d'Afrique du Nord et du Moyen-Orient, éditions delachaux et niestlé, 2015, (ISBN 978-2-603-01955-9).
  4. a et b J. Speybroeck, W. Beukema, B. Bok, J. van Voort, I. Velikov, Guide Delachaux des amphibiens et reptiles de France et d'Europe, éditions delachaux et niestlé, édition française de 2018 (édition originale de 2016), (ISBN 978-2-603-02534-5).
  5. Laughlin VL. 1962. "The Aesculapian Staff and the Caduceus as Medical Symbols", J. Int. Col. Surgeons 37 (4): 82-92.
  6. Schmidt KP, Inger RF. 1957. Living Reptiles of the World. Garden City (New York): Hanover House. 287 pp. (ISBN 978-0241903445). (p. 211).
  7. a et b Musilova R, Zavadil V, Marková S, Kotlík P. 2010. Relics of the Europe’s warm past: Phylogeography of the Aesculapian snake. Molecular Phylogenetics and Evolution 57 :1245-1252.
  8. Morten E. Allentoft, Arne Redsted Rasmussen, Hans Viborg Kristensen, Centuries-Old DNA from an Extinct Population of Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) Offers New Phylogeographic Insight, mars 2018, [1].
  9. BBC - Press Office - Wild snake caught on film in north Wales
  10. Feature: "The Camden Creature" - An amphibian and reptile trust says our waterways are alive with some exotic creatures | Islington Tribune
  11. bourgogne-nature.fr, Revue. scientifique Bourgogne-Nature, Hors-série 12-2012, Les reptiles de Bourgogne, Couleuvre d'Esculape, [2].
  12. a b c d et e M. de la Codre de Beaubreil ou M.D.L.C.D.B (1759) Dictionaire raísonné et universel des animaux ou le Règne Animal Bauche, p 124-128 du tome second (disponible sur Google Livres)
  13. SEBA, Thes. II. Tab. 1%. n. 4, cité par M. de la Codre de Beaubreil
  • Cette page utilise la traduction de l'article homologue en Anglais.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Couleuvre d'Esculape: Brief Summary ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Zamenis longissimus

La couleuvre d'Esculape, Zamenis longissimus, anciennement Elaphe longissima, est une espèce de serpents de la famille des Colubridae.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Bjelica ( الكرواتية )

المقدمة من wikipedia hr Croatian

Bjelica ili Eskulapova zmija (Elaphe longissima ili Zamenis longissimus) je ako izuzmemo kravosasa najveća europska zmija.

Ova do oko 2 m dugačka i vitka neotrovna zmija izvrsna je penjačica po drveću. U mladosti se hrani gušterima, dok se prehrana odraslih sastoji od glodavaca, krtica i rovki, mladih ptica i jaja koje ubija stezanjem ili gušenjem tako što prvo počne gutati žrtvinu glavu. Ženke u leglo ležu 5-8 jaja u lipnju/srpnju.

Bjelica je u Hrvatskoj i okolnim zemljama jedna od najčešćih zmija i može se susresti od krajnjeg juga do sjevera Hrvatske. Područje njene rasprostranjenosti ide od Španjolske preko cijele južne i središnje Europe do Kavkaza.

Osim naziva bjelica i Eskulapova zmija, mogu se susresti i nazivi obična bjelica, smuk ili guž. U stručnoj literaturi u nas se pored latinskog naziva uobičajeno rabe nazivi bjelica i Eskulapova zmija. Naziv bjelica nastao je po blijedožutom trbuhu zmije. Smuk ili guž su općeniti nazivi za slične neotrovne zmije.

Ova je vrsta također povezana s grčkom mitologijom i poviješću medicine. Prema mitu oko Asklepijeva štapa bila je omotana Elaphe longissima. Asklepijev štap ne smije se zamijeniti s Hermesovim štapom (krilati štap s dvije zmije). Ova je vrsta pronađena i na nekim mjestima u Austriji i Njemačkoj gdje su bili podignuti rimski lječilišni hramovi. Kod ove vrste ondje je otkriven i amelanizam (albino) i melanizam.

Bjelica se pojavljuje kao medicinski simbol, Asklepijev štap.

Kao i sve zmije, i bjelica je ugrožena te je u Hrvatskoj kao i drugdje u Europi strogo zaštićena vrsta.

Referencije

"IUCN-ov crveni popis ugroženih vrsta". Preuzeto 6. rujna 2008.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia hr Croatian

Bjelica: Brief Summary ( الكرواتية )

المقدمة من wikipedia hr Croatian

Bjelica ili Eskulapova zmija (Elaphe longissima ili Zamenis longissimus) je ako izuzmemo kravosasa najveća europska zmija.

Ova do oko 2 m dugačka i vitka neotrovna zmija izvrsna je penjačica po drveću. U mladosti se hrani gušterima, dok se prehrana odraslih sastoji od glodavaca, krtica i rovki, mladih ptica i jaja koje ubija stezanjem ili gušenjem tako što prvo počne gutati žrtvinu glavu. Ženke u leglo ležu 5-8 jaja u lipnju/srpnju.

Bjelica je u Hrvatskoj i okolnim zemljama jedna od najčešćih zmija i može se susresti od krajnjeg juga do sjevera Hrvatske. Područje njene rasprostranjenosti ide od Španjolske preko cijele južne i središnje Europe do Kavkaza.

Osim naziva bjelica i Eskulapova zmija, mogu se susresti i nazivi obična bjelica, smuk ili guž. U stručnoj literaturi u nas se pored latinskog naziva uobičajeno rabe nazivi bjelica i Eskulapova zmija. Naziv bjelica nastao je po blijedožutom trbuhu zmije. Smuk ili guž su općeniti nazivi za slične neotrovne zmije.

Ova je vrsta također povezana s grčkom mitologijom i poviješću medicine. Prema mitu oko Asklepijeva štapa bila je omotana Elaphe longissima. Asklepijev štap ne smije se zamijeniti s Hermesovim štapom (krilati štap s dvije zmije). Ova je vrsta pronađena i na nekim mjestima u Austriji i Njemačkoj gdje su bili podignuti rimski lječilišni hramovi. Kod ove vrste ondje je otkriven i amelanizam (albino) i melanizam.

Bjelica se pojavljuje kao medicinski simbol, Asklepijev štap.

Kao i sve zmije, i bjelica je ugrožena te je u Hrvatskoj kao i drugdje u Europi strogo zaštićena vrsta.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia hr Croatian

Zamenis longissimus ( الإيطالية )

المقدمة من wikipedia IT

Il colubro di Esculapio (AFI: /ˈkɔlubro/ o /koˈlubro/[2] Zamenis longissimus) o saettone è un serpente non velenoso della famiglia dei colubridi.[3]

Etimologia

Il nome scientifico della specie si riferisce alle dimensioni: longissimus è superlativo latino di longus ("lungo"). Il suo nome volgare è dovuto a Esculapio, dio greco della medicina, rappresentato con un bastone sul quale è intrecciato un serpente, simbolo della forza vitale che guarisce i mali.[4]

Tassonomia

Questa specie fu descritta per la prima volta da Laurenti nel 1768 e classificata come Natrix longissima. Singole popolazioni nel tempo furono descritte con una varietà di nomi scientifici; il nome di genere Zamenis compare nel 1841. Per lungo tempo (dal 1926 al 2002) il nome scientifico riconosciuto ufficialmente fu Elaphe longissima, fino a quando un'accurata indagine filogenetica rivoluzionò la tassonomia del colubro di Esculapio: dall'analisi del DNA fu stabilita l'appartenenza della specie al genere Zamenis con l'evidenza della monofilia della stessa. Anche la precedente sottospecie Elaphe longissima longissima è stata omologata a Zamenis longissimus.[5]

Descrizione

 src=
Colubro di Esculapio

Il colubro di Esculapio normalmente raggiunge gli 1,2-1,4 m, raramente oltre 1,6 m nella parte meridionale del suo areale. La slanciata coda costituisce il 20-25 % della lunghezza totale. Esiste un dimorfismo sessuale nelle dimensioni: il maschio è più grande e lungo (pesa circa 900 g, mentre la femmina circa 600 g). La testa è lunga, affusolata e non ben distinta dal collo, con occhi di medie dimensioni a pupilla rotonda.
La pelle presenta 23 file di squame a metà corpo, fino a 250 squame ventrali e 60-90 coppie di squame subcaudali.
Non vi è dimorfismo sessuale nella livrea: gli adulti sono uniformemente grigio-marroni, giallo-marroni o olivastri, con la parte anteriore del corpo generalmente più chiara. Alcune squame dorsali possono essere bianche, disposte in bande; in Italia, a causa della variabilità genetica di questa specie, si possono rinvenire esemplari con strisce più chiare o più scure lungo il corpo. Le squame della regione mascellare superiore di solito sono gialle e possono esserci due chiazze gialle nel retro del capo. La superficie ventrale è gialla o biancastra, e in alcuni individui marcata da poche macchie grigiastre. I giovani sono di colore più brillante rispetto agli adulti e possiedono da 4 a 7 file di macchie marroni lungo il corpo; da ciascun occhio diparte una striscia scura posteriormente alla mascella.[5]

Biologia

 src=
Colubro di Esculapio in procinto di inghiottire un roditore.

È di abitudini prevalentemente diurne, sebbene nei mesi più caldi compaia anche al crepuscolo; la temperatura ottimale per la sua attività è di 20-22 °C, raramente al di sotto dei 16 °C o al di sopra dei 25 °C. Si nutre di piccoli vertebrati come roditori, lucertole, passeracei, predando anche le uova e i nidiacei. Non possiede veleno, ma è un abile costrittore che soffoca le prede tra le spire. È predato a sua volta da diversi mammiferi (mustelidi, volpi, cinghiali, ricci) e da varie specie di rapaci; tra i suoi predatori figura anche il biacco.

Trascorre il letargo, che nelle zone meridionali del suo areale va da ottobre a marzo e nelle zone settentrionali è un po' anticipato in autunno e posticipato in primavera, in anfratti, incavi dei muri e in tane ricavate nel terreno o in cavità dei tronchi. È un abilissimo arrampicatore, sia di alberi che, a volte, di edifici: raggiunge anche diversi metri di altezza; tollera molto la presenza antropica e non è raro incontrarlo vicino a paesi o in parchi e giardini dei centri urbani.

Il suo territorio è in genere poco superiore a un ettaro, ma un maschio può percorrere anche 2 km alla ricerca di una femmina per l'accoppiamento. Quest'ultimo ha cadenza annuale con circa il 77 % delle femmine che si riproducono annualmente. La maturità sessuale nei maschi si riscontra in esemplari di 75 cm e nelle femmine in esemplari di 85 cm. L'accoppiamento avviene tra maggio e giugno e può essere preceduto da un combattimento tra maschi rivali; il corteggiamento consiste in una "danza" elegante, in cui la coppia assume la forma ad "esse" con le code intrecciate. Dopo circa un mese e mezzo, la femmina depone da 2 a 18 uova di forma allungata (6 × 2,5 cm) tra i detriti vegetali o in cavità di vecchi tronchi caduti. La schiusa avviene tra fine agosto e i primi di settembre; i giovani nati, lunghi dai 12 ai 37 cm, sono subito indipendenti e normalmente vanno in letargo poche settimane dopo gli adulti.

Distribuzione e habitat

 src=
Distribuzione di Z. longissimus (in verde) e di Z. lineatus (in blu)

Il colubro di Esculapio è presente in numerosi stati europei quali Francia, Spagna, Germania, Cechia, Slovacchia, Ungheria, Bulgaria, Romania, Polonia, Svizzera, Italia, nei Balcani, Russia, Moldavia, Ucraina, nonché nella regione anatolica (Turchia) e caucasica (Georgia, Azerbaigian e nord-ovest dell'Iran).[1]

L'habitat ideale è rappresentato dai boschi di caducifoglie e aree rurali ricche di vegetazione arbustiva e di siepi, purché non umide. Si rinviene anche in zone rocciose o nei pressi di costruzioni umane (muri, edifici diroccati). Si trova dal livello del mare sino, in alcuni casi, a 2000 m di altitudine.[5]

Specie simili

Le popolazioni della specie in Italia meridionale e Sicilia sono state recentemente ascritte ad una specie distinta, Zamenis lineatus (Camerano, 1891), chiamata in italiano saettone occhirossi.

Il cervone (Elaphe quatuorlineata) è meno slanciato, presenta carenatura sulle squame dorsali e ha due squame preoculari mentre il saettone ne ha una.

I giovani di Zamenis longissimus possono assomigliare alla biscia dal collare (Natrix natrix).[5]

Conservazione

Non è classificato tra le specie in pericolo di estinzione nella Lista rossa IUCN a causa del suo areale molto vasto nel quale è molto comune e ubiquitario. Tuttavia in alcune nazioni dove la sua presenza è sporadica (Russia, Germania, Georgia, Ucraina, Polonia e Svizzera) è considerata localmente una specie a rischio di estinzione.[1]

Note

  1. ^ a b c (EN) Agasyan et al. 2009, Zamenis longissimus, su IUCN Red List of Threatened Species, Versione 2020.2, IUCN, 2020.
  2. ^ Luciano Canepari, colubro, in Il DiPI – Dizionario di pronuncia italiana, Zanichelli, 2009, ISBN 978-88-08-10511-0.
  3. ^ (EN) Zamenis longissimus, su The Reptile Database. URL consultato il 2 settembre 2019.
  4. ^ Colubro di Esculapio, su herpetosavona.it.
  5. ^ a b c d (EN) Paul Edgar e David R. Bird, Action Plan for the Conservation of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in Europe, su wcd.coe.int, Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. URL consultato il 14 ottobre 2016.

Bibliografia

  • Boitani L., Corsi F., Falcucci A., Maiorano L., Marzetti I., Masi M., Montemaggiori A., Ottaviani D., Reggiani G., Rondinini C. 2002. Rete Ecologica Nazionale. Un approccio alla conservazione dei vertebrati italiani. Università di Roma "La Sapienza", Dipartimento di Biologia Animale e dell'Uomo; Ministero dell'Ambiente, Direzione per la Conservazione della Natura; Istituto di Ecologia Applicata. [1]
  • Bruno S., Maugeri S.: Rettili d'Italia, Tartarughe, Sauri e Serpenti. Giunti - Martello, Firenze 1977.
  • A Monograph of the Colubrid Snakes of the Genus Elaphe Fitzinger. -Author: Klaus-Dieter Schulz

 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori e redattori di Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia IT

Zamenis longissimus: Brief Summary ( الإيطالية )

المقدمة من wikipedia IT

Il colubro di Esculapio (AFI: /ˈkɔlubro/ o /koˈlubro/ Zamenis longissimus) o saettone è un serpente non velenoso della famiglia dei colubridi.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori e redattori di Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia IT

Æskulapsnok ( النرويجية )

المقدمة من wikipedia NO

Æskulapsnok (vitenskapelig navn Zamenis longissimus, tidligere Elaphe longissima) er en europeisk slangeart. Den tilhører snokene og er ikke giftig.

Den blir opptil 200 cm lang, men er som regel kortere enn 140 cm. Den er en stor og slank slange med et ganske smalt, lite markert hode og runde pupiller. Voksne individer er ensfarget gråbrune, olivenbrune eller brune. Buken er gul- eller hvitaktig. Æskulapsnoken trives på tørre steder som i åpen skog, buskmark og åkerkanter, men også i ruiner og steinmurer.

Den er dagaktiv og er svært dyktig til å klatre i trær. Føden blir ofte kvalt på kvelerslangevis og består mest av små pattedyr, men også firfisler og fugler. Den kan ta så store dyr som ekorn, men mus er viktigst. Hunnen legger 5–11 avlange egg. De plasseres i hule trær, nedgravd i jord, eller i råtnende materiale sammen med egg fra buorm.

Æskulapsnoken er utbredt fra Frankrike og nordligste Spania i vest, østover til Ukraina og sørøstlige Polen og sørover til sentrale Italia og sørlige Hellas. Utenom Europa finnes den i nordlige Anatolia, Kaukasia og nordlige Iran. I Tyskland finnes den bare på noen få steder ved Heidelberg. I Tsjekkia finnes den i sørlige Mähren, men også noen få steder i dalen til elva Ohře nord i landet. På 1800-tallet fantes den også i Danmark på sørlige Sjælland, men regnes nå som utdødd der. En nærstående form i Sør-Italia ble tidligere regnet som en underart, men har nå status som egen art, Zamenis lineatus.

Arten har fått navn etter legeguden Asklepios (latin Aesculapius), og i antikken ble det lagt til rette for at denne arten skulle trives rundt templene til legeguden. En har forsøkt å forklare de isolerte, nordlige forekomstene med at de stammer fra slanger innført for religiøse formål. Det er likevel mer sannsynlig at de er relikter fra perioder med varmere klima.

