dcsimg

Papagoilised ( Estonian )

provided by wikipedia ET

Papagoilised (Psittaciformes) on linnud, kes on levinud peamiselt neotroopilises, paleotroopilises ja austraalses vööndis.

 src=
Kea elab Uus-Meremaal

Papagoiliste seltsi kuulub 372 liiki ja 82 perekonda.

Papagoidele on omaseks suur ja tugev nokk, püstine hoiak ja tugevad jalad. Paljud papagoid on värvikirevad.

Asustavad peamiselt ekvatoriaalseid vihmametsi, ent ka mägipiirkondi (kea) ja asulaid (kaeluspapagoi).

 src=
Kaeluspapagoi Hollandis

Papagoide tavatoiduks on seemned, puuviljad, pähklid, nektar ja noored taimed. Enamik papagoisid pesitseb puuõõnsustes.

Enamik neist on väga intelligentsed, näiteks suudavad jäljendada hääli.

Peamiselt ohustab papagoisid laienev lemmikloomakaubandus. Kuna papagoid on ühed populaarsemad lemmiklinnud. on neil suur oht langeda röövpüügi ohvriks. Samuti püütakse neid ka selleks, et neist valmistada ehteid ja kostüüme.

Papagoid võivad ka vastavalt elupaigale ja toitumisele suuresti erineda (kakapo ja hüatsint-siniaara näitel).

Kakapo Hüatsint-siniaara Pilt
Strigops habroptilus 1.jpg
Anodorhynchus hyacinthinus -Hyacinth Macaw -side of head.jpg
Nokk Väike, sale, suhteliselt sirge Suur, massiivne, kõver Tiivad Taandarenenud → lennuvõimetu Suured ja laiad → väga hea lendaja Värvus Rohekas, veidi pruune/muste triipe, Meresinine, silmaümber ja noka juures veidi kollast Elupaik Uus-Meremaa metsade maapinnal Lõuna-Ameerika vihmametsades

Süstemaatika

 src=
Kroonkakaduu

Sugukond Strigopidae: Uus-Meremaa papagoid

Sugukond kakaduulased: kakaduud

Sugukond papagoilased:

Välimus

Papagoide mitmekesisus on väga suur. Väikseim ja ühtlasi ka kergeim neist on sinikiird-kääbuspapagoi (8 cm ja 10 g) ja suurim hüatsint-siniaara (1 m). Kakapo on papagoide seast kõige raskem (4 kg). Samuti on nad väga värvilised. Kõige iseloomulikumaks jooneks on nende nokk. See on tugev, kõver ja lai. Ülanoka tipp küünib terava konksuna üle alanoka, nii et alanokk on märksa lühem kui alanokk [1].

 src=
Prillkakaduu näitab oma võimsat nokka

Papagoid kasutavad oma võimast nokka kõvade puuviljade ja seemnete purustamiseks. Mida kergem toit, seda väiksem nokk.

Samuti on papagoidel tugevad jalad, teravate ja piklike küünistega. Jalgu kasutatakse ronimiseks ja okstest haaramiseks. Mõned liigid kasutavad neid ka toidu haaramiseks ja purustamiseks.

Kakaduudel on peas ka liikuv tutt.

Levik ja elupaigad

Papagoid on küllaltki laia levikuga [1], peamiselt soojades piirkondades nagu Amazonase vihmametsad, Aafrika keskosa, Madagaskar, Okeaania saarestik ja Austraalia. Papagoide seas on palju endeeme ja kosmopoliidid puuduvad. Mõned liigid (kaeluspapagoi) on toodud sisse ka Euroopasse ja Ameerika Ühendriikidesse.

Eluviis

Metsikute papagoide uurimisel on palju raskusi, kuna neid on raske püüda ja kui nad on püütud on raske midagi märgata.Papagoid on head lendajad ja nende lennupilt on sirge. Enamik liike veedab suurema osa päevast oksal istudes või puuladvas ronides. Tihti kasutavad nad ronimiseks nokka. Maapinnal elavad papagoid on öise eluviisiga ja tugevate jalgadega.

 src=
Papagoid savi söömas (Ecuadoris)

Toitumine

Enamik papagoisid toitub puuviljadest, seemnetest, pähklitest, õietolmust, nektarist ja pungadest. Tänu oma suurele ja tugevale nokale on nad võimelised purustama suuri ja kõvasid puuvilju. Paljud liigid Ameerikas, Aafrikas ja Uus-Guineas neelavad savi, millest nad saavad mineraale ja mis eemaldab nende soolestikust mürgiseid aineid.

