Wielosił (Polemonium L.) – rodzaj roślin należący do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Należy do niego 38 gatunków[3] występujących głównie na półkuli północnej, na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym[4], dwa gatunki występują w Chile[5]. W polskiej florze jedynym przedstawicielem jest wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)[6]. W naturze rośliny tego rodzaju rosną na różnych siedliskach – od wilgotnych łąk, poprzez widne lasy, skały i górskie murawy, głównie na terenach górskich[5]. Wiele gatunków i mieszańców międzygatunkowych uprawianych jest jako rośliny ozdobne[5].
Rodzaj należy do podrodziny Polemonioideae z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae[8].
Liczne gatunki i mieszańce między nimi uprawiane są jako rośliny ozdobne[5]. Zalecane są do nasadzeń w ogrodach skalnych, naturalistycznych i na rabaty bylinowe[10]. Większość gatunków jest całkowicie mrozoodporna[4]. Najlepiej rosną na przepuszczalnej, mineralnej glebie na stanowisku słonecznym. Byliny najprościej rozmnażać przez podział lub sadzonkowanie, gatunki jednoroczne przez wysiew nasion[10]. Dla zachowania bylin w dobrym stanie wymagają przesadzania co kilak lat[5].
Wielosił (Polemonium L.) – rodzaj roślin należący do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Należy do niego 38 gatunków występujących głównie na półkuli północnej, na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym, dwa gatunki występują w Chile. W polskiej florze jedynym przedstawicielem jest wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). W naturze rośliny tego rodzaju rosną na różnych siedliskach – od wilgotnych łąk, poprzez widne lasy, skały i górskie murawy, głównie na terenach górskich. Wiele gatunków i mieszańców międzygatunkowych uprawianych jest jako rośliny ozdobne.