Litteratur

Eksterne lenker

 src=
Æskulapsnok oppe i et tre
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia forfattere og redaktører
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia NO

Æskulapsnok: Brief Summary ( النرويجية )

المقدمة من wikipedia NO

Æskulapsnok (vitenskapelig navn Zamenis longissimus, tidligere Elaphe longissima) er en europeisk slangeart. Den tilhører snokene og er ikke giftig.

Den blir opptil 200 cm lang, men er som regel kortere enn 140 cm. Den er en stor og slank slange med et ganske smalt, lite markert hode og runde pupiller. Voksne individer er ensfarget gråbrune, olivenbrune eller brune. Buken er gul- eller hvitaktig. Æskulapsnoken trives på tørre steder som i åpen skog, buskmark og åkerkanter, men også i ruiner og steinmurer.

Den er dagaktiv og er svært dyktig til å klatre i trær. Føden blir ofte kvalt på kvelerslangevis og består mest av små pattedyr, men også firfisler og fugler. Den kan ta så store dyr som ekorn, men mus er viktigst. Hunnen legger 5–11 avlange egg. De plasseres i hule trær, nedgravd i jord, eller i råtnende materiale sammen med egg fra buorm.

Æskulapsnoken er utbredt fra Frankrike og nordligste Spania i vest, østover til Ukraina og sørøstlige Polen og sørover til sentrale Italia og sørlige Hellas. Utenom Europa finnes den i nordlige Anatolia, Kaukasia og nordlige Iran. I Tyskland finnes den bare på noen få steder ved Heidelberg. I Tsjekkia finnes den i sørlige Mähren, men også noen få steder i dalen til elva Ohře nord i landet. På 1800-tallet fantes den også i Danmark på sørlige Sjælland, men regnes nå som utdødd der. En nærstående form i Sør-Italia ble tidligere regnet som en underart, men har nå status som egen art, Zamenis lineatus.

Arten har fått navn etter legeguden Asklepios (latin Aesculapius), og i antikken ble det lagt til rette for at denne arten skulle trives rundt templene til legeguden. En har forsøkt å forklare de isolerte, nordlige forekomstene med at de stammer fra slanger innført for religiøse formål. Det er likevel mer sannsynlig at de er relikter fra perioder med varmere klima.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia forfattere og redaktører
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia NO

Wąż Eskulapa ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus, syn. Elaphe longissima) – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae).

Wygląd

Największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może przekraczać 2 m, najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm[2]. Najdłuższy osobnik złowiony w polskich Bieszczadach miał długość 161 cm.[3] Samce są zwykle dłuższe od samic (rzadkość u węży). Dorosłe osobniki są oliwkowo-brązowe. Głowa oraz ciało, z wyjątkiem brzucha, są brunatne lub oliwkowobrunatne z wieloma małymi, jasnymi plamkami. Przednia część ciała zwykle jest jaśniejsza, a strona brzuszna słomkowa, czasem z ciemnymi plamkami.

Rozmnażanie

Jest to wąż jajorodny. Pora godowa w maju i czerwcu. Samice różnych populacji składają różną liczbę jaj – od 2 do 21 – przeciętnie 5–12[4]. Jaja mają długość ok. 4-6 cm, 2–3,5 cm szerokości i wagę ok. 10–15 g. Przez pierwsze dni po złożeniu nieco zwiększają się przez wchłanianie wilgoci, stając się mniej wydłużone, po czym ich rozmiar i waga stabilizują się. Początkowo białe, w trakcie inkubacji również brązowieją i pokrywają się plamami. Umieszczane są latem w bardzo ciepłych i wilgotnych miejscach (np. w próchniejącym drewnie, stertach trocin lub gnijących liści), czasem sąsiadując z miejscami złożenia jaj zaskrońców. Często są to mikrosiedliska antropogeniczne. Po kilkudziesięciu dniach, jesienią, wylęgają się z nich młode węże o wadze kilku gramów i długości 20–30 cm. Jaja dość często obumierają na skutek inwazji pleśni[5].

Pożywienie

Odżywia się myszami, małymi ssakami, jaszczurkami, jajami, pisklętami, małymi ptakami oraz małymi wężami. Czasem zjada też młode bezkręgowce. Nie jest jadowity. Polując na zdobycz chwyta ją pyskiem i owijając ciałem dusi przez kilka minut, a następnie połyka w całości.[3]

Występowanie

W Polsce występuje w Bieszczadach. Niegdyś notowany również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz nad Popradem[6], jednak według danych z początku XXI w. metapopulacja bieszczadzka (Otryt i okolice, m.in. rezerwat przyrody Krywe), to jedyne pewne jego stanowisko w Polsce, mocno izolowane od najbliższych populacji z Ukrainy i Słowacji[5]. Jest bardzo rzadki – jego polską populację szacuje się na ponad 100 osobników[5]. W Europie spotykany jest od Hiszpanii poprzez południową Europę do Morza Kaspijskiego. Jego północna granica występowania przebiega przez Francję, południowe Niemcy, Czechy i południową Polskę (Bieszczady). Żyje w lasach liściastych na terenach pagórkowatych wśród skał i na silnie nasłonecznionych stokach, ponieważ jest ciepłolubny.

Siedlisko

Wąż Eskulapa żyje w obszarach leśnych lub polanach, często w miejscach położonych w dolinach rzek. We wnętrzu lasów rzadki. Preferuje siedliska otwarte – okolice zabudowań, polany, łąki, obrzeża dróg, obrzeża lasów, kamieniołomy, urwiska zboczowe. Z drugiej jednak strony unika zbyt odsłoniętej przestrzeni, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu, wybierając w takich miejscach zarośla i inne kryjówki[5]. Wykazuje przywiązanie do kryjówki, nieraz przebywając w jej otoczeniu kilka lat[5].

Pełzają głównie po ziemi. Zdarza się, że wpełzają na strome skały, dachy kilkumetrowych budynków oraz na drzewa i krzewy (nie wyżej niż do 2,5 m nad ziemią). Mogą to czynić dzięki gibkiemu ciału i zespołowi tarczek na brzusznej stronie ciała.[3] W czasie upałów spotykane nad samą wodą, rzadko pływają[5].

W bieszczadzkich warunkach występują stosunkowo nisko (do 650–700 m n.p.m.), wybierając zwykle miejsca o ekspozycji od południowo-wschodniej do południowo-zachodniej[5].

Tryb życia

W bieszczadzkim klimacie po hibernacji stają się aktywne w kwietniu. Młode nieco później – na przełomie kwietnia i maja. Aktywne do przełomu września i października, przy czym najpóźniej w sen zimowy zapadają młode osobniki[5].

Prowadzą skryty tryb życia, przebywając często w różnego rodzaju kryjówkach naturalnych i antropogenicznych (sterty desek, kopy trocin, siana, gnijących odpadków itp.) Są gatunkiem ciepłolubnym, ale w porównaniu z innymi wężami jest to dość mało wyraźne. Co prawda wybierają miejsca stosunkowo nasłonecznione (nieleśne, o południowej ekspozycji), ale w ich obrębie preferują miejsca ukryte, a nierzadko występują w miejscach o przeciwnych cechach. Aktywne również o zmierzchu i w trakcie mżawek. Przy wzroście temperatury, najwcześniej spośród innych polskich węży szukają schronienia w cieniu (od temperatury 25–27 °C). W gorących okresach aktywne głównie o zmierzchu i nocą, a za dnia blisko wody. Sugeruje to tigmotermię, czyli strategię pobierania ciepła z podłoża[5].

Ochrona

Gatunek w Polsce pod ochroną. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia CR (critically endangeredkrytycznie zagrożony), a w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski[1]. Ochrona węża Eskulapa jest jednym z zadań rezerwatu Krywe. Do zadań ochrony czynnej należy wykaszanie łąk i tworzenie pryzm kamieni i trocin[5].

Obecność w kulturze

Wąż Eskulapa jest wiązany z laską Asklepiosa – symbolem medycyny i farmacji, jak również z samym Asklepiosem (Eskulapem)[7][8].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Zamenis longissimus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Franz Luttenberger: Die Schlangen Österreichs. Wiedeń: Facultas-Verlag, 1978. ISBN 3-85076-057-X.
  3. a b c Strojny Władysław: Wąż Eskulapa, w: "Przyroda Polska" nr 3/1983, s. 23
  4. Bartłomiej Najbar: Monografie przyrodnicze: Wąż Eskulapa. Świebodzin: Wydawnictwo Klubu Przyrodników, 2004. ISBN 83-87846-34-1.
  5. a b c d e f g h i j Jacek Błażuk. Herpetofauna doliny Sanu pod Otrytem i terenów przyległych (Bieszczady Zachodnie). Gady. „Roczniki bieszczadzkie”. 15, s. 181–229, 2007 (pol.).
  6. Atlas przyroda. Warszawa: WSIP, 2005. ISBN 978-82-02-09256-5.
  7. Mariusz Barosiak. Wąż Eskulapa, laska Asklepiosa i krew Gorgony. Część 2. „Bez recepty. Magazyn partnerów Polskiej Grupy Farmaceutycznej”. 5, 2001 (pol.).
  8. Michael A. Izard. Laska Eskulapa i Kaduceusz jako symbole medyczne. „Nowotwory. Journal of Oncology”. 58 (3), s. 272–274, 2008 (pol.).
p d e
Węże (Serpentes) Scolecophidia Kingbrownsnake.jpgAlethinophidia
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Wąż Eskulapa: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus, syn. Elaphe longissima) – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae).

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Șarpele lui Esculap ( الرومانية، المولدوفية )

المقدمة من wikipedia RO

Șarpele lui Esculap (Zamenis longissimus, cu o denumire mai veche Elaphe longissima longissima) este un șarpe neveninos din familia colubride (Colubridae) răspândit în centrul și sudul Europei (inclusiv în România și Republica Moldova), în jurul Mării Caspice, în Turcia, Armenia, Caucaz. În România trăiește în toate provinciile țării, acolo unde găsește condiții favorabile de trai și este ocrotit prin lege. Îi place căldura. Preferă pădurile cu teren uscat și porțiunile însorite, rariștile de foioase cu luminișuri, coastele stâncoase cu tufișuri, ruinele invadate de vegetație. Este un șarpe mare cu o lungime de până la 2 m. Are un aspect zvelt, capul mic și îngust, coada lungă și subțire. Spatele este brun cu mulți solzi dungați în lung cu alb. Pe laturile capului are două pete gălbui. Abdomenul este alb-gălbui. Are o dunga închisă între ochi și colțul gurii. Se mișcă lent, dar se cațără foarte bine în copaci. Când este prins, se repede furios și mușcă. Exemplarele tinere și semiadulte se hrănesc cu șopârle, iar adulții cu rozătoare (șoareci, șobolani) și mamifere insectivore (cârtițe). Împerecherea are loc în mai-iunie. La o lună după acuplare, femela depune 5-8 ouă albe, alungite. Puii eclozează în luna septembrie și au o lungime de 22-25 cm. Este simbolul medicinei și farmaciilor.

Descrierea

Șarpele lui Esculap este un șarpe mare cu o lungime totală până la 2 m, lungimea obișnuită 100-150 cm.

Este unul dintre cei mai eleganți șerpi din fauna României. Are un corp zvelt, cilindric, lung și strălucitor; capul mic și îngust, iar coada lungă și subțire.

Solzii spatelui sunt netezi, ușor carenați spre coadă, dispuși în 23 (rar 21) șiruri transversale la mijlocul corpului. Ventral are 212-248 de scuturi ventrale, cu unghi lateral, carenate pe laturi. Scutul anal este divizat; 60-91 de perechi de scuturi subcaudale.

Scutul frontal mai scurt decât scuturile parietalele. Scutul rostral de abia vizibil din perspectivă dorsală, fiind mai lat decât înalt. Scutul frenal egal sau mai larg decât înalt. Are un singur scut preocular, două scuturi postoculare suprapuse, urmate de alte două plăci suprapuse, opt scuturi supralabiale (excepțional 9), al 4-a și al 5-a scut în contact cu ochiul, 4-5 scuturi sublabiale în contact cu inframaxilarele anterioare, acestea egale cu cele posterioare. Nara este situată între două plăci.

Coloritul

Coloritul spatelui este brun-deschis, brun-închis, brun-cenușiu cu mulți solzi dungați în lung cu alb.

Pe laturile capului, în regiunea post-occipitală are două pete gălbui distincte, amintind pe cele de la Natrix. Are o dunga închisă distinctă între ochi și colțul gurii (caracteristică pentru genul Elaphe).

Abdomenul este uniform alb-gălbui.

Uneori apar exemplare complet negre (melanice).

Șerpii tineri au pete dorsale brun-închise pe spate, iar petele postoccipitale de pe laturile capului sunt mai intense, colorate în galben și negru.

Dimorfismul sexual

Masculii se deosebesc de femele prin numărul mai mic de scuturi ventrale și mai mare de subcaudale.

Răspândirea

Șarpele lui Esculap este răspândit în centrul și sudul Europei (lipsind în Anglia, cea mai mare parte a Peninsulei Iberice, în țările scandinave și cele de dincolo de paralela 50°), în jurul Mării Negre (Turcia, Armenia, Caucaz) și în sudul Mării Caspice.

A fost găsit în Albania, Austria, Bulgaria, Ungaria, Slovacia, Republica Cehă, Franța, Germania, Grecia, Italia, Spania, Elveția, Croația, Slovenia, Bosnia și Herțegovina, Muntenegru, Serbia, Macedonia, Republica Moldova, România, Turcia, Ucraina, Georgia.

Răspândirea în România

 src=
Șarpele lui Esculap. Un şarpe tânăr cu un colorit distinct.
 src=
Șarpele lui Esculap într-un cireş în Mödling, Austria Inferioară.

În România este răspândit sporadic în mai multe localități situate în toate regiunile țării, unde găsește condiții favorabile. Este întâlnit mai frecvent în Dobrogea, Oltenia, Banat și Apuseni. A fost semnalat în următoarele județe: [3]

  • județul Bihor (Munții Bihor)
  • județul Bistrița-Năsăud (Bistrița, Năsăud, Beclean)
  • județul Brașov (Brașov, Zizin)
  • județul Caraș-Severin (Baziaș, Băile Herculane, Mehadia)
  • județul Călărași (Sărulești)
  • județul Cluj (Dej, Gherla, Cheile Turzii)
  • județul Dolj (Craiova)
  • județul Harghita (Tușnad)
  • județul Hunedoara (pasul Vulcan, Pui, Munții Retezat, Valea Raului Mare, Deva)
  • județul Iași (pădurea Bârnova)
  • județul Mehedinți (Orșova)
  • județul Mureș (Sighișoara, Reghin, Deda, Bistra)
  • județul Olt (Caracal, pădurea Romula)
  • județul Sălaj (Nușfalău)
  • județul Sibiu (Apoldul de Sus, Sibiu, Păltiniș, Munții Cibinului, Avrig)
  • județul Sibiu (Turnu Roșu)
  • județul Timiș (Nădrag)
  • județul Tulcea (Babadag - Codru, Tulcea)
  • județului Covasna (Brețcu)
  • judetul Gorj (Tismana)
 src=
Șarpele lui Esculap văzut din faţă
 src=
Partea anterioară a şarpelui lui Esculap

Taxonomia

În clasificările mai vechi specia Elaphe longissima cuprindea patru subspecii: [3] [4]

  1. Elaphe longissima longissima (Laurenti) — nord-estul Spaniei, Franța, Elveția, Germania, Danemarca, Europa Centrală, sud-estul Europei, Turcia, Transcaucazia - în prezent este ridicată în rang de specie - Zamenis longissimus (Laurenti, 1768)
  2. Elaphe longissima romana (Suckow) - Italia centrală și de sud, Sicilia; în prezent este ridicată în rang de specie - Zamenis lineatus (Camerano, 1891)
  3. Elaphe longissima rechingeri Werner — insula Amorgos Cyclade; în prezent este ridicată în rang de specie - Elaphe rechingeri (Werner, 1932)
  4. Elaphe longissima persica Werner — nordul Iranului; în prezent este ridicată în rang de specie - Zamenis persicus (Werner, 1913)

În prezent specia Zamenis longissimus este monotipică (adică nu este împărțită în subspecii)

Habitatul

Șarpele lui Esculap este o specie termofilă (îi place căldura) și preferă pădurile cu teren uscat și cu porțiuni însorite, în rariștile de foioase cu luminișuri, pe coaste stâncoase cu vegetație arborescentă și printre ruinele invadate de vegetație.

Comportamentul

Șarpele lui Esculap se mișcă relativ lent, dar se cațără în arbori cel mai bine dintre șerpii noștri.

Când este prins, se repede furios și mușcă, însă rana pe care o lasă nu este decât o mică zgârietură.

Apare în aprilie și dispare pentru hibernare încă din septembrie. Hibernează ascunzându-se prin vizuini, galerii, sub trunchiuri de copaci sau sub stânci.

