dcsimg

Gvatemalinis taksodis ( اللتوانية )

المقدمة من wikipedia LT
Binomas Taxodium mucronatum
Sinonimai
  • Cuprespinnata mexicana J. Nelson
  • Cupressepinnata mexicana
    (Carrière) J. Nelson
  • Taxodium distichum var. mexicanum
    (Carrière) Gordon
  • Taxodium distichum var. mucronatum
    (Ten.) A.Henry
  • Taxodium huegelii C.Lawson
  • Taxodium mexicanum Carrière
  • Taxodium montezumae Decne.
  • Taxodium pinnatum Carrière
  • Taxodium virens Beissn.
Taxodium mucronatum range map.png

Gvatemalinis taksodis (lot. Taxodium mucronatum, angl. Montezuma Cypress, isp. Ciprés Moctezuma) – pušūnų (Pinophyta) skyriaus, kiparisinių (Cupressaceae) šeimos, Taxodioideae pošeimio, taksodžių (Taxodium) genties medis.

 src=
„Arbol del Tule“' medžio kamienas 11,62 m skersmens
 src=
Gvatemalinio taksodžio šakelė iš Sakuya Konohana Kan botanikos sodo (Osaka, Japonija)
 src=
Gvatemaliniai taksodžiai augantys Meksikos Nuevo Leon valstijoje, prie Sabinas Hidalgo miesto.

Paplitimas

Šie medžiai yra nuo Mezozojus eros prieš 100–200 milijonų metų palikimas, kada Žemė buvo apaugusi didžiuliais miškais ir juose dominavo pušūnų medžiai. Natūraliai išplitę beveik per visą Meksiką, Teksaso valstijos (JAV) pietinėje dalyje daugiausiai apie Rio Grandės upės slėnius ir Gvatemalos vakariniame pakraštyje. Introdukuotas dalyje Kinijojos ir Europos. Europoje gausiausiai sodinamas Prancūzijoje, Anglijoje, Ispanijoje, kur žiemos laikotarpiu palyginus (su natūraliu arealu) švelnokas klimatas ir pakankamai drėgmės.

Augimvietės

Auga kartu su kitais tropinių kraštų lapuočiais medžiais, krūmais, pušimis, aukštumose prie upių ar ežerų pakrančių. Taip pat auga pelkėtose vietose ar prie kitų vandens šaltinių, o kadangi jam reikia daug drėgmės, tad geriau auga drėgnam dirvožemyje. Aptinkamas 250–2500 m altitudėse nuo jūros paviršiaus, o Meksikoje dažniausiai 1600–2300 m aukštyje. Gvatemalinis taksodis atsparus sausroms. Greitai auga esant pakankamai drėgmei ištisus metus ar bent vasaros sezonu.

Matmenys

Tai dažnai masyvus su storu kamienu medis. Kartu su Tikraisiais baobabais yra laikomas storiausią kamieną turintis medis. Paprastai užauga 20-30, bet pasitaiko 40 ir kur kas rečiau net iki 50 m aukščio medžių, kamieno skersmuo įprastai 1–3 m, nors dažnai pasitaiko kur kas storesnių, ypač augančių Meksikos aukštikalnių vietovėse. Vieno su storiausiu pasaulyje kamienu medžio žinomo kaip „Arbol del Tule“ kamieno skersmuo oficialiai skelbiamas 11,62 m (kadangi kamienas labai nelygus tad „priauga“ didesnės apimties), nors aktualus kamieno skersmuo – 9,38 m, 36,2 m aukštis (2005 metais matuotas su lazeriu), tūris 816 m³ ir manoma sveria apie 636 tonas.

Amžius

„Arbol del Tule“ medžio amžius tiksliai nėra nustatytas, bet manoma jam apie 1200-3000 metų, nors matyt tiksliausias jo amžius 1433–1600 metų. Anot vietinių gyventojų sapotekų legendos – jis sodintas prieš 1400 metų. Augimo vieta – Santa María del Tule miesto centras, Oachakos valstijoje (Meksika).

