Зовнішній вигляд
Родина об'єднує дуже різні за зовнішнім виглядом і розміром тварини: довжина тіла у них коливається від 4 до 20 см. (у видрового тенрека — до 60 см.), довжина хвоста від 1 до 22 см. Більшість тенрекових, ймовірно, ще з крейдового періоду ізольовано мешкають на Мадагаскарі і за цей час встигли утворити ряд спеціалізованих форм. Так, тенрек безхвостий (Tenrec ecaudatus) нагадує американських опосумів; малий і великий тенреки — їжаків; зовнішнім виглядом довгохвості тенреки схожі на землерийок, рисові тенреки (Oryzorictes) — на кротів, видровий тенрек (Potamogale) — на видру.
Голова у тенреків подовжена, іноді з витягнутим в рухомий хоботок лицьовим відділом. Тіло вкрите хутром, жорстким щетинистим волоссям, або голками (підродина Tenrecinae). Передні кінцівки коротші від задніх. На передніх лапах 4 або 5 пальців, на задніх — 5. У напівводних видів на задніх лапах є плавальна перетинка. У видів підродини Tenrecinae хвіст рудиментарний; у довгохвостого мікрогала (Microgale longicaudata) він в 2,5 разу довший за тіло і має 47 хребців — це більше, ніж у інших ссавців, за винятком панголінів.
Череп сильно витягнутий і вузький. Виличних кісток немає. Зубів 32-40. Хребців: шийних 7, грудних 15-19, поперекових 5-6, крижових 2, хвостових 7-47. Сосків від 2 до 12 пар. Сечостатевий і анальний отвори відкриваються в єдину клоаку. Сім'яники розташовуються в черевній порожнині в області тазу або у фіброзній внутрішній псевдомошонці (видровий тенрек).
Розповсюдження і спосіб життя
Тенреки — в більшості своїй ендеміки Мадагаскару. Деякі види (підродини Potamogalinae) водяться в Східній і Центральній Африці. Тенрека безхвостого завезли на Коморські, Сейшельські і Маскаренські острови.
Мешкають у вологих лісах, чагарниках, степах, на болотах. Серед тенреків є наземні, деревні, риючі і напівводні види. Активні головним чином вночі і в сутінках. День проводять в норах, дуплах лежачих дерев, під каменями. Харчуються тваринною, рідше рослинною їжею. Тенреки — гетеротермні тварини, температура їх тіл залежить від температури навколишнього середовища. Звичайний тенрек під час посушливого сезону (з квітня-травня до жовтня) впадає в сплячку. Розмножуються тенреки разів на рік, у виводку від 1-4 до 25 дитинчат.
Інше
- М'ясо великих видів тенреків місцеве населення споживає у їжу.
- Викопні рештки тенреків нечисленні. Найдавніші викопні рештки датуються міоценом у Східній Африці і плейстоценом на Мадагаскарі, але, очевидно, дана група значно старша.
Систематика
- Підродина Geogalinae
- Рід Geogale
- Тенрек великовухий (Geogale aurita)
- Підродина Oryzorictinae
- Рід Limnogale
- Тенрек перетинчастолапий (Limnogale mergulus)
- Рід Microgale
- Мікрогал короткохвостий (Microgale brevicaudata)
- Мікрогал Кована (Microgale cowani)
- Мікрогал Добсона (Microgale dobsoni)
- Мікрогал Дроухарда (Microgale drouhardi)
- Мікрогал Дряда (Microgale dryas)
- Мікрогал блідий (Microgale fotsifotsy)
- Мікрогал граційний (Microgale gracilis)
- Мікрогал голоносий (Microgale gymnorhyncha)
- Мікрогал північний (Microgale jobihely)
- Мікрогал довгохвостий (Microgale longicaudata)
- Мікрогал гористий (Microgale monticola)
- Мікрогал Насоло (Microgale nasoloi)
- Мікрогал мініатюрний (Microgale parvula)
- Мікрогал великий довгохвостий (Microgale principula)
- Мікрогал найменший (Microgale pusilla)
- Мікрогал зубатий (Microgale soricoides)
- Мікрогал Таїва (Microgale taiva)
- Мікрогал Талазака (Microgale talazaci)
- Мікрогал Томаса (Microgale thomasi)
- Рід Oryzorictes
- Рисовий тенрек кротовидий (Oryzorictes hova)
- Рисовий тенрек чотирипалий (Oryzorictes tetradactylus)
- Підродина Potamogalinae
- Рід Micropotamogale
- Видровий тенрек Німба (Micropotamogale lamottei)
- Видровий тенрек Рувензорі (Micropotamogale ruwenzorii)
- Рід Potamogale
- Гігантський видровий тенрек (Potamogale velox)
- Підродина Tenrecinae
- Рід Echinops
- Малий їжакоподібний тенрек (Echinops telfairi)
- Рід Hemicentetes
- Високогірний смугастий тенрек (Hemicentetes nigriceps)
- Низькогірний смугастий тенрек (Hemicentetes semispinosus)
- Рід Setifer
- Великий їжакоподібний тенрек (Setifer setosus)
- Рід Tenrec
- Тенрек безхвостий (Tenrec ecaudatus)
Джерела
- Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. The Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999, ISBN 0-8018-5789-9.
- Don E. Wilson, DeeAnn M. Reeder (Hrsg.): Mammal Species of the World. 3. Ausgabe. The Johns Hopkins University Press, Baltimore 2005, ISBN 0-8018-8221-4.
- Christophe Douady et al.: Molecular Evidence for the Monophyly of Tenrecidae (Mammalia) and the Timing of the Colonization of Madagascar by Malagasy Tenrecs. In: Molecular Phylogenetics and Evolution Vol. 22 (2002) S. 357–363. PMID 11884160