Stínka obecná (Porcellio scaber Latreille, 1804) je suchozemský korýš.
Stínka obecná mívá kolem 1,5 cm (průměrně) a má tmavší až tmavě šedou barvu. Tělo se skládá ze článkovaného krunýře, na němž je 9 článků, 7 párů kráčivých končetin a tykadel. Mohou být cítit čpavkem, protože vylučují odpadní dusíkaté látky v podobě čpavku. Dýchají pomocí žaberních destiček vespodu zadečku, proto musejí žít ve vlhkém prostředí. Jsou aktivní za soumraku, přes den jsou zalezlé pod kameny nebo v tmavých skulinách. Často se zdržují ve skupině, kde se objevují i svinky. Živí se tlejícími rostlinami, a jelikož jejich krunýř neroste s nimi, musejí ho vyměňovat. Proto potřebují přijímat i minerály, které mohou nalézt například v podobě rozpadající se omítky a zdiva.
Samičky nosí vajíčka na svém břiše až do vylíhnutí a potom hynou. Mláďata jsou bílá až žlutá, ze začátku mají necelý milimetr a ihned zalézají nejčastěji do půdy nebo do malých skulinek. Rychle rostou a poté začínají vylézat i na povrch a pomalu tmavnou od prostředka krunýře.
Stínky jsou velice hojné a vyskytují se téměř všude (sklepy, pod velkými kameny a dlažebními kostkami, ve vlhkých skulinách…).