Apibūdinimas

Visžaliai medžiai, nors žiemą ir pavasarį jų lapeliai tampa raudoni, kada formuojasi naujų lapų pumpurai. Stambių medžių kamienas kartais primena it augtų keletas suaugusių medžių. Medžio žievė su negiliais įtrukimais raudonai rudo atspalvio. Lapai pailgi, siauri, kiek primena spygliukus ir išaugę spirališkai ant kotelio iš abiejų pusiu (primena plunksnos formą) ir yra 1-2 cm ilgio ir 1-2 mm pločio. Kankorėžiai 1,5-2,5 cm ilgio ir 1-2 cm pločio. Apdulkinamas vėjo. Gausios sėklos išnešiojamos vėjo pasklinda toli, o patekę į drėgną, šlapią dirvožemį greitai sudygsta ir per pirmus metus daigai paauga iki vieno metro aukščio.

Giminingiausia rūšis

Gvatemaliniui taksodžiui genetiškai artimiausias dvieilis taksodis (Taxodium distichum), augantis pelkynuose JAV pietryčiuose.

Panaudojimas

Nuo senų laikų auginamas kaip dekoratyvinis medis. Šis medis yra šventas vietinėm meksikos indėnų gentims ir apipintas mitais bei legendomis. Meksikoje gydyti nuo įvairių ligų vaistiniam nuovirui naudojama medžio žievė, lapai ir sakai. Actekai medžio sakais gydytavo opą, podargą, kitas odos ligas, sužeidimus ar malšinti dantų skausmui. Iš sakų išgauta derva buvo kaip vaistas nuo bronchito. Medžio lapai veikia atpalaiduojančiai, taip pat juos naudodavo niežuliui sumažinti. 1921 metais švenčiant Meksikos nepriklausomybės šymtmetį, Gvatemalinis taksodis kaip pasižymintis gigantiškais matmenimis, didingumu, ilgaamžiškumu, nuo buvo pasirinktas Meksikos nacionaliniu medžiu. Subtropikai|Subtropikų]] klimato juostose apsodinami pelkynai. Gvatemalinio taksodžio mediena prastos kokybės – silpna ir minkšta, tad mažai tinkama statyboje. Medieną naudoja kaip kurui ir dalyje Meksikos per religines ceremonijas medžio lapija puošiami bažnyčių altoriai. Nors visi šie medienos ar jo lapų panaudojimai nekenkia kaip grėsmė medžiui išnykti.

Rūšies pavadinimas

Ispaniškai vadinamas „Ciprés Moctezuma“, angliškai„Montezuma Cypress“. Meksikoje naudojamas „Ahuehuete“ pavadinimas kilo nuo nahuatlių žodžio („āhuēhuētl“) reiškiančio medį, kas išvertus reikštų stovintis būgnas vandenyje arba senas vyras vandenyje. Taip pat žinomas ir „Sabino“ pavadinimu, nors šiuo pavadinimu dažnai vadinama net keletas medžių rūšių, įskaitant ir artimą Gvatemaliniui taksodžiui dvieilį taksodį.

Nuorodos

Galerija


Vikiteka

Dendrologija Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia LT

Gvatemalinis taksodis: Brief Summary ( اللتوانية )

المقدمة من wikipedia LT

Gvatemalinis taksodis (lot. Taxodium mucronatum, angl. Montezuma Cypress, isp. Ciprés Moctezuma) – pušūnų (Pinophyta) skyriaus, kiparisinių (Cupressaceae) šeimos, Taxodioideae pošeimio, taksodžių (Taxodium) genties medis.

 src= „Arbol del Tule“' medžio kamienas 11,62 m skersmens  src= Gvatemalinio taksodžio šakelė iš Sakuya Konohana Kan botanikos sodo (Osaka, Japonija)  src= Gvatemaliniai taksodžiai augantys Meksikos Nuevo Leon valstijoje, prie Sabinas Hidalgo miesto.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia LT