dcsimg

Chaszczak piaskowy ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Chaszczak piaskowy (Nesillas lantzii) – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego południowej i południowo-zachodniej części[1].

Monotypowy[3]. Długość ciała wynosi blisko 17 cm. Środowiskiem życia chaszczaków piaskowych są półpustynne lasy, niskie zarośla wilczomleczów (Euphorbia) i niewysokie nadbrzeżne zakrzewienia. Żywią się owadami, żerują samotnie lub w parach. Okres lęgowy trwa od sierpnia do lutego, szczytowy okres przypada na październik–grudzień. Gniazdo buduje blisko ziemi, w kępce traw lub na krzewie; w zniesieniu dwa jaja, poza tym brak informacji o rozrodzie[1].

Przypisy

  1. a b c Pearson, D.: Subdesert Brush-warbler (Nesillas lantzii). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [dostęp 3 lutego 2016].
  2. Nesillas lantzii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. F. Gill & D. Donsker: Bushtits, leaf warblers & reed warblers. IOC World Bird List (v6.1). [dostęp 3 lutego 2016].

Linki zewnętrzne

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Chaszczak piaskowy: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Chaszczak piaskowy (Nesillas lantzii) – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego południowej i południowo-zachodniej części.

Monotypowy. Długość ciała wynosi blisko 17 cm. Środowiskiem życia chaszczaków piaskowych są półpustynne lasy, niskie zarośla wilczomleczów (Euphorbia) i niewysokie nadbrzeżne zakrzewienia. Żywią się owadami, żerują samotnie lub w parach. Okres lęgowy trwa od sierpnia do lutego, szczytowy okres przypada na październik–grudzień. Gniazdo buduje blisko ziemi, w kępce traw lub na krzewie; w zniesieniu dwa jaja, poza tym brak informacji o rozrodzie.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL