dcsimg

Rybitwa wielkodzioba ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Rybitwa wielkodzioba[5] (Hydroprogne caspia) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), zamieszkujący miejscowo Amerykę Północną, w Afryce, północnej, południowej i wschodniej Europie oraz zachodniej, środkowej i południowej Azji, Australii i Nowej Zelandii. Północne populacje wędrowne. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego, Afryce, na Antylach oraz zachodniej i południowej Azji. W Polsce przelotem w kwietniu-maju i sierpniu-wrześniu. Koczuje na wybrzeżu i w dolinach Sanu i Wisły, gdzie jest dość częsta. Na pozostałym obszarze kraju pojawia się sporadycznie.

Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym wierzch głowy czarny, pióra z tyłu głowy tworzą niewielki czub, grzbiet i skrzydła popielate, końce skrzydeł ciemniejsze, reszta ciała biała. Bardzo masywny, duży dziób jest czerwony, nogi czarne. W upierzeniu spoczynkowym głowa staje się jaśniejsza, z białymi cętkami. Osobniki młodociane podobne do dorosłych w szacie spoczynkowej.
Wymiary średnie
długość ciała ok. 50-55 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 130-140 cm
waga ok. 500-780 g
Biotop
Brzegi mórz, dużych jezior i rzek.
Gniazdo
Dołek w piaszczystym podłożu. Niekiedy tworzy małe kolonie, choć w Europie z reguły pojedyncze pary gniazdują w kolonii innych ptaków.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu (półkula północna) lub wrześniu-grudniu (półkula południowa) 2-3 cieliste, cętkowane jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 20-27 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta pierzą się po 30-40 dniach.
Pożywienie
Ryby uzupełnione lądowymi i wodnymi bezkręgowcami. Sporadycznie jaja innych ptaków.
Ochrona
W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Hydroprogne caspia, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Hydroprogne, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2014-03-02]
  3. E. S Bridge, A. W. Jones, A. J. Baker. A phylogenetic framework for the terns (Sternini) inferred from mtDNA sequences: implications for taxonomy and plumage evolution. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 35, s. 459–469, 2005. DOI: 10.1016/j.ympev.2004.12.010.
  4. BirdLife International 2015, Hydroprogne caspia [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-10-20] (ang.).
  5. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Sterninae Vigors, 1825 - rybitwy (wersja: 2016-08-07). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-10-20].
  6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348)
lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL

Rybitwa wielkodzioba: Brief Summary ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Rybitwa wielkodzioba (Hydroprogne caspia) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), zamieszkujący miejscowo Amerykę Północną, w Afryce, północnej, południowej i wschodniej Europie oraz zachodniej, środkowej i południowej Azji, Australii i Nowej Zelandii. Północne populacje wędrowne. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego, Afryce, na Antylach oraz zachodniej i południowej Azji. W Polsce przelotem w kwietniu-maju i sierpniu-wrześniu. Koczuje na wybrzeżu i w dolinach Sanu i Wisły, gdzie jest dość częsta. Na pozostałym obszarze kraju pojawia się sporadycznie.

Cechy gatunku Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym wierzch głowy czarny, pióra z tyłu głowy tworzą niewielki czub, grzbiet i skrzydła popielate, końce skrzydeł ciemniejsze, reszta ciała biała. Bardzo masywny, duży dziób jest czerwony, nogi czarne. W upierzeniu spoczynkowym głowa staje się jaśniejsza, z białymi cętkami. Osobniki młodociane podobne do dorosłych w szacie spoczynkowej. Wymiary średnie długość ciała ok. 50-55 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 130-140 cm
waga ok. 500-780 g Biotop Brzegi mórz, dużych jezior i rzek. Gniazdo Dołek w piaszczystym podłożu. Niekiedy tworzy małe kolonie, choć w Europie z reguły pojedyncze pary gniazdują w kolonii innych ptaków. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu (półkula północna) lub wrześniu-grudniu (półkula południowa) 2-3 cieliste, cętkowane jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres 20-27 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta pierzą się po 30-40 dniach. Pożywienie Ryby uzupełnione lądowymi i wodnymi bezkręgowcami. Sporadycznie jaja innych ptaków. Ochrona W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.
lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL