Pherbina coryleti is a species of fly in the family Sciomyzidae. It is found in the Palearctic .[1][2][3] The larvae are aquatic and predators of freshwater snails.[4]
Pherbina coryleti is a species of fly in the family Sciomyzidae. It is found in the Palearctic . The larvae are aquatic and predators of freshwater snails.
Pherbina coryleti is een vliegensoort uit de familie van de slakkendoders (Sciomyzidae).[1] De wetenschappelijke naam van de soort is voor het eerst geldig gepubliceerd in 1763 door Scopoli.
Bronnen, noten en/of referentiesPherbina coryleti – gatunek muchówki z rodziny smętkowatych.
Gatunek ten opisany został w 1763 roku przez Giovanniego Antonio Scopoliego jako Musca coryleti[1][2].
Muchówka o ciele długości od 6,8 do 9,3 mm, o podstawowym ubarwieniu żółtawym do żółtawoszarego. Czułki mają człon drugi wypukły na dolnej i górnej krawędzi, zaś aristę porośniętą czarnymi włosami o długości wynoszącej od ½ do ¾ szerokości czułka. Owłosione mezopleury mają na krawędziach po trzy silne szczecinki, a pteropleury po jednej. Żółtawoszaro przydymione skrzydła mają od 5,8 do 8 mm długości i siateczkowanie w komórkach kubitalnych zwykle w większości zredukowane do postaci izolowanych kropek. Narządy rozrodcze samców charakteryzuje kępka czarnych szczecin na gonostylach[2].
Owad znany z prawie całej Europy, w tym Polski, a ponadto z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i wschodniej Palearktyki[1].
Pherbina coryleti – gatunek muchówki z rodziny smętkowatych.
Gatunek ten opisany został w 1763 roku przez Giovanniego Antonio Scopoliego jako Musca coryleti.
Muchówka o ciele długości od 6,8 do 9,3 mm, o podstawowym ubarwieniu żółtawym do żółtawoszarego. Czułki mają człon drugi wypukły na dolnej i górnej krawędzi, zaś aristę porośniętą czarnymi włosami o długości wynoszącej od ½ do ¾ szerokości czułka. Owłosione mezopleury mają na krawędziach po trzy silne szczecinki, a pteropleury po jednej. Żółtawoszaro przydymione skrzydła mają od 5,8 do 8 mm długości i siateczkowanie w komórkach kubitalnych zwykle w większości zredukowane do postaci izolowanych kropek. Narządy rozrodcze samców charakteryzuje kępka czarnych szczecin na gonostylach.
Owad znany z prawie całej Europy, w tym Polski, a ponadto z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i wschodniej Palearktyki.