Uus-Meremaal elavad kead söövad noori tormipääsusid ja võivad rünnata isegi täiskasvanud lambaid.

Paaritumine

Papagoid on enamjaolt monogaamsed. Papagoide ja kakaduude paarid on tihedalt seotud ka väljaspool paaritumisaega. Eriti tugev on side lembelindude paaridel. Pesad tehakse enamasti puuõõnsustesse, vaid lennuvõimetud papagoid (kakaa, kakapo ja kea) teevad pesa maapinnale ning munkpapagoi ja lembelinnud puudele. Mõned liigid on koloonialised (kaldapapagoi), kuid see on papagoide seas küllaltki haruldane nähtus.

Munad on neil valged. Enamikul liikidel hauvad mune emased, vaid kakaduudel, ametüst-nestepapagoidel ja india ripplindudel hauvad mõlemad vanemad.

 src=
Brasiilia värbpapagoi pesast väljumas

Haudumine kestab 17–35 päeva (mida suurem lind, seda pikem inkubatsioon). Olenevalt liigist veedavad pojad pesas 3 nädalat kuni 4 kuud. Pojad on koorudes abitud.

Nagu k-strateegidele kohane, annavad aarad ja teised suured papagoid vähe järglasi. Nad saavad mõne aastaga suguküpseks, saavad ühe või mõne järglase aastas ega pea vajalikuks ka iga aasta paarituda.

Õppimisvõime

Papagoid on väga intelligentsed linnud. Uurimused hallpapagoiga on näidanud, et nad on väga hea õppimisvõimega ning suudavad õppida sõnu ja lauseid. Koos vareste, ronkade ja harakatega on nad maailma intelligentseimad linnud.

 src=
Hallpapagoi

Lemmikloomana

Papagoid, eriti viirpapagoid, on maailma populaarseimad lemmiklinnud. Neid on lihtne pidada, nad pole toidu suhtes eriti nõudlikud ning suudavad pika kordamise tulemusena õppida ära mõned sõnad või lausa laused. Samuti on papagoid väga seltsivad ja rõõmsameelsed.

Loomaaedades

Papagoiliste esindajaid võib leida enamikust maailma loomaaedadest. Mõned neist osalevad ka lindude paljundamisel ja looduskaitseprogrammides. Mõned loomaaiad on linde õpetanud tegema ka trikke. Tallinna loomaaias leidub kaeluspapagoisid, ararauna ja kollatutt-kakaduusid.

Kaitse

Tänaseks päevaks on paljud papagoiliigid väljasurnud. 350 liigist, 130 on ohulähedases või veelgi hullemas seisundis. Peamised ohuallikad on elupaikade kadumine ja hävitamine, salaküttimine, ning mõnedele liikidela ka salakaubandus. Papagoisid jahitakse toiduks ja nende värvikirevate sulgede tõttu.

Kinnipüüdmine lemmiklindudeks on suurim oht haruldasematele ja aeglasematele liikidele. Elupaikade kadumine on aga enamiku papagoiliste probleemiks. Suur oht on ka pesapaikade kadumisel, kuna papagoid on nende suhtes vägagi valivad. Isoleeritud liikidele (kea, kakapo jne) on saanud saatuslikuks inimese ja tema kaaslejate (näiteks rändrott, kass jne) saabumine nendesse suletud piirkondadesse. Mõnele liigile on ohuks ka vanade puude kadumine, mis ei ole majanduslikult enam kasulikud, kuid elutähtsad liikide pesitsemiseks. Koduloomade ja muude sissetoodud liikide kontroll aitab tihti päästa endeemseid ja hävimisohus liike.

Tänapäeval on palju aktiivseid organisatsioone, kes tegelevad papagoide kaitsmisega nii ex situ kui ka in situ. Loomaaedadel on siin veidi väiksem roll, kui kaitsealadel, kuid suur roll loodushariduse andmisel. Tihti peetakse loomaaedades vaid üldtuntud ja mitte nii haruldasi liike (viirpapagoid, aarad jne). Loomulikult on ka siin erandeid.

 src=
Kakapo on üks haruldasemaid papagoisid, kuid tema arvukus on tänu kaitseprogrammidele õnneks suurenemas
AastaIsendeidAastaIsendeid 198622200162 199150200286 199249200386 199349200483 199447200586 199549200785 199651200891 1997542009125 1998552010124 1999622011129[2] 200062

Viited

  1. 1,0 1,1 Loomade elu
  2. "Story: Large forest birds". www.teara.govt.nz. Vaadatud 26.12.2011. Inglise.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipeedia autorid ja toimetajad
original
visit source
partner site
wikipedia ET