Chelodyna rotiańska (Chelodina mccordi) – gatunek gada z podrzędu żółwi bokoszyjnych z rodziny żółwi wężoszyjnych (Chelidae).
www.chelodina.com (ang.).
Systematyka współcześnie żyjących żółwi Domena: eukarionty • Królestwo: zwierzęta • Typ: strunowce • Podtyp: kręgowce • Gromada: gady / zauropsydy • Rząd: żółwiePodrządChelodyna rotiańska (Chelodina mccordi) – gatunek gada z podrzędu żółwi bokoszyjnych z rodziny żółwi wężoszyjnych (Chelidae).
Opis Gatunek Chelodina mccordi został opisany dopiero w 1994 roku przez dr Andersa Rhodin, dyrektora Chelonian Research Foundation w Lunenburgu (Massachusetts). Wcześniej gatunek ten był uznawany za odizolowaną populację żółwi wężoszyjnch z Nowej Gwinei - Chelodina novaeguineae, który to gatunek został odkryty w 1891 roku na wyspie Roti przez Dr Williama McCord. U żółwi Chelodina mccordi karapaks jest lekko szaro-brązowy, a niektóre okazy mają kasztanowo-brązowy pancerz. Plastron blady żółto-biały. Rozmiary Karapaks dochodzi do 22 cm długości. Biotop Bagna, małe jeziorka i pola ryżowe. Rozmnażanie Żółwice składają od 8 do 14 jaj i mogą składać jaja 3 razy do roku. Po wylęgnięciu małe żółwiki mają ok. 20-30 mm, ich plastron jest w żółte plamy, ale w ciągu kilku tygodni stanie się prawie czarny. Podczas dojrzewania żółwia plastron znowu blednie, by stać się żółto-biały. Występowanie Wyspa Roti w Indonezji. Ochrona Gatunek Chelodina mccordi wymieniony jest w aneksie B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 oraz w załączniku II konwencji CITES.