Toinowate (Apocynaceae Juss.) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goryczkowców. Obejmuje ponad 4,5 tys. gatunków (według niektórych szacunków nawet do ok. 6 tys.[3]) łączonych w ok. 400 rodzajów[1]. Toinowate występują głównie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Rośliny drewniejące są najbardziej zróżnicowane w wilgotnych lasach równikowych i na mokradłach w Azji południowo-wschodniej, rośliny zielne zajmują głównie siedliska okresowo suche. Zasięg nielicznych rodzajów sięga strefy umiarkowanej[3]. W Polsce rosną dwa gatunki rodzime z rodzajów barwinek Vinca i ciemiężyk Vincetoxicum[4]. Wielu przedstawicieli wykorzystywanych jest jako źródło związków wykorzystywanych w medycynie i wartościowego drewna (np. Landolphia, Alstonia, Aspidosperma). Rośliny z licznych rodzajów uprawiane są jako ozdobne (np. hoja, plumeria, trojeść, oleander, stefanotis, barwinek, Mandevilla)[3].
Wiele gatunków jest trujących z powodu glikozydów i innych alkaloidów[5]. Często wytwarzają sok mleczny, najczęściej biały, rzadziej żółty, czerwony lub przejrzysty (ten ostatni zwykle u sukulentów z plemienia Ceropegieae)[3].
Jeden z kladów w obrębie rzędu goryczkowców (Gentianales), rodzina siostrzana dla goryczkowatych z grupy astrowych (okrytonasienne[1].
goryczkowceRubiaceae marzanowate
Loganiaceae loganiowate
Gentianaceae goryczkowate
Apocynaceae toinowate
Tradycyjnie w obrębie rodziny wyróżniane były dwie podrodziny – Rauvolfioideae i Apocynoideae. Ponieważ rośliny z wyodrębnianej dawniej rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae okazały się być zagnieżdżone w obrębie toinowatych – zostały tu włączone wraz ze swymi podrodzinami Periplocoideae, Secamonoideae i Asclepiadoideae. Dalsze analizy filogenetyczne wykazały, że różne grupy wyodrębniane w randze plemion spośród Rauvolfioideae i Apocynoideae są rozproszone w drzewie filogenetycznym rodziny. Charakter monofiletyczny zachowały tylko (wąsko ujmowane) podrodziny Periplocoideae, Secamonoideae i Asclepiadoideae[1].
toinowateAspidospermateae
Alstonieae
Vinceae
Willughbeieae
Tabernaemontaneae
Melodineae
Hunterieae
Amsonieae
Alyxieae
Diplorhynchus
Plumerieae
Carisseae
Wrightieae
Nerieae
Maloutieae
Periplocoideae
Echiteae
Mesechiteae
Odontadenieae
Rhabdadenieae
Apocyneae
Baisseeae
Secamonoideae
Asclepiadoideae
Plemię Aspidospermateae Miers
Plemię Alstonieae G. Don
Plemię Vinceae D. Don.
Plemię Willughbeieae A. de Candolle
Plemię Tabernaemontaneae G. Don
Plemię Melodineae G. Don
Plemię Hunterieae Miers
Plemię Amsonieae M. E. Endress
Plemię Alyxieae G. Don
Plemię Plumerieae E. Meyer
Plemię Carisseae Dumortier
Plemię Wrightieae G. Don
Plemię Nerieae Baillon
Plemię Malouetieae Müller Argovensis
Podrodzina Periplocoideae Endlicher
Plemię Echiteae Bartling
Plemię Mesechiteae Miers
Plemię Odontadenieae Miers
Plemię Rhabdadenieae M. E. Endress
Plemię Apocyneae Reichenbach
Plemię Baisseeae M. Endress
Podrodzina Secamonoideae Endlicher
Podrodzina Asclepiadoideae Burnett
Plemię Fockeeae H. Kunze, Meve & Liede
Plemię Eustegieae Liede & Meve
Plemię Asclepiadeae Duby
Plemię Marsdenieae Bentham
Plemię Ceropegieae Orban
Toinowate (Apocynaceae Juss.) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goryczkowców. Obejmuje ponad 4,5 tys. gatunków (według niektórych szacunków nawet do ok. 6 tys.) łączonych w ok. 400 rodzajów. Toinowate występują głównie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Rośliny drewniejące są najbardziej zróżnicowane w wilgotnych lasach równikowych i na mokradłach w Azji południowo-wschodniej, rośliny zielne zajmują głównie siedliska okresowo suche. Zasięg nielicznych rodzajów sięga strefy umiarkowanej. W Polsce rosną dwa gatunki rodzime z rodzajów barwinek Vinca i ciemiężyk Vincetoxicum. Wielu przedstawicieli wykorzystywanych jest jako źródło związków wykorzystywanych w medycynie i wartościowego drewna (np. Landolphia, Alstonia, Aspidosperma). Rośliny z licznych rodzajów uprawiane są jako ozdobne (np. hoja, plumeria, trojeść, oleander, stefanotis, barwinek, Mandevilla).