dcsimg

Opornik (roślina) ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Opornik (Pueraria DC.) – rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Obejmuje ok. 20 gatunków[4][5][6]. Rośliny te występują w południowej i wschodniej Azji, sięgając po wyspy Polinezji[5][7]. Do rodzaju należą dwa gatunki o dużym, zwłaszcza dawniej znaczeniu użytkowym[8]. Opornik łatkowaty był ważną rośliną włóknistą, z której włókien wyrabiano liny, sieci i grube tkaniny[8], a w połączeniu z innymi włóknami – także lekkie. Jego bulwy są jadalne i sadzony bywa jako roślina przeciwerozyjna[6]. Opornik fasolowaty uprawiany jest jako roślina pastewna, nawozowa i przeciwerozyjna[8].

Morfologia

 src=
Opornik fasolowaty
Pokrój
Pnącza zielne i drewniejące. U niektórych gatunków z bulwami korzeniowymi[5].
Liście
Złożone, z trzema listkami i przylistkami, czasem wyrastającymi poniżej nasady liści. Listki okazałe, o kształcie jajowatym lub rombowatym, całobrzegie lub o brzegu falistym albo klapowanym[5].
Kwiaty
Motylkowe, zebrane w grona wyrastające w kątach liści lub zebrane w pęczki na szczytach łodyg. Z węzłów kwiatostanu zwykle wyrasta po kilka kwiatów. Przysadki drobne, trwałe lub odpadające. Działki w liczbie 5 zrośnięte w dzwoneczkowaty kielich, przy czym dwa górne ząbki są zrośnięte często w niepodzieloną lub dwudzielną wargę. Płatki korony niebieskie lub fioletowe, także w liczbie 5, nierówne. Górny w formie okazałego żagielka. Boczne tworzą stulone skrzydełka okrywające łódeczkę zawierającą 10 pręcików i słupek. Pręciki zrosłe są w rurkę i tylko jeden, najwyższy, jest wolny. Zalążnia jest górna, powstaje z jednego owocolistka i zawiera liczne zalążki. Szyjka słupka cienka, zakończona drobnym, główkowatym znamieniem[5].
Owoce
Strąki cylindryczne lub spłaszczone, równowąskie, podobnej grubości na całej długości lub zgrubiałe w miejscu, gdzie są nasiona i cieńsze między nimi. Nasiona ścieśnione, kulistawe lub podługowate[5].

Systematyka

Jeden z rodzajów podrodziny bobowatych właściwych Faboideae z rodziny bobowatych Fabaceae[1]. W obrębie podrodziny należy do plemienia Phaseoleae i podplemienia Glycininae[3].

Wykaz gatunków[4]

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  2. Pueraria. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2019-02-01].
  3. a b Genus: Pueraria DC.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2019-02-01].
  4. a b Pueraria. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2019-02-01].
  5. a b c d e f Delin Wu, Mats Thulin: Pueraria Candolle. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2019-02-01].
  6. a b Alicja i Jerzy Szweykowscy (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 602. ISBN 83-214-1305-6.
  7. Pueraria DC.. W: Flora of Pakistan [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2019-02-01].
  8. a b c Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe 1. Warszawa: Muza SA, 1998, s. 226-227. ISBN 83-7079-778-4.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Opornik (roślina): Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Opornik (Pueraria DC.) – rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Obejmuje ok. 20 gatunków. Rośliny te występują w południowej i wschodniej Azji, sięgając po wyspy Polinezji. Do rodzaju należą dwa gatunki o dużym, zwłaszcza dawniej znaczeniu użytkowym. Opornik łatkowaty był ważną rośliną włóknistą, z której włókien wyrabiano liny, sieci i grube tkaniny, a w połączeniu z innymi włóknami – także lekkie. Jego bulwy są jadalne i sadzony bywa jako roślina przeciwerozyjna. Opornik fasolowaty uprawiany jest jako roślina pastewna, nawozowa i przeciwerozyjna.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL