dcsimg

Biegus białorzytny ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Biegus białorzytny, biegus Bonapartego (Calidris fuscicollis) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Występowanie
zamieszkuje północną Kanadę i Alaskę. Zimuje w Patagonii i na Falklandach. W małych ilościach lecz regularnie pojawia się w Europie, w tym w Polsce, na Azorach i Wyspach Kanaryjskich.
Cechy gatunku
Obie płci ubarwione jednakowo. W szacie godowej wierzch ciała brązowoszary z ciemnymi plamkami, spód biały z ciemnobrązowym kreskowaniem na głowie i piersi. Biała brew, charakterystyczny biały kuper kontrastujący z ciemnym ogonem. W szacie spoczynkowej wierzch ciała popielatoszary z ciemnymi plamami, spód ciała biały, kreskowanie na piersi słabo zaznaczone. Kuper biały, ogon ciemny. Nogi i dziób ciemne.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 17-20 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 34-41 cm
waga ok. 50 g
Biotop
Tundra, poza okresem godowym mokradła, brzegi rzek i jezior.
Gniazdo
Na ziemi.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w czerwcu-sierpniu 3 do 4 oliwkowych, brązowo nakrapianych jaj.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 20-22 dni przez samicę. Pisklęta usamodzielniają się po 16-17 dniach.
Pożywienie
Bezkręgowce uzupełnione pokarmem roślinnym.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Calidris fuscicollis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Calidris fuscicollis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Biegus białorzytny: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Biegus białorzytny, biegus Bonapartego (Calidris fuscicollis) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Występowanie zamieszkuje północną Kanadę i Alaskę. Zimuje w Patagonii i na Falklandach. W małych ilościach lecz regularnie pojawia się w Europie, w tym w Polsce, na Azorach i Wyspach Kanaryjskich. Cechy gatunku Obie płci ubarwione jednakowo. W szacie godowej wierzch ciała brązowoszary z ciemnymi plamkami, spód biały z ciemnobrązowym kreskowaniem na głowie i piersi. Biała brew, charakterystyczny biały kuper kontrastujący z ciemnym ogonem. W szacie spoczynkowej wierzch ciała popielatoszary z ciemnymi plamami, spód ciała biały, kreskowanie na piersi słabo zaznaczone. Kuper biały, ogon ciemny. Nogi i dziób ciemne. Wymiary średnie dł. ciała ok. 17-20 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 34-41 cm
waga ok. 50 g Biotop Tundra, poza okresem godowym mokradła, brzegi rzek i jezior. Gniazdo Na ziemi. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w czerwcu-sierpniu 3 do 4 oliwkowych, brązowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres 20-22 dni przez samicę. Pisklęta usamodzielniają się po 16-17 dniach. Pożywienie Bezkręgowce uzupełnione pokarmem roślinnym. Ochrona Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL