Свою наукову назву lynx ця тварина отримала від дав.-гр. λύγξ (lúnx) — «рись».
Українське рись походить від прасл. *rysь, що зводиться до давнішого *lysь, яке має індоєвропейські корені *leuk'-, *louk'- — «сяяти, блищати»; заміна *lysь на rysь могла зумовлюватись впливом *rysъ — «рудий, строкатий» (за рудим кольором шерсті)[1].
Хоча викопні члени роду рись добре задокументовані протягом плейстоцену в Європі, Азії та Північній Америці, чи взяла група свій початок в Північній Америці чи в Старому Світі залишається предметом дискусій. Перша рись Lynx issiodorensis зовні нагадувала види роду Felis і не нагадувала пантер (Panthera). Рід Lynx бере свій початок із середнього пліоцену, 3–4 млн років тому в Європі й північній Азії. Рисеподібний вид Felis rexroadensis знайдений у пізньому міоцені Флориди іноді ідентифікували як Lynx rexroadensis. Lynx issiodorensis, як правило, вважається предком рудої, канадської, іспанської та євразійської рисей. Більшість кісток кінцівок L. issiodorensis були більш кремезними, ніж у сучасних видів, а в деяких випадках вони були порівнянні з показниками пуми. Хоча у L. issiodorensis були рисеподібні зуби, у виду була велика голова, довга шия і ноги коротші, ніж у сучасних рисей, що більш характерно для Felis. Точка зору подібності Lynx і Felis підтверджується аналізом вокалізації рисей. Однак генетичний аналіз показав, що Lynx тісніше пов'язаний Panthera. Хоча географічні межі поширення L. lynx і L. pardinus перекриваються, морфологічно ці два види відрізняються в багатьох відносинах. Молекулярний аналіз підтвердив, що іберійської рисі генетично відрізняються від інших видів.
Перший член родини котових датований у 11 мільйонів років. Спільний предок родів Leopardus, Lynx, Puma і деяких видів Felis перетнув Берингію і колонізував Північну Америку близько 8–8,5 мільйонів років тому. 7,2 мільйона років, лінія рись відділилася від Puma. Останній спільний предок всіх рисей датується там 3,2 мільйона років в пліоцені. 2,5–2,4 мільйона років тому L. issiodorensis ще жили в Техасі й потім перетворилися на сучасних L. rufus. Види L. lynx і L. pardinus можливо породив їх спільний предок Lynx spelaea чи L. pardinus spelaeus (який у свою чергу є нащадком L. issiodorensis), який має проміжні характеристики. L. canadensis може походити від L. issiodorensis, який провів нову колонізацію Північної й Південної Америки з Азії; за іншою гіпотезою L. canadensis є нащадком L. lynx.
Філогенетичне древо роду Lynx
LynxLynx rufus — Рись руда
Lynx canadensis — Рись канадська
Lynx lynx — Рись звичайна
Lynx pardinus — Рись іспанська
Рись — типова кішка, хоча величиною з великого пса, якого частково нагадує своїм зменшеним тілом та довгими ногами. У рисі дуже характерна голова: порівняно невелика, округла і дуже виразна. Від інших котячих рисі відрізняються коротким хвостом, китичками на кінцях вух і довгими вібрисами. Маса тіла рисі від 5 до 30 кг. Забарвлення від середньо-коричневого до золотистого і бежево-білого, іноді з темно-коричневих плямами, особливо на кінцівках. Всі види рисей мають біле хутро на грудях, череві й на внутрішніх сторонах ніг. Забарвлення, довжина шерсті й розмір лап можуть варіюватися в залежності від клімату в їх місці проживання. Каракала (Caracal caracal) іноді називають степовою риссю з причини наявності у цеї тварини китичок на вухах, які характерні роду Lynx.
У скандинавській міфології рись була священною твариною богині Фреї. Вважалося, що рисі впряжені в її колісницю. Стародавні греки вірили, що гострий погляд рисі здатний пронизувати наскрізь непрозорі предмети. Рись вважається національною твариною в Північній Македонії і зображена на зворотному боці монети в 5 динар[2]. Рись також є національною твариною Румунії[3] та Словенії[4]. Арись-поле — один із найдавніших образів слов'янської міфології.