dcsimg

Kaloň egyptský ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK

Kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus) je druh netopiera z čeľade kaloňovité.

Výskyt

Vyskytuje sa v Južnej, Západnej a Východnej Afriky, od pobrežia Egypta po Turecko, v Arabskom polostrove, na juhu Pakistanu a v menšej miere aj Cyprus. Vyhovuje mu mierne vlhké prostredie. Obýva biotopy lesných porastov, jaskýň ale aj ľudské obydlia, studne a tunely. Prvotne bol objavený v pyramídach.[1]

Morfológia

V porovnaní s ostatnými kaloňmi je malý. Jeho hmotnosť je približne 160 g. Ich dĺžka je cca 15 cm a rozpätie krídel 60 cm. Ide o bylinožravcov, v zajatí sú kŕmené ovocím, nektárom, púčikmi a zeleninou. Samce sú väčšie ako samice a dajú sa rozoznať veľkým mieškom. Majú slabo hnedú srsť a tmavo hnedé krídla. Majú veľké špicaté uši, tmavé oči a pysk podobajúci sa na psí.

Etológia

Je to nočný živočích, deň trávi v jaskyni alebo na stromoch, často vo veľkej skupine s počtom niekoľko tisíc jedincov. Počet jedincov v skupine je značne variabilný a závislý od územia. V Pakistane majú kolónie do 40 jedincov, ale v Južnej Afrike od 7 do 9 tisíc.[1] Za súmraku opúšťajú hniezdisko na hľadanie potravy a vracajú sa pred svitaním. Visia dole hlavou s krídlami zloženými okolo tela.

Živia sa zrelým ovocím a plodmi, môžu byť prenasledovaní pre škody na plantážach. Slúžia aj ako opeľovači.[1] Majú dobrý zrak a čuch. Kaloň egyptský, rovnako ako niektoré druhy rodu Rousettus, si vytvorili aj určitý druh echolokácie. Sú tak jedinými z čeľade kaloňovité, ktoré využívajú tento spôsob orientácie. Na rozdiel od netopierov vydávajú pre človeka čiastočne počuteľné zvuky rýchlym chvením jazyka, svoj ​​let potom usmerňujú podľa spätne prijatých signálov. Napriek tomu echolokáciu kombinujú so zrakovým vnímaním.

Vydávané zvuky sú pomalé a pravidelné, s približujúcim sa objektom sa ich rýchlosť dramaticky zvýši. Zvuk používajú aj na komunikáciu, vrátane vrčania a škrekotu. Kolónia tak môže vytvárať ohlušujúcu disharmóniu.

Rozmnožovanie

Po 120 dňoch sa rodí jedno mláďa, výnimočne dve, ktoré nosí na bruchu. Pri pôrode bola pozorovaná aj asistencie tzv. tetičiek – skúsených samíc. Mliečne bradavky má v podpazuší.

Referencie

  1. a b c Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Volume 13, Mammals II, edited by Michael Hutchins, Devra G. Kleiman, Valerius Geist, and Melissa C. McDade. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2003.

Iné projekty

Zdroj

  • Masopustová R. a kolektiv: Chov exotických savců (2009). Česká zemědělská univerzita.
  • Benda, P., Aulagnier, S., Hutson, A.M., Amr, Z.S., Kock, D., Sharifi, M., Karataş, A., Mickleburgh, S., Bergmans, W. & Howell, K. 2008. Rousettus aegyptiacus. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. . Prístup 22. november 2011.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Kaloň egyptský na českej Wikipédii a Egyptian fruit bat na anglickej Wikipédii.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK

Kaloň egyptský: Brief Summary ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK

Kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus) je druh netopiera z čeľade kaloňovité.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK