dcsimg

Brahmina ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Brahmina – rodzaj chrząszczy z rodziny poświętnikowatych, podrodziny chrabąszczowatych i plemienia Melolonthini.

Rodzaj ten został wprowadzony w 1851 roku przez Chrlesa Émile'a Blancharda[1].

Chrząszcze z tego rodzaju zasiedlają wschód Azji, zarówno orientalny jak i palearktyczny[2]. W Indiach występuje najwięcej, bo 27 gatunków[2][3]. W Chinach stwierdzono występowanie osiemnastu. Około dziesięciu występuje na Tajwanie. Dziewięć gatunków znanych jest z Wietnamu, siedem gatunków z Mjanmy, kilka z Nepalu i Pakistanu, sześć z Afganistanu, pięć z Tybetu, po cztery z Turkmenistanu i Malezji (w tym jeden z Borneo), po trzy z Mongolii, Korei, syberyjskiej Rosji, Bangladeszu i Iranu. Pojedyncze gatunki znane są z Japonii, Kirgistanu, Kazachstanu, Iraku, Jawy czy Moluków, a dwa z Sumatry[2].

Liczne gatunki, jak B. crinicollis, B. coriaceus i B. flavoserica w Himachal Pradesh, notowane są jako szkodniki różnych roślin uprawnych: zarówno warzyw i zbóż jak i drzew leśnych i owocowych[3]

Systematyka

Opisano dotychczas ponad 110 gatunków[2]:

Przypisy

  1. genus Brahmina Blanchard, 1851. W: BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2015-01-29].
  2. a b c d Paul Schoolmeesters: Brahmina. W: World Scarabaeidae Database (Catalogue of Life: 22nd December 2014) [on-line]. 2014. [dostęp 2015-01-29].
  3. a b c d CSK Himachal Pradesh Krishi Vishvavidyalaya. W: All India Network Project on Whitegrubs and Other Soil Arthropods [on-line]. [dostęp 2015-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Brahmina: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Brahmina – rodzaj chrząszczy z rodziny poświętnikowatych, podrodziny chrabąszczowatych i plemienia Melolonthini.

Rodzaj ten został wprowadzony w 1851 roku przez Chrlesa Émile'a Blancharda.

Chrząszcze z tego rodzaju zasiedlają wschód Azji, zarówno orientalny jak i palearktyczny. W Indiach występuje najwięcej, bo 27 gatunków. W Chinach stwierdzono występowanie osiemnastu. Około dziesięciu występuje na Tajwanie. Dziewięć gatunków znanych jest z Wietnamu, siedem gatunków z Mjanmy, kilka z Nepalu i Pakistanu, sześć z Afganistanu, pięć z Tybetu, po cztery z Turkmenistanu i Malezji (w tym jeden z Borneo), po trzy z Mongolii, Korei, syberyjskiej Rosji, Bangladeszu i Iranu. Pojedyncze gatunki znane są z Japonii, Kirgistanu, Kazachstanu, Iraku, Jawy czy Moluków, a dwa z Sumatry.

Liczne gatunki, jak B. crinicollis, B. coriaceus i B. flavoserica w Himachal Pradesh, notowane są jako szkodniki różnych roślin uprawnych: zarówno warzyw i zbóż jak i drzew leśnych i owocowych

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL