Puerarie[1] (Pueraria) je rod rostlin z čeledi bobovité (Fabaceae). Jsou to popínavé byliny a keře s trojčetnými listy, pocházející z Asie. Některé druhy jsou jedlé nebo mají využití v medicíně. V některých oblastech tropů a subtropů náležejí puerarie mezi silně invazivní rostliny.
Puerarie jsou popínavé byliny nebo keře, často s hlízovitými kořeny. Listy jsou trojčetné, s velkými celistvými nebo laločnatými lístky které mají na bázi palisty. Květenství jsou úžlabní hrozny nebo laty, často s prodlouženou stopkou květenství, případně několik hroznů nahloučených na koncích větví. Květy jsou modré nebo purpurové. Kalich je zvonkovitý, horní 2 zuby jsou srostlé v celistvý nebo rozštěpený pysk. Koruna je delší než kalich. Pavéza má 2 zahnutá ouška. Tyčinek je 10, jedna je s ostatními srostlá jen do poloviny, řidčeji je celá volná. Semeník je téměř přisedlý, s mnoha vajíčky a nitkovitou čnělkou zakončenou hlavatou bliznou. Lusky jsou podlouhlé, bez nebo s přehrádkami mezi zploštělými semeny.[2]
Rod zahrnuje asi 20 druhů rozšířených v tropické a východní Asii.[2] Některé druhy, např. Pueraria phaseoloides a Pueraria montana, se rozšířily i do jiných klimaticky příhodných oblastí tropů a subtropů.[2][3]
Rod Pueraria je v současné taxonomii čeledi bobovitých řazen do tribu Phaseoleae.
V kořenech puerarie laločnaté (Pueraria montana var. lobata) byl zjištěn obsah glykosidů se silnou antioxidační aktivitou, dále puerarol, různé flavony aj. Z květů byly izolovány isoflavonoidy, triterpenoidní saponin ya deriváty tryptofanu.[4] V kořenech Pueraria montana var. thomsonii byly zjištěny isoflavony puerarin, daidzein a daidzin, listy jsou bohaté na aminokyseliny (zejm. asparagin) a adenin.[5] Z kořenů Pueraria thunbergiana bylo izolováno více než 25 různých flavonoidů a isoflavonoidů, mezi nimi daidzein, daidzin a puerarin. Listy obsahují kyselinu glutamovou a butyrovou, adenin a asparagin.[6]
Puerarie se v některých oblastech tropů a subtropů chovají jako invazivní rostliny. Puerarie laločnatá je dokonce uvedena na seznamu 100 nejhorších invazivních rostlin na světě. Její neblahý vliv se na východě USA projevuje např. snížením produktivity lesních plantáží, dušením a likvidací přirozené vegetace a znesnadňováním přístupu do oblastí kde roste.[7]
Puerarie jsou schopny zcela pokrýt rozsáhlou plochu včetně stromové vegetace, elektrického vedení a pod. Pueraria phaseoloides je používána jako krycí rostlina, krmivo a zelené hnojení. Puerarie laločnatá má jedlé hlízy, mimo to je využívána jako krycí rostlina a krmivo. Je známa jako kudzu a pochází z Japonska a Číny, odkud se rozšířila do tropů celého světa. Z lodyh se v Číně získávají vlákna, zpracovávaná na žlutou látku zvanou gehbu. Z P. montana var. thomsonii je získáván škrob a je používána jako zelenina.[2][3][8]
Některé druhy puerarie mají využití v lokální medicíně. Kořeny P. montana var. thomsonii mají antipyretické účinky a jsou ve vietnamské medicíně používány k léčení horečky, chřipky, bolestí hlavy, ošetřování nežitů a zevně i vnitřně při hadím kousnutí. Podobné využití má i P. thunbergiana na Filipínách. Puerarie laločnatá je v tradiční čínské medicíně využívána jako antipyretikum a spasmolytikum. V indické medicíně je Pueraria phaseoloides používána zevně při ošetřování vředů a opařenin.[2][4][5][6]
V poslední době se v ČR objevily kosmetické přípravky obsahující výtažek z Pueraria mirifica s údajným účinkem na zvětšení a zpevnění poprsí a na růst vlasů. Klinické studie sice potvrdily účinky podobné estrogenu, lékařská literatura však neposkytuje žádné údaje o omlazujících účincích. V lékařství je tato rostlina používána při menopauze, rakovině a osteoporóze.[9]
Puerarie (Pueraria) je rod rostlin z čeledi bobovité (Fabaceae). Jsou to popínavé byliny a keře s trojčetnými listy, pocházející z Asie. Některé druhy jsou jedlé nebo mají využití v medicíně. V některých oblastech tropů a subtropů náležejí puerarie mezi silně invazivní rostliny.
Pueraria ist eine Pflanzengattung in der Unterfamilie Schmetterlingsblütler (Faboideae) innerhalb der Familie der Hülsenfrüchtler (Fabaceae).[1] Die etwa 20 Arten sind im tropischen und östlichen Asien verbreitet.
Pueraria-Arten wachsen als kletternde, ausdauernde krautige Pflanzen oder bis selbstständig aufrechte Sträucher. Es werden Wurzelknollen als Überdauerungsorgane gebildet, sofern diese unter den klimatischen Bedingungen erforderlich sind.
Die gegenständigen Laubblätter sind fast immer dreiteilig gefiedert. Die großen Fiederblättchen sind eiförmig oder rhomboid mit glattem oder leicht gelapptem Rand. Es sind Nebenblätter und Nebenblättchen der Fiederblättchen vorhanden.
Einzeln achselständig oder zu mehreren an den Sprossenden, an langen Blütenstandsschäften stehen traubigen oder rispigen Blütenständen meist mit vielen Blüten. Es sind meist kleine oder schmale Tragblätter und kleine bis winzige Deckblätter vorhanden.
Die zwittrigen Blüten sind zygomorph und fünfzählig mit doppelter Blütenhülle. Die fünf Kelchblätter sind glockenförmig verwachsen, wobei zwei Kelchzähne vollständig verwachsen oder am obersten Bereich noch frei die obere der zwei Kelchlippen bilden. Die fünf purpurfarben bis blauen Kronblätter besitzen die typische Form der Schmetterlingsblüte und sind länger als der Kelch. Der einzige Fruchtknoten enthält viele Samenanlagen. Der dünne Griffel ist oben zurückgebogen und endet in einer kleinen, kopfigen Narbe.
Es werden längliche bis zylindrische Hülsenfrüchte gebildet. Die abgeflachten Samen sind fast kreisförmig oder transversal-rechteckig.
Die Gattung Pueraria gehört zur Subtribus Glycininae aus dem Tribus Phaseoleae in der Unterfamilie der Faboideae innerhalb der Familie der Fabaceae.[1]
Die Gattung Pueraria wurde 1825 von Augustin-Pyrame de Candolle in Annales des Sciences Naturelles (Paris), 4, 1, S. 97 erstveröffentlicht. Typusart ist Pueraria tuberosa (Roxb. ex Willd.) DC., die 1802 als Hedysarum tuberosum Roxb. ex Willd. erstbeschrieben wurde. Synonyme für Pueraria DC. sind Neustanthus Benth., Zeydora Lour. ex Gomes.
Die etwa 20 Arten sind im tropischen und östlichen Asien verbreitet. Zehn Arten kommen in China vor, drei davon nur dort.[2]
Es gibt 17 bis 20 Pueraria-Arten:[1][3]
Pueraria ist eine Pflanzengattung in der Unterfamilie Schmetterlingsblütler (Faboideae) innerhalb der Familie der Hülsenfrüchtler (Fabaceae). Die etwa 20 Arten sind im tropischen und östlichen Asien verbreitet.
პუერარია, კუძუ (Pueraria) — მიარეწანიანი კარკატია ჩანარეფიშ გვარი ჭყვერტელიაშობურეფიშ ფანიაშე. აკმაართიანენს 15 (შხვა მუნაჩემეფით 35-შახ) გვარობას.
გოფაჩილი რე ობჟათე დო ბჟაეიოლი აზიას, ახალ გვინეას, პოლინეზიას დო ტროპიკულ აფრიკას. კუძუ (Pueraria lobaTa, კინოხ Pueraria hirsuta) ლიანა რე კარკატია ვარდა გონთხაფილი განჯალებური ღერით.
