dcsimg

Nornik towarzyski ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Nornik towarzyski[2] (Microtus socialis) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący w Azji i Europie Wschodniej[3][4].

Klasyfikacja

Gatunek został opisany naukowo w 1773 roku przez P.S. Pallasa na podstawie okazów z zachodniego Kazachstanu (najpewniej z terenów leżących między Wołgą a Uralem). Należy do podrodzaju nominatywnego Microtus, choć część autorów przypisywała go do podrodzaju Sumeriomys. Dawniej do gatunku tego były zaliczane wszystkie podobne i spokrewnione azjatyckie norniki, obecnie dzięki postępowi badań wydzielono z niego siedem osobnych gatunków[4]. Są to: nornik anatolijski (M. anatolicus), nornik armeński (M. schidlovskii), nornik irański (M. qazvinensis), nornik lewantyński (M. guentheri), nornik perski (M. irani), nornik przedziwny (M. paradoxus) i nornik reliktowy (M. dogramacii)[4][2]. Bliskowschodnie populacje nornika towarzyskiego nadal stanowią problem dla systematyki i dalsze badania są niezbędne[4]. Zasięg obejmuje kilka rozłącznych obszarów, które zamieszkują różne podgatunki; w Europie są to M. s. nikolajevi na Ukrainie i w obwodzie rostowskim oraz M. s. parvus na Kaukazie Północnym[3].

Biologia

Zasięg nornika towarzyskiego jest bardzo rozległy, zwierzęta te występują od południowej Ukrainy i Krymu poprzez południową część Rosji, Kazachstan aż po Turkiestan Chiński, a także na Kaukazie i Bliskim Wschodzie, w Turcji, Lewancie, irackim Kurdystanie i Iranie. Żyją na wysokościach do 2480 m n.p.m. Zamieszkują stepy na równinach i w niskich górach na wschód od Dniepru i Krymu, aż po północno-zachodni Sinciang[3].

Norniki towarzyskie żyją, jak wskazuje nazwa, w dużych koloniach które tworzą poligyniczne rodziny. Kopie złożone, płytkie nory z wieloma wejściami i komorami pełniącymi funkcje magazynowe i mieszkalne. Prowadzi głównie podziemny tryb życia, szczególnie latem. Żywi się zbożami i roślinami strączkowymi, jesienią zjada głównie nasiona; okazyjnie może zjadać owady i mięczaki. Rozmnaża się przez cały rok, samice wydają na świat rocznie do pięciu miotów po 6–8 młodych[3].

Populacja

Nornik towarzyski zamieszkuje bardzo duży obszar, nie są znane zagrożenia dla gatunku jako całości. Odizolowane populacje (jak M. s. gorensis i M. s. astrachanensis) mogą się kurczyć wskutek pustynnienia i nadmiernego wypasu na zamieszkiwanych terenach; zmiany te są jednak odwracalne. Populacje są generalnie stabilne. Liczebność może fluktuować między kolejnymi latami, osiągając szczyt w latach, w których zimy są łagodne, a lato wilgotne. Na terenach rolniczych jest uznawany za jednego z głównych szkodników. Jest uznawany za gatunek najmniejszej troski[3].

Przypisy

  1. Microtus socialis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 237. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b c d e f Microtus socialis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. a b c d Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Microtus (Microtus) socialis. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-10-29]
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Nornik towarzyski: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Nornik towarzyski (Microtus socialis) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący w Azji i Europie Wschodniej.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL