dcsimg
Imagem de Rato-cego-mediterrânico
Life » » Reino Animal » » Vertebrados » » Synapsida » » Cynodontia » Mamíferos » » Roedores » » Cricetidae »

Rato Cego Mediterrânico

Microtus duodecimcostatus (Selys-Longchamps 1839)

Nornik śródziemnomorski ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Nornik śródziemnomorski[3] (Microtus duodecimcostatus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący w Europie Zachodniej[2][4].

Klasyfikacja

Gatunek ten opisał naukowo w 1839 roku Edmond de Sélys Longchamps, jako Arvicola duodecimcostatus[4][5]. Miejsce typowe to Montpellier we Francji. Należy do podrodzaju Terricola, do podgrupy spokrewnionych gatunków[4].

Występowanie i biologia

Nornik śródziemnomorski występuje na Półwyspie Iberyjskim (z wyjątkiem północno-zachodniej części), w Hiszpanii, Portugalii i Andorze, oraz na południu Francji. Jest on spotykany od poziomu morza do 2250 m n.p.m.[2] W osadach jaskiniowych o wieku górnopaleolitycznoneolitycznym w środkowej Portugalii występują szczątki tych gryzoni i pokrewnych norników luzytańskich; tylko drugi gatunek żyje obecnie na tych terenach. To wskazuje, że dawniej zasięg nornika śródziemnomorskiego był większy niż obecnie[4].

Nornik śródziemnomorski występuje na terenach otwartych z dość grubą warstwą luźnej gleby, w której może kopać swoje nory. Jest spotykany na polach, pastwiskach i w sadach, a także na terenach porośniętych krzewami[2]. Gryzoń ten jest dobrym pływakiem, co częściowo tłumaczy jego obecność na terenach rozdzielonych przez duże rzeki, stanowiące bariery dla innych małych ssaków[4].

W południowo-zachodniej Hiszpanii występują w naturze osobniki całkowicie albinotyczne[4].

Populacja

Zasięg występowania nornika śródziemnomorskiego jest duży, jego liczebność jest stabilna. Zagęszczenie populacji może być duże, rekordowo stwierdzono występowanie nawet 400–600 gryzoni na hektar. Jest on uznawany za szkodnika. Tępienie tych gryzoni może prowadzić do lokalnych spadków populacji, ale nie ma dowodów na ogólne zmniejszanie się jego liczebności. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje nornika śródziemnomorskiego za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy

  1. Microtus duodecimcostatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Aulagnier, S. 2016, Microtus duodecimcostatus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2018-2, DOI: 10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T13493A513875.en [dostęp 2019-03-15] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c d e f Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Microtus (Terricola) duodecimcostatus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2019-03-15]
  5. Edmond de Sélys Longchamps. Travaux inédits. „Revue zoologique”. 1, s. 8, 1839. Société cuvierienne (fr.).
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Nornik śródziemnomorski: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Nornik śródziemnomorski (Microtus duodecimcostatus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący w Europie Zachodniej.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL