dcsimg

Mera skvrnitá ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Mera skvrnitá (Cacopsylla pyri) na počátku 21. století jeden z nejvýznamnějších škůdců hrušní v Evropě.[2] Je přenášečem nebezpečné choroby, fytoplazmy, chřadnutí hrušně. Mera skvrnitá je příkladem škůdce, kde přímé insekticidní zásahy způsobily poškození populací přirozených nepřátel patogena a jeho přemnožení.[2]

Popis

Dospělci jsou asi 2,5–3 mm dlouzí, okrově zbarvení nebo nahnědlí. Křídla jsou průhledná a umístěna střechovitě šikmo k sobě na těle. Vajíčka jsou žlutá, uložená ve štěrbinách v borce. Nymfy jsou zploštělé, žlutooranžové barvy, která se v průběhu času stává hnědočernou.

V juvenilním stadiu jsou pokryty medovicí, pro ochranu. Také vejce jsou pokryty medovicí, jsou žlutooranžové. Přezimuje dospělec pod kůrou stromů. Mera mívá pět generací za rok, v Česku tři.[3] Začíná se probouzet v březnu (i únoru) s teplotami nad 10 °C. Vrchol kladení vajíček je v dubnu a květnu. V květnu se líhnou noví jedinci.

Příznaky

Medovice a plísně na listech. Při poklepu na větve stromu okřídlení jedinci vyletují z větví a chvíli poletují v okolí a znovu se usazují na strom.[4]

Poškození

Mera skvrnitá poškozuje pupeny, mladé listy, mladé větve, a někdy dokonce i ovoce, které pak rezaví. Listy opadávají.[3]

Poškození může být přímé nebo nepřímé. Nejdříve se omezí vegetativní růst a dochází k deformacím, malým nekrózám na výhonech a listech, v důsledku sání. Hojná tvorba medovice způsobuje omezení fotosyntézy a popáleniny tkání. Kromě toho umožňuje rozvoj hub, které dále snižují účinnost fotosyntézy.

Mera skvrnitá je přenašečem nebezpečných chorob ovocných dřevin, například fytoplazmy chřadnutí hrušně.

Ochrana rostlin

Je třeba provádět integrovanou ochranu rostlin. Chemická ochrana je doporučena pouze při překročení prahových hodnot, při kalamitním výskytu a vybírat přípravky s ohledem na přítomnost přirozených nepřátel. V Česku se vyskytují dostatečně silné populace dravých ploštic a dalších predátorů, kteří jsou schopni omezovat běžné výskyty a eliminovat poškození bez použití toxických přípravků.

Používané insekticidy

Podle agromanual.cz[3]:

  • SANMITE 20 WP
  • SPINTO
  • VERTIMEC

Při kalamitním přemnožení CALYPSO 480EC, nebo CASCADE 5EC.

Odkazy

Reference

  1. BioLib.cz – Cacopsylla pyri (mera skvrnitá) [online]. BioLib.cz. Dostupné online.
  2. a b Mera skvrnitá [online]. [cit. 2014-05-26]. Dostupné online. (česky)
  3. a b c Mera skvrnitá [online]. [cit. 2014-05-26]. Dostupné online. (česky)
  4. zahradkari.cz

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ

Mera skvrnitá: Brief Summary ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Mera skvrnitá (Cacopsylla pyri) na počátku 21. století jeden z nejvýznamnějších škůdců hrušní v Evropě. Je přenášečem nebezpečné choroby, fytoplazmy, chřadnutí hrušně. Mera skvrnitá je příkladem škůdce, kde přímé insekticidní zásahy způsobily poškození populací přirozených nepřátel patogena a jeho přemnožení.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