dcsimg

Description ( الإنجليزية )

المقدمة من Flora of Zimbabwe
Shrubs or small trees. Leaves numerous, small, crowded, not confined to branch apices, often with a crenate or serrate margin and with translucent glands in the lamina. Flowers 4-5-merous, in axillary fascicles. Sepals and petals with resin-dots, often ciliate at the margin. Ovary glabrous. Style discoid. Fruit a spherical 1-seeded drupe.
ترخيص
cc-by-nc
حقوق النشر
Mark Hyde, Bart Wursten and Petra Ballings
الاقتباس الببليوغرافي
Hyde, M.A., Wursten, B.T. and Ballings, P. (2002-2014). Myrsine Flora of Zimbabwe website. Accessed 28 August 2014 at http://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/genus.php?genus_id=1060
مؤلف
Mark Hyde
مؤلف
Bart Wursten
مؤلف
Petra Ballings
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
Flora of Zimbabwe

Lachár ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Lachár[1] (Myrsine), česky též myrsine,[2] je rod rostlin z čeledi prvosenkovité. Jsou to keře a stromy s jednoduchými střídavými listy a nenápadnými drobnými květy v úžlabních květenstvích. Plodem je drobná peckovice. Rod zahrnuje asi 300 druhů a je rozšířen v tropech celého světa od nížin do hor. Hospodářský význam lachárů není velký. Některé druhy jsou využívány v medicíně (zejména lachár africký), těženy pro pevné dřevo nebo vysazovány jako okrasné dřeviny.

V minulosti byl rod Myrsine řazen do čeledi Myrsinaceae (lachárovité či myrsinovité).

Popis

Lacháry jsou jednodomé, dvoudomé nebo polygamní stálezelené keře až nevelké stromy se střídavými jednoduchými listy bez palistů. Čepel listů je celokrajná nebo na okraji zubatá. Stromovité druhy většinou dorůstají výšky do 10 metrů, některé však mohou dosáhnout až 30 metrů (M. coriacea). Keře jsou často bohatě větvené a mají listy charakteristicky nahloučené u konců jinak bezlistých větévek. Některé druhy rostou jako epifyty. Květenství jsou úžlabní, zpravidla přisedlé nebo krátce stopkaté okolíky či svazečky, často vyrůstající ze starších větví (ramiflorie). Květy jsou čtyř nebo pětičetné, většinou jednopohlavné. Kališní i korunní lístky jsou téměř volné nebo až do poloviny srostlé. Kalich je vytrvalý. Tyčinky jsou přirostlé ke koruně, volné nebo na bázi srostlé. Semeník je svrchní a obsahuje jedinou komůrku s několika vajíčky. Plodem je drobná, kulovitá až vejcovitá, jednosemenná peckovice.[3][4][5][6]

Rozšíření

Rod zahrnuje asi 300 druhů. Je rozšířen v tropech celého světa.[4] Některé druhy mají rozsáhlý areál. Ve Starém světě je to druh M. africana, rozšířený od Afriky po Indii a Čínu, v Americe M. coriacea, vyskytující se v oblasti od Mexika po jih Jižní Ameriky. Na evropské pevnině se žádný druh nevyskytuje, druh M. africana však zasahuje na Azorské ostrovy.[7][8] V USA roste jediný druh, Myrsine floridana (syn. M. cubana), který zasahuje z Karibiku na Floridu.[9] Z Číny je uváděno 12 druhů, z Japonska 2 druhy.[3][10] Velký počet druhů roste v Tichomoří, zejména na Nové Kaledonii.[7]

Lacháry se vyskytují v celé řadě biotopů od nížinného tropického deštného lesa a přímořských mangrovů po subalpínskou keřovou vegetaci (např. andské páramo), v savanách, poříčních lesích a pod. Největší počet druhů roste na vlhčích stanovištích tropických horských lesů.[4][5]

Taxonomie

V tradiční taxonomii byl rod Myrsine řazen spolu s dalšími, víceméně dřevnatými rody do čeledi Myrsinaceae. Ta byla v systému APG III, publikovaném v roce 2009, vřazena na základě výsledků molekulárních studií do široce pojaté čeledi Primulaceae.[11] Do rodu Myrsine byly vřazeny blízce příbuzné rody Rapanea a Suttonia.[12]

Zástupci

Význam

 src=
Lachár africký, větévka s plody

Plody lacháru afrického (Myrsine africana) se v Africe i Indii používají proti tasemnicím. V tradiční indické medicíně se rostlina využívá také jako projímadlo a zevně na kožní choroby.[13][14] Východoafrické kmeny Masai a Batemi přidávají zelené části rostliny k masu. Má se za to, že je obsažené saponiny chrání před škodlivými účinky převážně masité stravy.[15]

Některé druhy jsou místně těženy pro tvrdé a pevné dřevo, např. M. coriacea a M. guianenss v tropické Americe, M. varibilis v Austrálii, M. melanophloeos v Jižní Africe. Dřevo dobře hoří a používá se jako palivo a k výrobě dřevěného uhlí. Z kůry se získávají třísloviny. Druhy M. guianensis a M. umbellata se vysazují v tropické Americe jak okrasné a pouliční dřeviny a používají se k zalesňování.[16][17][18][19]

Odkazy

Reference

  1. a b PRESL, Jan Svatopluk. Všeobecný rostlinopis. Praha: Kronbergr a Řivnáč, 1846.
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  3. a b CHEN, Jie; PIPOLY, John J. Flora of China: Myrsine [online]. Dostupné online. (anglicky)
  4. a b c BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missouri: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. (anglicky)
  5. a b RICKETSON, Jon M.; PIPOLY, John J. The genus Myrsine (Myrsinaceae) in Venezuela. Sida. Dec. 1999, čís. 18(4).
  6. Trees of tropical Asia [online]. Dostupné online. (anglicky)
  7. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  8. Euromed Plantbase. Flora Europaea [online]. Berlin-Dahlem: Botanic Garden and Botanical Museum, 2006. Dostupné online. (anglicky)
  9. Plants Database [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky)
  10. OHWI, Jisaburo. Flora of Japan. Washington: Smithsonian Institution, 1965. (anglicky)
  11. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339.
  12. TAKEUCHI, W.; PIPOLY, J. Nomenclatural transfers in east Malesian Myrsine (Myrsinaceae). Edinburgh Journal of Botany. 2009, čís. 66(3).
  13. VASISHT, Karan; KUMAR, Vishavjit. Compendium of Medicinal and Aromatic Plants. Vol. I: Africa. Trieste: ICS Unido, 2004. (anglicky)
  14. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5. (anglicky)
  15. PRANCE, Sir Ghillean; NESBITT, Mark. Cultural history of plants. [s.l.]: Routledge, 2005. (anglicky)
  16. TIMYAN, Joel. Important trees of Haiti. Washington: South-East Consortium for International Development, 1996. ISBN 0-9645449-0-3. (anglicky)
  17. MAIDEN, J.H. The useful native plants of Australia (including Tassmania). Sydney: Turner & Henderson, 1889. (anglicky)
  18. WINN, Wren. Timbers and their uses. [s.l.]: George Routledge & Sons, 1919. (anglicky)
  19. GRANDTNER, M.M.; CHEVRETTE, Julien. Dictionary of trees. Volume 2. South America. [s.l.]: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-12-396490-8. (anglicky)

Externí odkazy

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ

Lachár: Brief Summary ( التشيكية )

المقدمة من wikipedia CZ

Lachár (Myrsine), česky též myrsine, je rod rostlin z čeledi prvosenkovité. Jsou to keře a stromy s jednoduchými střídavými listy a nenápadnými drobnými květy v úžlabních květenstvích. Plodem je drobná peckovice. Rod zahrnuje asi 300 druhů a je rozšířen v tropech celého světa od nížin do hor. Hospodářský význam lachárů není velký. Některé druhy jsou využívány v medicíně (zejména lachár africký), těženy pro pevné dřevo nebo vysazovány jako okrasné dřeviny.

V minulosti byl rod Myrsine řazen do čeledi Myrsinaceae (lachárovité či myrsinovité).

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia autoři a editory
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia CZ

Myrsine ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

Myrsine is a genus of flowering plants in the family Primulaceae. It was formerly placed in the family Myrsinaceae before this was merged into the Primulaceae.[1] It is found nearly worldwide, primarily in tropical and subtropical areas. It contains about 200 species,[2] including several notable radiations, such as the matipo of New Zealand and the kōlea of Hawaiʻi (the New Zealand "black matipo", Pittosporum tenuifolium, is not related to Myrsine). In the United States, members of this genus are known as colicwood. Some species, especially M. africana, are grown as ornamental shrubs.

The leathery, evergreen leaves are simple and alternate, with smooth or toothed margins and without stipules. The one-seeded, indehiscent fruit is a thin-fleshed globose drupe. The flowers and fruits often do not develop until after leaf fall and thus appear naked on the branches. The fruits often do not mature until the year after flowering. The calyx is persistent.

The Pacific basin and New World species formerly separated in the genera Rapanea and Suttonia (distinguished from the African and Southeast Asian Myrsine sensu stricto by having the style absent and staminal tube and filaments completely adnate to the corolla) are now generally included in Myrsine.[2]

Hawaiian species [3]

Other selected species

References

  1. ^ Angiosperm Phylogeny Group III (2009). "An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III". Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x.
  2. ^ a b Wagner, W. L.; D. R. Herbst & S. H. Sohmer (1999). Manual of the Flowering Plants of Hawaii. Honolulu: University of Hawaii Press. p. 934.
  3. ^ Appelhans, M. S., Paetzold, C., Wood, K. R., & Wagner, W. L. (2020). RADseq resolves the phylogeny of Hawaiian Myrsine (Primulaceae) and provides evidence for hybridization. Journal of Systematics and Evolution.[1]
  4. ^ Little Jr., Elbert L.; Roger G. Skolmen (1989). "Kōlea" (PDF). United States Forest Service. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)
  5. ^ Little Jr., Elbert L.; Roger G. Skolmen (1989). "Kōlea lau-liʻi" (PDF). United States Forest Service. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Myrsine: Brief Summary ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

Myrsine is a genus of flowering plants in the family Primulaceae. It was formerly placed in the family Myrsinaceae before this was merged into the Primulaceae. It is found nearly worldwide, primarily in tropical and subtropical areas. It contains about 200 species, including several notable radiations, such as the matipo of New Zealand and the kōlea of Hawaiʻi (the New Zealand "black matipo", Pittosporum tenuifolium, is not related to Myrsine). In the United States, members of this genus are known as colicwood. Some species, especially M. africana, are grown as ornamental shrubs.

The leathery, evergreen leaves are simple and alternate, with smooth or toothed margins and without stipules. The one-seeded, indehiscent fruit is a thin-fleshed globose drupe. The flowers and fruits often do not develop until after leaf fall and thus appear naked on the branches. The fruits often do not mature until the year after flowering. The calyx is persistent.

The Pacific basin and New World species formerly separated in the genera Rapanea and Suttonia (distinguished from the African and Southeast Asian Myrsine sensu stricto by having the style absent and staminal tube and filaments completely adnate to the corolla) are now generally included in Myrsine.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Myrsine ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia ES

Los manglillos,[1]Myrsine, son un género de plantas con flores de la familia Myrsinaceae. Tienen distribución mundial, principalmente en áreas tropicales y subtropicales. El género posee varias centenares de especies incluyendo a notables radiaciones, como matipo de Nueva Zelanda y kōlea de Hawái. En Estados Unidos a los miembros del género se los llama colicwood.

Descripción

Hojas coreaceas, siempreverdes simples, alternadas, con márgenes lisos y sin estípulas. Fruto uniseminado, dehiscente drupa carnosa globosa. Flores y frutos con frecuencia no desarrollan hasta la caída de hojas otoñales, apareciendo desnudas en las ramas. Y los frutos maduran un año hasta después de floración. El cáliz y el estilo son muy persistentes.

Varias especies nativas de Nueva Zelanda han sido excluidas de Myrsine y actualmente se las ubica en los géneros Rapanea y Suttonia. Además de las especies neozelandesas hay docenas de especies en el mundo, varias de ellas endémicas del Perú. Algunas especies, especialmente M. africana, es un bello arbusto ornamental.

Especies

Referencias

  1. a b c Colmeiro, Miguel: «Diccionario de los diversos nombres vulgares de muchas plantas usuales ó notables del antiguo y nuevo mundo», Madrid, 1871.

 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores y editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia ES

Myrsine: Brief Summary ( الإسبانية، القشتالية )

المقدمة من wikipedia ES

Los manglillos,​ Myrsine, son un género de plantas con flores de la familia Myrsinaceae. Tienen distribución mundial, principalmente en áreas tropicales y subtropicales. El género posee varias centenares de especies incluyendo a notables radiaciones, como matipo de Nueva Zelanda y kōlea de Hawái. En Estados Unidos a los miembros del género se los llama colicwood.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores y editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia ES

Myrsikit ( الفنلندية )

المقدمة من wikipedia FI

Myrsikit (Myrsine) on myrsinekasvien (Myrsinaceae) heimoon kuuluva kasvisuku.

Lajeja

[1]

Lähteet

  1. A working list of all plant species The Plant List. 1.1.2013. Viitattu 26.9.2014. (englanniksi)

Aiheesta muualla

Tämä kasveihin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedian tekijät ja toimittajat
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FI

Myrsikit: Brief Summary ( الفنلندية )

المقدمة من wikipedia FI

Myrsikit (Myrsine) on myrsinekasvien (Myrsinaceae) heimoon kuuluva kasvisuku.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedian tekijät ja toimittajat
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FI

Myrsine ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Myrsine est un genre d'arbustes originaire de régions tropicales et subtropicales. Il comporte près de 300 espèces[2], dont 131 valides[3]. L'espèce type est Myrsine africana L..

Espèces principales

Liste d'espèces

Selon The Plant List[6] :

Espèces valides

Liste des espèces

Nomenclatures taxonomiques non résolues

Liste des espèces

Notes et références

  • (en) Cet article est partiellement ou en totalité issu de l’article de Wikipédia en anglais intitulé .
  1. (en-US) « Name - Myrsine L. - synonyms », Tropicos, Saint Louis, Missouri, Missouri Botanical Garden (consulté le 10 novembre 2021)
  2. (en) (en) Wagner, W. L.; D. R. Herbst, and S. H. Sohmer, Manual of the Flowering Plants of Hawaii, Honolulu, University of Hawaii Press, 1999, p. 934
  3. (en) Référence The Plant List : Myrsine (consulté le 29 novembre 2021)
  4. Elbert L. Little Jr. et Roger G. Skolmen, « Kōlea » [PDF], Service des forêts des États-Unis, 1989.
  5. Elbert L. Little Jr. et Roger G. Skolmen, « Kōlea lau-liʻi » [PDF], Service des forêts des États-Unis, 1989.
  6. « Myrsine — The Plant List », sur www.theplantlist.org (consulté le 29 novembre 2021)

Voir aussi

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Myrsine: Brief Summary ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Myrsine est un genre d'arbustes originaire de régions tropicales et subtropicales. Il comporte près de 300 espèces, dont 131 valides. L'espèce type est Myrsine africana L..

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Myrsina ( اللغة الصربية العليا )

المقدمة من wikipedia HSB

Myrsina (Myrsine) je ród z podswójby myrsinowych rostlinow (Myrsinoideae) znutřka swójby kropačkowych rostlinow (Primulaceae).

Wobsahuje sćěhowace družiny:

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia HSB

Myrsine ( البلجيكية الهولندية )

المقدمة من wikipedia NL
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia-auteurs en -editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia NL

Myrsine: Brief Summary ( البلجيكية الهولندية )

المقدمة من wikipedia NL

Myrsine is een geslacht uit de sleutelbloemfamilie (Primulaceae). De soorten komen bijna wereldwijd voor, voornamelijk in de (sub)-tropische gebieden.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia-auteurs en -editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia NL

Capororoca ( البرتغالية )

المقدمة من wikipedia PT

Capororoca é o nome vulgar brasileiro das árvores do gênero Myrsine L. (antigamente Rapanea) da família Myrsinaceae. São árvores de porte pequeno a médio, portando folhas simples com margens inteiras em disposição alternas no caule.

Os frutos da planta são drupáceos.

Sinonímia

Espécies

Lista de espécies do gênero Myrsine:[1]

Classificação do gênero

Referências

  1. PPP-Index.de. Artenverzeichnis zu Myrsine. Acedido em 2011-03-25.
 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores e editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia PT

Capororoca: Brief Summary ( البرتغالية )

المقدمة من wikipedia PT

Capororoca é o nome vulgar brasileiro das árvores do gênero Myrsine L. (antigamente Rapanea) da família Myrsinaceae. São árvores de porte pequeno a médio, portando folhas simples com margens inteiras em disposição alternas no caule.

Os frutos da planta são drupáceos.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autores e editores de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia PT

铁仔属 ( الصينية )

المقدمة من wikipedia 中文维基百科
Antistub.svg
本条目需要擴充。(2012年4月12日)
请協助改善这篇條目,更進一步的信息可能會在討論頁扩充请求中找到。请在擴充條目後將此模板移除。

铁仔属学名Myrsine)是紫金牛科下的一个属,为灌木至小乔木植物。该属共有7种,分布于非洲亚洲热带亚热带地区。[1]

参考文献

  1. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11).

外部链接

小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
维基百科作者和编辑
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia 中文维基百科

铁仔属: Brief Summary ( الصينية )

المقدمة من wikipedia 中文维基百科

铁仔属(学名:Myrsine)是紫金牛科下的一个属,为灌木至小乔木植物。该属共有7种,分布于非洲亚洲热带亚热带地区。

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
维基百科作者和编辑
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia 中文维基百科