პუერარია ჩანს ჩინეთის, იაპონიას დო კორეას. ტროპიკეფს დო სუბტროპიკეფს კულტივირაფილი რე, მუჭოთ ოჭკომალი დო კანკალეშა ორთუ ჩანაროე. ჯინჯის დო გუმნაღელს (პოპოქის) გჷმირინუანა ორტვინოაბთ. ჯინჯიშე ღებულენა ცაცლაბის (თ. ჯ. იაპონური არორუტი), ღერიშე - ინჭკის. ჯგირო ამანგარენს დიხას.
დეკორატიულ ჩანარო მოჸუნა კავკაციაშ უჩა ზუღაშ წყარპიჯის დო ყირიმს. ლექინო იტყარებუ. გიშაკერძაფილო ბიწორას იბარდუ ბათუმიშ გოხოლუას, სოდე ირდიხას ფორუნს ზუღაპიჯიშ კართეეფს.
პუერარია, კუძუ (Pueraria) — მიარეწანიანი კარკატია ჩანარეფიშ გვარი ჭყვერტელიაშობურეფიშ ფანიაშე. აკმაართიანენს 15 (შხვა მუნაჩემეფით 35-შახ) გვარობას.
გოფაჩილი რე ობჟათე დო ბჟაეიოლი აზიას, ახალ გვინეას, პოლინეზიას დო ტროპიკულ აფრიკას. კუძუ (Pueraria lobaTa, კინოხ Pueraria hirsuta) ლიანა რე კარკატია ვარდა გონთხაფილი განჯალებური ღერით.
პუერარია ჩანს ჩინეთის, იაპონიას დო კორეას. ტროპიკეფს დო სუბტროპიკეფს კულტივირაფილი რე, მუჭოთ ოჭკომალი დო კანკალეშა ორთუ ჩანაროე. ჯინჯის დო გუმნაღელს (პოპოქის) გჷმირინუანა ორტვინოაბთ. ჯინჯიშე ღებულენა ცაცლაბის (თ. ჯ. იაპონური არორუტი), ღერიშე - ინჭკის. ჯგირო ამანგარენს დიხას.
დეკორატიულ ჩანარო მოჸუნა კავკაციაშ უჩა ზუღაშ წყარპიჯის დო ყირიმს. ლექინო იტყარებუ. გიშაკერძაფილო ბიწორას იბარდუ ბათუმიშ გოხოლუას, სოდე ირდიხას ფორუნს ზუღაპიჯიშ კართეეფს.
Pueraria is a genus of 15–20[1] species of legumes native to Asia. The best known member is kudzu, also called Japanese arrowroot.[2][3] The genus is named after 19th century Swiss botanist Marc Nicolas Puerari.
The genus, as traditionally circumscribed, is polyphyletic, with different species being more related to other species in the tribe Phaseoleae.[4] Current research, reproduced below, splits the genus into five clades, one of which defines the current monophyletic genus.[5]
The genus Pueraria is highly polyphyletic; the below list is divided by clade following the result of A.N.Egan & B.Pan (2016).[5] In 2015, the authors validly published their proposal in Phytotaxa.[6] As of February 2022, Kew Plants of the World Online database accepts these names.[7]
Pueraria sensu stricto includes the vast majority of species in the genus. They fall into a single clade sister to or containing Nogra.[5]
The following are not included in the 2016 study due to insufficient material for sequencing. They are accepted by POWO.[5]
The following are not included in Egan et al. 2016 for other reasons, but are accepted by Kew POWO:
The rest of the genus fall into four clades, sorted by distance from the main clade:[5]
P. edulis, P. montana, and N. phaseoloides make up what is known as kudzu. The morphological differences between these species are subtle.[12]
The following names are not accepted even before Egan 2016 but have seen valid publication:
Media related to Pueraria at Wikimedia Commons
Pueraria is a genus of 15–20 species of legumes native to Asia. The best known member is kudzu, also called Japanese arrowroot. The genus is named after 19th century Swiss botanist Marc Nicolas Puerari.
The genus, as traditionally circumscribed, is polyphyletic, with different species being more related to other species in the tribe Phaseoleae. Current research, reproduced below, splits the genus into five clades, one of which defines the current monophyletic genus.
Pueraria es un género con 73 especies de plantas nativas del Sudeste Asiático. Es usado como sustituto del tabaco.[cita requerida]
Pueraria es un género con 73 especies de plantas nativas del Sudeste Asiático. Es usado como sustituto del tabaco.[cita requerida]
Pueraria est un genre botanique comprenant des espèces de plantes originaires d'Extrême-Orient. Elles sont utilisées comme substitut du tabac. Le kudzu est cultivé dans son aire d'origine pour ses racines fournissant une fécule alimentaire. C'est une plante grimpante qui peut se montrer par ailleurs très envahissante.
Selon ITIS (30 janvier 2014)[2] :
Selon NCBI (30 janvier 2014)[3] :
Selon The Plant List (30 janvier 2014)[4] :
Selon Tropicos (30 janvier 2014)[5] (Attention liste brute contenant possiblement des synonymes) :
Pueraria est un genre botanique comprenant des espèces de plantes originaires d'Extrême-Orient. Elles sont utilisées comme substitut du tabac. Le kudzu est cultivé dans son aire d'origine pour ses racines fournissant une fécule alimentaire. C'est une plante grimpante qui peut se montrer par ailleurs très envahissante.
Kudzu (lat. Pueraria), rod dvosupnica iz porodice mahunarki. Postoji 17 priznatih vrsta[1] korisnih, mirisnih, grmasth penjačica čija je domovina Azija.
U Hrvatskoj raste Pueraria thunbergiana ili Pueraria lobata, što su sinonimi za podvrstu P. montana var. lobata, poznata jednostavno kao kudzu. To je tvrdokorna puzavica koju je teško iskorijeniti. Ima gomolje koje koristi za ishranu, a živi u simbiozi sa azotofiksirajučim bakterijama koje prebacuju dušik iz zraka u oblik koji ona može da iskoristi.
Kudzu (lat. Pueraria), rod dvosupnica iz porodice mahunarki. Postoji 17 priznatih vrsta korisnih, mirisnih, grmasth penjačica čija je domovina Azija.
U Hrvatskoj raste Pueraria thunbergiana ili Pueraria lobata, što su sinonimi za podvrstu P. montana var. lobata, poznata jednostavno kao kudzu. To je tvrdokorna puzavica koju je teško iskorijeniti. Ima gomolje koje koristi za ishranu, a živi u simbiozi sa azotofiksirajučim bakterijama koje prebacuju dušik iz zraka u oblik koji ona može da iskoristi.
Pueraria DC. è un genere di piante della famiglia delle Fabacee[1], originario del sud ovest dell'Asia.
Comprende piante rampicanti a foglie di color verde chiaro.
Tende ad arrampicarsi lungo i tronchi di alberi da fusto. Cresce velocemente, avvolgendo i suoi tralci attorno al fusto della pianta ospitante e, contemporaneamente, espandendosi lungo i suoi rami. Nel giro di qualche anno l'ospite è completamente coperto da un verde mantello di Pueraria dalla cima al piede e ne può morire per soffocamento.
I fusti contorti della Pueraria hanno vicino a terra lo spessore d'un pugno d'uomo, mentre al vertice, a 15-30 metri da terra, appaiono come pampini aerei oscillanti, coperti in estate di pannocchie di fiori rosso-violacei.
Le radici, le foglie ed i germogli sono commestibili ed usati in erboristeria.
Comprende le seguenti 20 specie:[1]
Pueraria DC. è un genere di piante della famiglia delle Fabacee, originario del sud ovest dell'Asia.
Pueraria merupakan genus yang terdiri daripada 15–20[1] spesies tumbuhan yang berasal dari Asia. Bunga Pueraria digunakan dalam perubatan Cina tradisional untuk mengurangkan reaksi kepada pengambilan alkohol, dan untuk kegunaan itu sedang menjalani kajian saintifik.[2] Pueraria thomsonii telah digunakan dalam perubatan tradisional Cina untuk merawat demam, disenteri akut, cirit-birit, diabetes, dan penyakit kardiovaskular.[3]
Genus ini adalah polifiletik dengan pelbagai spesiesnya yang bersaudara dengan spesies-spesies dalam genus-genus Glycine (termasuk kacang soya), Amphicarpaea, Nogra, Teyleria, Neonotonia, Pseudovigna, Pseudeminia, Pachyrhizus (termasuk sengkuang), dan lain-lain genus dari tribus Phaseoleae.[4]
Lima spesies yang berikut ini saling rapat bersaudara, malah sesetengahnya digelar dengan nama kudzu. Perbezaan morfologi antara kelima-lima spesies ini halus sekali, malah ia boleh membiakbaka dengan satu sama lain.[5][6]
Tumbuhan-tumbuhan lain yang tergolong dalam genus ini ialah:
|doi_brokendate=
tidak diketahui diabaikan (bantuan)Selenggaraan CS1: Pelbagai nama: senarai pengarang (link) Pueraria merupakan genus yang terdiri daripada 15–20 spesies tumbuhan yang berasal dari Asia. Bunga Pueraria digunakan dalam perubatan Cina tradisional untuk mengurangkan reaksi kepada pengambilan alkohol, dan untuk kegunaan itu sedang menjalani kajian saintifik. Pueraria thomsonii telah digunakan dalam perubatan tradisional Cina untuk merawat demam, disenteri akut, cirit-birit, diabetes, dan penyakit kardiovaskular.
Genus ini adalah polifiletik dengan pelbagai spesiesnya yang bersaudara dengan spesies-spesies dalam genus-genus Glycine (termasuk kacang soya), Amphicarpaea, Nogra, Teyleria, Neonotonia, Pseudovigna, Pseudeminia, Pachyrhizus (termasuk sengkuang), dan lain-lain genus dari tribus Phaseoleae.
Opornik (Pueraria DC.) – rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Obejmuje ok. 20 gatunków[4][5][6]. Rośliny te występują w południowej i wschodniej Azji, sięgając po wyspy Polinezji[5][7]. Do rodzaju należą dwa gatunki o dużym, zwłaszcza dawniej znaczeniu użytkowym[8]. Opornik łatkowaty był ważną rośliną włóknistą, z której włókien wyrabiano liny, sieci i grube tkaniny[8], a w połączeniu z innymi włóknami – także lekkie. Jego bulwy są jadalne i sadzony bywa jako roślina przeciwerozyjna[6]. Opornik fasolowaty uprawiany jest jako roślina pastewna, nawozowa i przeciwerozyjna[8].
Jeden z rodzajów podrodziny bobowatych właściwych Faboideae z rodziny bobowatych Fabaceae[1]. W obrębie podrodziny należy do plemienia Phaseoleae i podplemienia Glycininae[3].
Opornik (Pueraria DC.) – rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Obejmuje ok. 20 gatunków. Rośliny te występują w południowej i wschodniej Azji, sięgając po wyspy Polinezji. Do rodzaju należą dwa gatunki o dużym, zwłaszcza dawniej znaczeniu użytkowym. Opornik łatkowaty był ważną rośliną włóknistą, z której włókien wyrabiano liny, sieci i grube tkaniny, a w połączeniu z innymi włóknami – także lekkie. Jego bulwy są jadalne i sadzony bywa jako roślina przeciwerozyjna. Opornik fasolowaty uprawiany jest jako roślina pastewna, nawozowa i przeciwerozyjna.
Pueraria é um género botânico pertencente à família Fabaceae. Muito utilizado para cobertura e proteção do solo, nos plantios de Palmáceas.
«Pueraria — World Flora Online». www.worldfloraonline.org. Consultado em 19 de agosto de 2020Kudzubönssläktet (Pueraria) ett släkte i familjen ärtväxter med 15-20 arter från tropiska Asien och Polynesien. Kudzuböna (P. montana var. lobata) odlas för sina ätliga skott och förekommer även i Sverige som krukväxt.
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Пуерарія
Chi Sắn dây (danh pháp: Pueraria) là chi chứa khoảng 15–20[1] loài thực vật bản địa châu Á.
Chi Sắn dây (danh pháp: Pueraria) là chi chứa khoảng 15–20 loài thực vật bản địa châu Á.
Pueraria DC.
Пуэра́рия, ку-дзу, ку-поу[2] (лат. Puerāria) — род растений семейства Бобовые.
Род назван по имени швейцарского ботаника М. Н. Пуэрари (исп.)русск. (1765—1845)[3].
Родина пуэрарии — Азия, её ареал произрастания находится от тропических районов Индокитая до умеренных предгорий Сихотэ-Алинь. На запад может произрастать до Ирана.
Некоторые виды были занесены в Северную Америку и Европу.
Растения рода — лианообразные, вьющиеся. Растение многолетнее, в тёплом климате может достигать у некоторых видов длины 20-30 м уже к концу второго года. Корни вглубь уходят до 15 м, могут переносить достаточно сильные морозы. Однако, в умеренном климате травянистая часть на зиму отмирает.
Пуэрария густо увивает деревья, кустарники, столбы, строения… Цветы синих и фиолетовых оттенков, с ароматом. Плод — стручок с бобами. Листья крупные, сложные, внешне напоминают виноградные.
В роде выделяют около 10 видов, иногда более.[4] 4-5 близких видов в некоторых источниках разматриваются как подвиды одного вида кудзу.[5][6]
Ресурс GRIN название Pueraria lobata (Willd.) Ohwi считает синонимом правильного названия Pueraria montana (Lour.) Merr. var. lobata (Willd.).[11]
По информации базы данных The Plant List, род включает 20 видов[12]:
Цветки издавна используются в китайской медицине.
Современная медицина изучает потенциал использования кудзу для лечения болезни Альцгеймера.[13] Также отвар кудзу используется против диареи.[14]
В японской кухне используется для приготовления разновидности моти под названием «кудзумоти».
В 1950-е годы кудзу завезён в США для уменьшения эрозии почв. В настоящее время считается там сорным растением, однако, используется при выпасе скота.
|doi_brokendate=
(справка) |month=
(справка) Пуэра́рия, ку-дзу, ку-поу (лат. Puerāria) — род растений семейства Бобовые.
Род назван по имени швейцарского ботаника М. Н. Пуэрари (исп.)русск. (1765—1845).
葛属(学名:Pueraria)是豆目豆科的一属,属于蝶形花亚科,为缠绕植物。该属共有约20种以上[1],分布于亚洲热带地区至日本。葛根是一種常用中藥。[2]
およそ15〜20種。本文を参照。
クズ属(クズぞく、葛属、学名: Pueraria)は、アジア原産の植物15〜20種[1] からなる属である。クズ属植物の花は、アルコール摂取による反応を低減するために伝統中国医学で用いられており、科学的な研究が現在行なわれている[2]。
クズ属は、ダイズ属(英語版)、ヤブマメ属(英語版)、フジボグサ属(英語版)、テイレリア属(英語版)、ネオトニア属(英語版)、プセウドウィグナ属(英語版)、プセウデミニア属(英語版)、クズイモ属(英語版)、インゲン連のその他の属の種と近縁の異なる種からなる多系統群である[3]。
以下の5種は近縁関係にあり、いくつかはクズの名称が付けられている。5種間の形態学的差異はわずかで、これらの種は互いに交配可能であり、アメリカ合衆国に導入されたクズの集団はこれらのうち一つ以上の種を祖先に持っている[4][5]。
その他の種:
クズ属(クズぞく、葛属、学名: Pueraria)は、アジア原産の植物15〜20種 からなる属である。クズ属植物の花は、アルコール摂取による反応を低減するために伝統中国医学で用いられており、科学的な研究が現在行なわれている。
クズ属は、ダイズ属(英語版)、ヤブマメ属(英語版)、フジボグサ属(英語版)、テイレリア属(英語版)、ネオトニア属(英語版)、プセウドウィグナ属(英語版)、プセウデミニア属(英語版)、クズイモ属(英語版)、インゲン連のその他の属の種と近縁の異なる種からなる多系統群である。