De obicei se întâlnesc indivizi izolați.

Hrana

 src=
Șarpele lui Esculap înghiţind un şobolan.

Hrana este diferențiată în funcție de vârstă. Exemplarele juvenile sau semiadulte se hrănesc cu șopârle. Exemplarele adulte se hrănesc aproape exclusiv cu rozătoare (șoareci, șobolani) și cu mamifere insectivore (cârtițe), mai rar cu păsări mici și ouăle lor.

Reproducerea

Împerecherea are loc în lunile mai-iunie și este precedată de jocuri prenupțiale - masculul se încolăcește în jurul corpului femelei, pe care o imobilizează apucând-o cu gura de ceafă. Fecundația este internă.

Ponta este depusă în locuri ascunse la vreo lună după acuplare și cuprinde 5-8 ouă albe, de formă alungită (care măsoară 36-45 x 19-24 mm).

Puii eclozează în luna septembrie și au la eclozare o lungime de 22-25 cm.

Importanța

Șarpele lui Esculap aduce foloase pentru agricultură deoarece se hrănește cu rozătoare (șoareci, șobolani) care provoacă mari daune culturilor agricole. În raport cu aceste foloase, pagubele, mai mult locale, pe care le aduce prin consumul păsărilor și ouălor lor, sunt neînsemnate.

Din cauza șerpilor veninoși a intrat în om o frică și o groază chiar și față de acest șarpe inofensiv, și în zilele noastre întâlnim mulți oameni care îl omoară pe loc odată ce îl observă.

Starea de conservare

Specia este amenințată de fragmentarea habitatului prin extinderea suprafețelor agricole și de pășunat și defrișarea pădurilor. Ca și în cazul mai multor șerpi, această specie este, în general, ucisă de către localnici. Este amenințată și de mortalitatea accidentală pe drumuri, în special în zonele în care specia este relativ comună. Ouăle acestui șarpe care sunt depuse în grămezi de iarbă și în altă vegetație sunt frecvent colectate și distruse de oameni.

Pe lista roșie a IUCN, la nivel mondial specia Zamenis longissimus are un statut de specie neamenințată cu dispariția (LC). [1] Specia a fost inclusă în Cartea Roșie a Federației Ruse, Georgiei, Ucrainei și Republicii Moldova. În Cartea Roșie a Vertebratelor din România specia Zamenis longissimus este considerată ca o specie vulnerabilă (Vu). [5]

În România specia Zamenis longissimus este protejată prin Legea Nr. 13 din 1993 pentru aderarea României la Convenția la Convenția de la Berna (Anexa II, unde este menționată ca Elaphe longissima), [6] Directiva Europeana 92/43/EEC a Consiliului Comunităților Europene (Anexa IV, unde este menționată ca Elaphe longissima), [7] Legea nr. 462/2001, emisă de Parlamentul României, privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice (Anexa IV, unde este menționată ca Elaphe longissima) [8] și Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, aprobată cu modificări și completări ulterioare (Anexa IVA, unde este menționată ca Elaphe longissima), fiind considerată o specie de interes comunitar ce necesită o protecție strictă. [9]

Mitologia și simbolistica

 src=
Esculap înfăţişat cu un şarpe (şarpele lui Esculap) încolăcit în jurul sceptrului
 src=
Cupa Higeei cu şarpele lui Esculap, emblema farmaciilor

Esculap, zeul medicinii în mitologia greacă, purta în mâna dreaptă un toiag înconjurat de un șarpe, care este considerat a fi șarpele lui Esculap. După o legendă din mitologia grecească antică șarpele lui Esculap avea cunoștințe despre plantele medicinale și despre proprietățile vindecătoare ale acestora. Pentru a afla aceste cunoștințe pe care acest șarpele le avea, Esculap, zeul medicinii, s-a transformat în șarpe și apoi a revenit la înfățișarea de om și astfel a cunoscut aceste informații prețioase și le-a folosit în tratarea bolnavilor. Astăzi șarpele lui Esculap este un simbol al medicinei.

Fiica lui Esculap, Higia (sau Higeea) - zeița sănătății, era înfățișată cu un șarpe într-o mână și o cupă în cealaltă. Cupa Higiei cu șarpele lui Esculap încolăcit este considerată simbolul farmaciilor și produselor farmaceutice.

Referințe

  1. ^ a b IUCN Red List of Threatened Species
  2. ^ Zamenis longissimus (Laurenti, 1768). The Reptile Database
  3. ^ a b Ion E. Fuhn, Șt. Vancea. Fauna Republicii Populare Române. Vol. XIV. Fascicula 2: Reptilia (Țestoase, Șopîrle, Șerpi). București: Editura Academiei Republicii Populare România, 1961
  4. ^ Lenk, P., Joger, U. and Wink, M. 2001. Phylogenetic relationships among European ratsnakes of the genus Elaphe Fitzinger based on mitochondrial DNA sequence comparisons. Amphibia-Reptilia: 329-339.
  5. ^ N. Botnariuc, V.Tatole. Cartea Roșie a Vertebratelor din România, Ed. Acad. Române, București, 2005
  6. ^ Lege nr.13 din 11 martie 1993 pentru aderarea României la Convenția privind conservarea vieții sabatice și a habitatelor naturale din Europa, adoptata la Berna la 19 septembrie 1979. Emitent: Parlamentul României. Monitorul Oficial nr. 62 din 25 martie 1993
  7. ^ Directiva 92/43/CEE A Consiliului din 21 mai 1992 privind conservarea habitatelor naturale și a speciilor de faună și floră sălbatică. Consiliul Comunităților Europene.
  8. ^ Lege Nr. 462 din 18 iulie 2001 pentru aprobarea Ordonanței de urgenta a Guvernului nr. 236/2000 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice. Act emis de: Parlament. Monitorul Oficial Nr. 433 din 2 august 2001
  9. ^ Ordonanța de urgență nr. 57 din 20 iunie 2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice. Emitent: Guvernul. Monitorul Oficial nr. 442 din 29 iunie 2007

Bibliografie

  • Ion E. Fuhn, Șt. Vancea. Fauna Republicii Populare Române. Vol. XIV. Fascicula 2: Reptilia (Țestoase, Șopîrle, Șerpi). București: Editura Academiei Republicii Populare România, 1961, 352 p.
  • Ion E. Fuhn. Broaște, șerpi, șopîrle. Editura Științifică, București 1969.
  • Constantin Pârvu. Dicționar enciclopedic de mediu (DEM), Volumul 2. Regia Autonomă Monitorul oficial, 2005

Legături externe

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Șarpele lui Esculap
Wikispecies
Wikispecies conține informații legate de Șarpele lui Esculap
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autori și editori
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia RO

Șarpele lui Esculap: Brief Summary ( الرومانية، المولدوفية )

المقدمة من wikipedia RO

Șarpele lui Esculap (Zamenis longissimus, cu o denumire mai veche Elaphe longissima longissima) este un șarpe neveninos din familia colubride (Colubridae) răspândit în centrul și sudul Europei (inclusiv în România și Republica Moldova), în jurul Mării Caspice, în Turcia, Armenia, Caucaz. În România trăiește în toate provinciile țării, acolo unde găsește condiții favorabile de trai și este ocrotit prin lege. Îi place căldura. Preferă pădurile cu teren uscat și porțiunile însorite, rariștile de foioase cu luminișuri, coastele stâncoase cu tufișuri, ruinele invadate de vegetație. Este un șarpe mare cu o lungime de până la 2 m. Are un aspect zvelt, capul mic și îngust, coada lungă și subțire. Spatele este brun cu mulți solzi dungați în lung cu alb. Pe laturile capului are două pete gălbui. Abdomenul este alb-gălbui. Are o dunga închisă între ochi și colțul gurii. Se mișcă lent, dar se cațără foarte bine în copaci. Când este prins, se repede furios și mușcă. Exemplarele tinere și semiadulte se hrănesc cu șopârle, iar adulții cu rozătoare (șoareci, șobolani) și mamifere insectivore (cârtițe). Împerecherea are loc în mai-iunie. La o lună după acuplare, femela depune 5-8 ouă albe, alungite. Puii eclozează în luna septembrie și au o lungime de 22-25 cm. Este simbolul medicinei și farmaciilor.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autori și editori
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia RO

Užovka stromová ( السلوفاكية )

المقدمة من wikipedia SK
 src=
Užovka stromová
 src=
Užovka stromová

Užovka stromová[1][2][3] (iné názvy: štíhlovka stromová [4], staršie: had stromový [3], had hôrny [5][6], užovka Aeskulapova [7], užovka Eskulapova [8], Eskulapova užovka [9]; lat. Zamenis longissima/longissimus, staršie Elaphe longissima) je druh z čeľade užovkovité.

Poznávacie znaky

Náš najväčší had. Niektoré exempláre merajú vyše 150 cm. Telo je štíhle, svalnaté. V strede tela je 23 radov šupín, ostatné užovky ich majú spravidla iba 19. Brušné štítky (220 – 230) sú po stranách ohnuté do výšky a utvárajú hranu, ktorá im umožňuje liezť aj po stromoch. Predočný štítok je jeden.

Ekológia a biotop

Obýva teplejšie lesy, kroviská, zarastené okraje polí, parky a záhrady. Uprednostňuje opustené chaty, stodoly, ruiny, najmä staré hradiská. Živí sa myšovitými hlodavcami, vtákmi a jaštericami. Požiera aj uhynuté jedince. Zimné úkryty opúšťa koncom apríla alebo začiatkom mája. Pári sa v máji. Vajíčka v počte 5 – 8 znáša do starých pňov, do hnijúcich povalových trámov, opadaného lístia i raždia. Mláďatá sa liahnu v auguste a v septembri a merajú asi 20 cm.

Výskyt a stav na Slovensku

Obýva teplejšie oblasti. Hojnejšie sa vyskytuje iba v Malých Karpatoch, v predhoriach Štiavnických vrchov a vo Vihorlatských vrchoch. Inde je zriedkavá. Najvyššia známa lokalita je hrad Muráň (935 m n m).

Ochrana

Zoogeograficky dôležitý teplomilný druh. Naše územie tvorí časť severnej hranice areálu. Ľahko si privyká na turistický ruch a prítomnosť človeka. Stráca plachosť, čo sa jej stáva osudným. Jej stav preto klesá. Treba ju zaradiť do zoznamu ohrozených druhov.

Iné projekty

Zdroje

  1. BURNIE, D. et al.: Zviera. Bratislava: Ikar, 2002. ISBN 80-551-0375-5. s. 387
  2. Vyhláška č. 24/2003 Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky z 9. januára 2003, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
  3. a b užovkovité. In: Pyramída
  4. MATTISON, Chris. Hady : [celkom ojedinelý pohľad do sveta hadov]. Praha : Cesty, 2001. ISBN 80-7181-479-2.
  5. Vyhláška Predsedníctva Slovenskej národnej rady zo 6. novembra 1965 o ochrane voľne žijúcich živočíchov (125/1965 Zb.)
  6. VOLOŠČUK, Ivan; JANOTA, Dušan. Krásy a vzácnosti slovenskej prírody (národné parky, chránené krajinné, oblasti a maloplošné chránené územia). [s.l.] : Vyd-vo Osveta, 1989. 284 s.
  7. SÁSIK, Tibor. Krásy Slovenska. [s.l.] : Dajama, 1960. 552 s. S. 127.
  8. BIEDERMANN, Hans. Lexikón symbolov. [s.l.] : Obzor, 1992. 373 s. ISBN 978-80-215-0217-8. S. 71.
  9. hady. In: Pyramída
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori a editori Wikipédie
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia SK

Užovka stromová: Brief Summary ( السلوفاكية )

المقدمة من wikipedia SK
 src= Užovka stromová  src= Užovka stromová

Užovka stromová (iné názvy: štíhlovka stromová , staršie: had stromový , had hôrny , užovka Aeskulapova , užovka Eskulapova , Eskulapova užovka ; lat. Zamenis longissima/longissimus, staršie Elaphe longissima) je druh z čeľade užovkovité.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori a editori Wikipédie
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia SK

Navadni gož ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia SL

Navadni gož (znanstveno ime Zamenis longissimus, prej Elaphe longissima) je nestrupena evropska kača, ki je razširjena po skoraj vsej Sloveniji. Ta kača je človeku že od nekdaj burila domišljijo in jo najdemo celo v simbolu slavnega zdravilca Eskulapa.

Opis

Navadni gož je dolga kača, ki lahko preseže dolžino dveh metrov in tako spada med največje slovenske kače. Hrbtni del vitkega telesa je temno rjave do skoraj črne barve, ki je posut z drobnimi belimi pikicami, medtem ko je trebušni del kače večinoma bel ali rumenkast. Glede na močno telo ima navadni gož majhno glavo, ki je pokrita z devetimi večjimi luskami, kar je značilno za vse slovenske nestrupene kače. Za glavo ima svetlo liso, ki je izrazita zlasti pri mladih živalih. Gož lahko doseže do 225 cm, vendar so primerki, ki merijo več kot 200 cm, zelo redki; povprečna velikost goža je od 130 do 160 cm.

Gož spada med plazilce in vse življenje diha s pljuči.

Prehrana

Gož se prehranjuje z malimi sesalci. Hrani pa se tudi s ptiči in njihovimi jajci, saj je odličen plezalec in zlahka pride do gnezda.

Razmnoževanje

Parijo se maja ali junija. Konec junija samice odložijo do 20 podolgovatih jajc, pogosto ob človeških bivališčih. Avgusta ali septembra se izvalijo do 25 cm dolgi mladiči. Navadni goži spolno dozorijo, ko dosežejo nekje med 80 in 100 cm dolžine. Živijo približno 25 let.

Življenjski prostor

Živi v prisojnih, redko listnatih gozdovih, ne izogiba pa se niti človekovih bivališč. Tu je zelo koristen, saj lovi miši in ostalo golazen. Razširjen je po vsej Sloveniji, razen v Prekmurju, vendar njegova številčnost upada.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Avtorji in uredniki Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia SL

Navadni gož: Brief Summary ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia SL

Navadni gož (znanstveno ime Zamenis longissimus, prej Elaphe longissima) je nestrupena evropska kača, ki je razširjena po skoraj vsej Sloveniji. Ta kača je človeku že od nekdaj burila domišljijo in jo najdemo celo v simbolu slavnega zdravilca Eskulapa.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Avtorji in uredniki Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia SL

Rắn Aesculape ( الفيتنامية )

المقدمة من wikipedia VI

Rắn Aesculape (Danh pháp khoa học: Zamenis longissimus, trước đây là Elaphe longissima) là một loài rắn trong họ Rắn nước, thuộc nhóm rắn chuột. Loài này được Laurenti mô tả khoa học đầu tiên năm 1768.[3] một loài rắn lành có màu sắc đẹp, sống phổ biến ở châu Âu. Đây là con rắn đặc biệt vì nó là biểu tượng của y học phương Tây với hình dáng một con rắn quấn quanh cây gậy tượng trưng cho sự khôn ngoan, khả năng chữa trị bệnh tật.

Thần thoại

Theo thần thoại cổ Hy Lạp, vị thần Esculape, con trai của thần Apollo được xem là ông tổ ngành y dược, trên đường đi thăm bạn gặp một con rắn, ông đưa cây gậy ra, con rắn bám lấy và bò lên quấn quanh cây gậy của ông. Thấy vậy, thần Esculape (Asclepius) lấy cây gậy đập xuống đất để giết chết con rắn. Nhưng, một con rắn khác bò tới, miệng ngậm thảo dược để cứu con rắn kia. Cũng từ đây, ông tìm kiếm các loại cây cỏ trên núi để chữa bệnh cứu sống con người. Vì vậy, để khắc họa vị thần Esculape, người ta thường để thần cầm một chiếc gậy làm bằng gỗ cây nguyệt quế và một con rắn quấn chung quanh.

Một câu chuyện khác kể rằng khi Aesculapius khám bệnh cho Glaukos, người bị sét đánh chết, thì một con rắn lượn vào phòng. Ông rất ngạc nhiên, và phản ứng bằng cách lấy cây gậy đập chết con rắn. Ông càng ngạc nhiên hơn khi thấy một con rắn khác xuất hiện, và con rắn này đặt vào miệng con rắn bị giết một loại cỏ, và nó lập tức sống lại. Từ đó, con rắn được xem là đầy tớ của Aesculapius, tượng trưng cho sự thông thái, trường thọ, và tái sinh[4].

Con rắn này có tên là Elaphe longissima, Về sau, người ta dựng tượng vị thần y cùng con rắn vì con rắn đã góp công chống lại dịch bệnh, tương truyền có thời gian La Mã bị dịch, người bệnh phải dâng ly rượu cúng thần Esculape mong tai qua nạn khỏi. Dựa vào truyền thuyết trên, ngành y đã dùng biểu tượng con rắn quấn quanh cây gậy phép của Esculape. Con rắn quấn quanh cây gậy tượng trưng cho sự khôn ngoan, khả năng chữa trị bệnh và kéo dài tuổi thọ. Sau này, phần lớn các trường y trên thế giới đều có biểu tượng là cây gậy với một con rắn quấn quanh (còn gọi là gậy Aesculapius)[4].

Cũng theo truyền thuyết, loài rắn đã được đưa đến La Mã để cứu nguy cho người dân bị nạn dịch hạch đang gieo rắc nỗi khiếp đảm lúc bấy giờ. Có người còn cho rằng, những con rắn của thần Esculape đã chữa bệnh cho người bằng cách liếm các vết thương của người bệnh trong lúc họ đang ngủ[5]. Tương truyền, người bệnh muốn được chữa bệnh sẽ mang lễ vật đến đền thờ Asklepios và ngủ đêm tại đó. Với sự giúp đỡ của các tu sĩ, người bệnh sẽ thấy Asklepios hiện ra, ra lệnh cho con rắn bò tới liếm trên người bệnh nhân. Sáng dậy, người bệnh cảm thấy mình hoàn toàn khỏi bệnh[6].

Chú thích

  1. ^ IUCN Red List of Threatened Species
  2. ^ The Reptile Database. www.reptile-database.org.
  3. ^ Zamenis longissimus. The Reptile Database. Truy cập ngày 29 tháng 5 năm 2013.
  4. ^ a ă “Biểu tượng ngành y: Lịch sử của một sai lầm”. Báo Đất Việt. Truy cập 12 tháng 10 năm 2016.
  5. ^ “Tại sao rắn là biểu tượng ngành Y? - VietNamNet”. VietNamNet. Truy cập 12 tháng 10 năm 2016.
  6. ^ “Năm Tỵ nói về con rắn biểu tượng ngành Y - Dược”. Báo Sức khỏe & Đời sống. Truy cập 12 tháng 10 năm 2016.

Tham khảo

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia tác giả và biên tập viên
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia VI

Rắn Aesculape: Brief Summary ( الفيتنامية )

المقدمة من wikipedia VI

Rắn Aesculape (Danh pháp khoa học: Zamenis longissimus, trước đây là Elaphe longissima) là một loài rắn trong họ Rắn nước, thuộc nhóm rắn chuột. Loài này được Laurenti mô tả khoa học đầu tiên năm 1768. một loài rắn lành có màu sắc đẹp, sống phổ biến ở châu Âu. Đây là con rắn đặc biệt vì nó là biểu tượng của y học phương Tây với hình dáng một con rắn quấn quanh cây gậy tượng trưng cho sự khôn ngoan, khả năng chữa trị bệnh tật.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia tác giả và biên tập viên
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia VI

クスシヘビ ( اليابانية )

المقدمة من wikipedia 日本語
クスシヘビ Zamenis longissimus.jpg
スイス・ティチーノ州の野生個体
保全状況評価[1] LEAST CONCERN
(IUCN Red List Ver.3.1 (2001))
Status iucn3.1 LC.svg 分類 : 動物界 Animalia : 脊索動物門 Chordata 亜門 : 脊椎動物亜門 Vertebrata : 爬虫綱 Reptilia : 有鱗目 Squamata 亜目 : ヘビ亜目 Serpentes : ナミヘビ科 Colubridae : クスシヘビ属 Zamenis : クスシヘビ Z. longissimus 学名 Zamenis longissimus
(Laurenti, 1768) シノニム

Elaphe longissima

英名 Aesculapian Snake

クスシヘビ (薬師蛇、Zamenis longissimus) はナミヘビ科に属するヘビの一種。ヨーロッパに生息し、無毒である。全長は2 mになり、タイリクシマヘビモンペリエヘビと並ぶヨーロッパ最大のヘビの一つである。

ギリシア・ローマ神話におけるアスクレーピオス、またそれに由来するシンボルなどに用いられ、文化・歴史的にも意義のある種である。

形態[編集]

 src=
幼体

孵化時は全長30 cm程度だが、成長すると110-150 cm、大型個体では200-225 cmになる[2]。滑らかな鱗は金属光沢を与えている。

幼体・亜成体は首に黄色い模様を持ち、ヨーロッパヤマカガシに似る。体色は薄緑から茶緑で、背面には2対の暗い斑点が尾まで並び、縞模様を構成している。頭部にも明瞭な暗い斑点があり、1つは後頭部にあり馬蹄形、もう1つは第4-5上唇板から眼、そして後方へと繋がっている。

成体は一様な体色をしており、黄緑・緑褐色である。体側には白い縁取りのある鱗が規則的に並び、金属光沢を際立たせている。特に体色の薄い個体では、体側に2本の暗い縞が見えることがある。腹部は黄色から乳白色。虹彩は円形で、琥珀色から黄土色をしている。黒化個体やアルビノ、赤化個体や暗褐色の個体も野生に見られる。

体色は雌雄であまり変わらないが、体は雌より雄の方が大型になる傾向にある。ドイツの個体群における調査では、雄の最大体重が890 gに対し、雌は550 gであった[3]。また、他のヘビのように、雄は体に対して尾が長く、尾の基部の幅が広い。

体列鱗数は23(稀に19、21)、腹板は211-250、尾下板数は60-91で、肛門板と共に左右に分れる[4]。腹板の縁は鋭く、登攀能力を向上させている。

寿命は25-30年[2][5][6]

分布[編集]

 src=
分布域(ヨーロッパ)。緑が本種、青がイタリアクスシヘビの分布域を示す。

フランスではパリ以南、スペインではピレネー山脈と北東沿岸の一部、イタリア北部、バルカン半島全土と小アジア、北緯49度以南の東欧(スイス・オーストリア・南モラヴィア州(ポティイー国立公園)・チェコ共和国・ハンガリー・スロバキアとポーランド南部(主にビエシュチャディ山地/ブコヴェツ山地)・ウクライナ南西部)に連続的に分布する。ドイツ西部(シュランゲンバードオーデンヴァルトザルツァハ川下流・パッサウ近郊)・チェコ北西部(カルロヴィ・ヴァリ近郊、分布の北限)など、幾つかの孤立個体群もある[5]

大カフカース山脈南部から黒海の北東-東岸にも分布する。イラン北部のオルーミーイェ湖アララト山の北斜面には隔離分布しているが、この分布域は他の分布域からかなり隔たっている[2]。V.L. Laughlin の仮説によると、この分布は古代ローマにおいて、アスクレーピオスを祀った寺院で飼育されていた個体が野生化した結果であるとされる[7][8]

化石記録からは、現在より温暖だった完新世アトランティック期(8000–5000 年前)には、デンマークにまで達していたことが示された。チェコ北西部の個体群は、遺伝子解析ではカルパティア山脈の個体群と近縁であることが示され、この時期に取り残された遺存個体群であると判明している。おそらくドイツの個体群もこれと同じ経緯であると考えられている。イギリスからも早期の間氷期のものと考えられる化石が発見されており、更新世を通じて分布域は南下・北上を繰り返していたと見られる[9]

イギリスへの侵入[編集]

グレートブリテン島には2つの個体群が侵入している。1つはウェールズ北部、コンウィウェルシュ・マウンテン動物園付近の個体群で、少なくとも30年間繁殖を続けている[10]。もう一つの個体群はロンドンのリージェンツ・パーク付近のものである[11]

分類[編集]

 src=
フランス産の個体

1768年、Josephus Nicolaus Laurentiによって、ユウダ属の一種として Natrix longissima という名で記載された。その後、レーサー属 Coluberナメラ属 Elaphe を経て、独立のクスシヘビ属 Zamenis に移されている。現在の学名は Zamenis longissimus で、Zamenis の由来は不明だが、longissimusラテン語で"最も長い"を意味する。

本種は現在、西部・アドリア・ダニューブ・東部の4つのハプロタイプに分けられている。

イランに隔離分布する個体群は、腹部が暗色で全長が短く、鱗の配列数が異なるため、別種である可能性がある[12]

以前に、イタリア南部とシチリアに生息する Zamenis longissimus romanaイタリアクスシヘビ)という亜種が認められていたが、これは種に昇格させられ Zamenis lineatus という学名が与えられた。この種は体色が淡く、虹彩が赤い。

また、本種は以前ナメラ属に含まれており、Elaphe longissima という学名が与えられていたが、この種にはアゼルバイジャン南東とイラン北部(Caspian Hyrcanian mixed forests)に分布する個体群が含まれていた。この個体群は1984年に独立種とされ、Elaphe persica(後にZamenis persicus)という学名が与えられた。

