Naradka (Androsace L.) – rodzaj roślin należący do rodziny pierwiosnkowatych. Obejmuje ok. 100 gatunków występujących głównie na półkuli północnej w rejonach o chłodniejszym klimacie[4][5]. Najwięcej jest ich w rejonie Himalajów i w Chinach, w Europie rosną 22 gatunki (w tym 4 rodzime w Polsce[6]), nieliczne gatunki występują także w Ameryce Północnej[5]. Zasiedlają zwykle murawy i tereny skaliste w górach, także widne lasy. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne[5].
Należy do podrodziny pierwiosnkowe Primuloideae, rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae, która wraz z siostrzaną rodziną hebankowatych należą do rzędu wrzosowców, grupy astrowych (asterids) w obrębie dwuliściennych właściwych (eudicots)[1].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal , klasa Rosopsida Batsch, podklasa ukęślowe Takht. ex Reveal & Tahkt., nadrząd Primulananae R. Dahlgren ex Reveal, rząd pierwiosnkowce (Primulales Dumort.), podrząd Primulineae Burnett, rodzina pierwiosnkowate (Primulaceae Vent.), podplemię Androsacinae Endl., rodzaj naradka (Androsace L.)[7].
Naradka (Androsace L.) – rodzaj roślin należący do rodziny pierwiosnkowatych. Obejmuje ok. 100 gatunków występujących głównie na półkuli północnej w rejonach o chłodniejszym klimacie. Najwięcej jest ich w rejonie Himalajów i w Chinach, w Europie rosną 22 gatunki (w tym 4 rodzime w Polsce), nieliczne gatunki występują także w Ameryce Północnej. Zasiedlają zwykle murawy i tereny skaliste w górach, także widne lasy. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.