Lev berberský (lat. Panthera leo leo) je veľká, v prírode už vyhynutá populácia leva púšťového. V zajatí prežíva posledných niekoľko desiatok kusov.
Až do roku 2017 sa lev berberský považoval za zvláštny poddruhu leva.[1][2][3] Z výsledkov morfologických a genetických analýz vzoriek leva zo Severnej Afriky vyplynulo, že lev berberský sa významne nelíši od vzoriek levov zozbieraných v západnej a severnej časti strednej Afriky.[4] Patrí do tej istej fylogeografickej skupiny ako lev perzský.[5]
Levy berberské sú mohutné a veľké zvieratá. Majú žltohnedú srsť, samce majú navyše dlhú a mohutnú hrivu, ktorá u niektorých jedincov rastie cez brucho až do slabín. Na konci chvosta má lev chumáč chlpov hnedej farby. Lev berberský bol dlho považovaný za najväčší poddruh leva, tieto tvrdenia však neboli ničím podložené. Naopak, z dostupných údajov možno povedať že levy berberské neprekračovali veľkosť ostatných levov.[chýba zdroj]
Všetky berberské levy, ktoré sú dnes chované v zajatí, sú potomkami levov zo súkromnej menažérie marockého kráľa. Sú to však už len krížence s inými jedincami.
Tieto levy chovajú:
Lev berberský (lat. Panthera leo leo) je veľká, v prírode už vyhynutá populácia leva púšťového. V zajatí prežíva posledných niekoľko desiatok kusov.
Až do roku 2017 sa lev berberský považoval za zvláštny poddruhu leva. Z výsledkov morfologických a genetických analýz vzoriek leva zo Severnej Afriky vyplynulo, že lev berberský sa významne nelíši od vzoriek levov zozbieraných v západnej a severnej časti strednej Afriky. Patrí do tej istej fylogeografickej skupiny ako lev perzský.