生息環境[編集]

 src=
オーストリア・メードリングで桜に登る本種

体温調節のための岩場や丘があり、適度な温度・湿度のある変化に富んだ温帯混交林を好む。よく見られるのは、木々の疎らな森林周辺の移行帯である。人の存在には寛容で、庭園や小屋・廃墟、壁や石垣などに潜んだり、上で日光浴をしたりすることもある。特に分布域の北縁では、食物・温度・産卵場所を人工物に依存している面が強い。開けた畑地や平原には出現しない。

南限は落葉広葉樹林と地中海性草原の境界に当たり、後者は本種にとって湿度が不足していると思われる。北の制限要因は気温である[2][6]

生態[編集]

[編集]

 src=
食事中

主な獲物はラット以下の大きさの齧歯類・食虫類である。130 cmの成体は200 gのラットを捕食できる。小鳥や卵・雛なども捕食する。非常に小型の獲物でない限り、締め付けて窒息させたあとで飲み込む。幼体は主にトカゲや節足動物、成長すると小型齧歯類などを食べる。成体は極稀に、他のヘビや有尾類を捕食することがある。

天敵[編集]

天敵はヨーロッパアナグマMeles melesのようなイタチ科動物やキツネ・ハリネズミなど。猛禽類も天敵であるが、抵抗して捕食を免れた成体の報告がある。幼体はヨーロッパナメラCoronella austriaca のような爬虫類食のヘビに捕食される。イヌ・ネコ・ニワトリ・ドブネズミなども、幼体や冬眠中の成体を捕食する。イノシシは卵や幼体を掘り返して捕食する。移入種では、アライグマタヌキなどに捕食される[5][2][12][6]

行動[編集]

 src=
淡い体色の成体

昼行性であるが、夏には薄明薄暮性となる。木登りがうまく、垂直で枝のない樹木にも登ることができる。通常は4–5 mの場所にいるが、15–20 mまで登ったり、ビルの屋上に出現したりすることもある。ドイツの個体群のデータでは、20-22°Cが適温であり[13]、16°C以下・25°C以上ではほぼ活動が見られない。ウクライナの個体群からは、19°Cで活動を始め、21-26°Cが適温であるという結果が得られている[14]

フランスの個体群では、行動範囲は平均して1.14 haという結果が得られた。だが、繁殖期の雄は雌を探して2 kmという長距離を移動し、雌も産卵場所を探して長距離を移動する。隙間に隠れる性質があるため、確実に生息している場所であっても発見は難しい[5][2][12][6]

体色が保護色となっているため、外敵からはまず隠れようとする。だが、追い詰められると威嚇・反撃することもある[5]

樹上で長時間を過ごすため、本種が存在するが、未発見である地域が存在するであろうことが示唆されている。だが、これに関する信頼できるデータはない。フランス・スロバキア・ウクライナなどで樹冠を利用することが報告されている[2][6]

繁殖[編集]

性成熟する最低の全長は85–100 cm、年齢は4–6歳である。繁殖は5月中旬から6月中旬、冬眠明けに行われ、目覚めた個体は活発に交尾相手を探し始める。雄同士の闘いは儀式的で、相手の頭部・体を押さえこむようなものである。通常噛み付き合いに発展することはない。求愛は、雄と雌が尾を絡ませ、体の前半をS字に持ち上げ、踊るような形で行われる。雄は顎で雌の頭を抑えこむこともある[15]

雌は4-6週後に約10個(最大で2-20個、平均して5-11個)の卵を産む。産卵場所は有機物の分解によって暖かく、湿度の高い場所で、干し草の山・腐った木材・堆肥・切り株などが選ばれる。分布域北部では、産卵場所を複数の雌がヨーロッパヤマカガシなどと共有することが多い。卵は6-10週(平均して8週)後に孵化する[5][2]

歴史[編集]

 src=
Asclepius/Aesculapius with rod

本種は古代ギリシャ・ローマにおいて、アスクレペイオンアスクレーピウスの聖域)で飼育されており、このことから"Aesculapian snake"という名が付けられた。この神の持つ杖には蛇が巻き付いているが、これは本種であると推測される。現代でもアスクレピオスの杖は医療のシンボルとして、様々な場所で用いられている。これと起源は異なるが、中央イタリアの一部ではタイリクシマヘビと共に宗教行事の一部とされており、後にカトリックにも組み込まれた。

保護[編集]

分布域が広く、危機に瀕しているとは考えられていないが、人間活動の影響により減少していると見られている。 特に分布域の北縁では、氷河期の気候変動によっていくつもの地域個体群が取り残されており、他の分布域と遺伝子交流がない状態となっている。これらの地域、例えばドイツでは、レッドリスト絶滅寸前種とされ保護活動が行われている。また、他のヨーロッパの国々でも保護下におかれているところが多い。

主な懸念事項は、人為的な生息地破壊である。そのため、林業農業において、潜在的な産卵場所となる原生林や、その周辺の移行帯を含む分布域を擾乱しないことが推奨されている。

道路の敷設や交通量の増加も問題である。これにより生息地が断片化し、遺伝的交流が減少する虞がある[2]

脚注[編集]

  1. ^ BirdLife International ("Zamenis longissimus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 3.1. International Union for Conservation of Nature. 2012年11月14日閲覧. Check date values in: |date= (help)CS1 maint: Uses authors parameter
  2. ^ a b c d e f g h i Edgar, P., Bird, D. R. (Action Plan for the Conservation of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in Europe”. Strasbourg: Council of Europe: Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. Standing Committee, 26th meeting, 27–30 November 2006. ^ Böhme 1993; Gomille 2002
  3. ^ Schultz 1996; Arnold 2002
  4. ^ a b c d e f Aesculapian snake, Zamenis longissimus”. ^ a b c d e Musilová, R. (Ekologie a status užovky stromové (Zamenis longissimus) v severozápadních Čechách (Ecology and Status of the Aesculapian Snake (Zamenis longissimus) in northwest Bohemia) http://zamenis.wgz.cz/file/17653252” (Czech and English). Dissertation. Prague: Czech University of Life Sciences Prague. ^ Laughlin, V.L. (1962), "The Aesculapian Staff and the Caduceus as Medical Symbols", J Int Col Surgeons, 37(4): 82-92.
  5. ^ Schmidt, KP and RF Inger (1957), Reptiles of the World, New York: Hanover House, Garden City, pg 211.
  6. ^ Musilova, R., Zavadil, V., Marková, S. and Kotlík, P. 2010. Relics of the Europe’s warm past: Phylogeography of the Aesculapian snake. Molecular Phylogenetics and Evolution. 57:1245-1252.
  7. ^ BBC - Press Office - Wild snake caught on film in north Wales
  8. ^ Feature: "The Camden Creature" - An amphibian and reptile trust says our waterways are alive with some exotic creatures - Islington Tribune”. ^ a b c Baruš, V., Oliva, O. et al. (1992) (Czech). Fauna ČSFR - Plazi (Fauna of ČSFR - Reptiles). Prague: Academia.
  9. ^ Heimes 1988
  10. ^ Ščerbak et Ščerban 1980
  11. ^ Lotze 1975


外部リンク[編集]

 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
ウィキペディアの著者と編集者
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia 日本語

クスシヘビ: Brief Summary ( اليابانية )

المقدمة من wikipedia 日本語

クスシヘビ (薬師蛇、Zamenis longissimus) はナミヘビ科に属するヘビの一種。ヨーロッパに生息し、無毒である。全長は2 mになり、タイリクシマヘビモンペリエヘビと並ぶヨーロッパ最大のヘビの一つである。

ギリシア・ローマ神話におけるアスクレーピオス、またそれに由来するシンボルなどに用いられ、文化・歴史的にも意義のある種である。

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
ウィキペディアの著者と編集者
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia 日本語

아스클레피오스뱀 ( الكورية )

المقدمة من wikipedia 한국어 위키백과

아스클레피오스뱀(Aesculapian snake)은 유럽에 자생하는 무독성 뱀으로, 뱀과 뱀아과 아스클레피오스뱀속에 속한다. 원래 뱀속에 속했으나 재분류되었다. 최대 2미터까지 자라 유럽의 뱀들 중 가장 큰 뱀 중 하나다. 고대 그리스-로마-일리리아 문화에서 신화적 중요성을 가지고 있었으며 오늘날은 치료의 상징으로 쓰인다.

각주

 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia 작가 및 편집자
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia 한국어 위키백과