Chaszczak piaskowy (Nesillas lantzii) – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego południowej i południowo-zachodniej części[1].
Monotypowy[3]. Długość ciała wynosi blisko 17 cm. Środowiskiem życia chaszczaków piaskowych są półpustynne lasy, niskie zarośla wilczomleczów (Euphorbia) i niewysokie nadbrzeżne zakrzewienia. Żywią się owadami, żerują samotnie lub w parach. Okres lęgowy trwa od sierpnia do lutego, szczytowy okres przypada na październik–grudzień. Gniazdo buduje blisko ziemi, w kępce traw lub na krzewie; w zniesieniu dwa jaja, poza tym brak informacji o rozrodzie[1].
Chaszczak piaskowy (Nesillas lantzii) – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego południowej i południowo-zachodniej części.
Monotypowy. Długość ciała wynosi blisko 17 cm. Środowiskiem życia chaszczaków piaskowych są półpustynne lasy, niskie zarośla wilczomleczów (Euphorbia) i niewysokie nadbrzeżne zakrzewienia. Żywią się owadami, żerują samotnie lub w parach. Okres lęgowy trwa od sierpnia do lutego, szczytowy okres przypada na październik–grudzień. Gniazdo buduje blisko ziemi, w kępce traw lub na krzewie; w zniesieniu dwa jaja, poza tym brak informacji o rozrodzie.