dcsimg

Cenaspis aenigma ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Cenaspis aenigmagatunek węża, w zależności od ujęcia klasyfikowany w rodzinie Dipsadidae i podrodzinie Xenodontinae lub rodzinie połozowatych i podrodzinie Dipsadinae[1], przedstawiciel monotypowego rodzaju Cenaspis, opisany w 2018 r. na podstawie okazu muzealnego[2].

Gatunek opisano na podstawie lekko strawionego okazu[3] odkrytego w 1976 r. w przewodzie pokarmowym koralówki czarnopasej (Micrurus nigrocinctus)[2], znalezionej w La Loma koło Rizo de Oro[4] w meksykańskim stanie Chiapas[5] przez Julio Ornelasa-Martıneza, który zajmował się wycinaniem palm[6]. Wąż zginął zabity przez kombajn zbierający owoce[3]. Początkowo uznano go za przedstawiciela rodzaju Geophis mimo cech, które nie pasowały do żadnego ze znanych gatunków tego taksonu[2]. W następnych latach zakonserwowany okaz znajdował się w zbiorach muzealnych[7], a opisany został dopiero w 2018 r.[1] jako Cenaspis aenigma. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskich słów cena („posiłek”, „obiad”) i apis (określenie niektórych węży), zaś epitet gatunkowy aenigma oznacza w łacinie „tajemnicę” lub „zagadkę”[1], stąd też jego pełną nazwę tłumaczyć można na polski jako tajemniczy wąż obiadowy[2].

Na podstawie badania szczątków ustalono, że umieszczone w wydłużonej głowie krótkie, stosunkowo tępe zęby sugerują dietę opartą o stawonogi o twardych pancerzach. Podobnym uzębieniem dysponują: żerujący głównie na stawonogach Symphimus oraz polujący na pająki i pareczniki przedstawiciele plemienia Sonorini[1]. Z kolei grzbietowa strona ciała o jednolicie brązowej barwie, dość płaskie łuski grzbietowe[8] i oczy o okrągłych źrenicach wskazują na przystosowanie do słabego oświetlenia, co sugeruje życie pod ziemią i aktywność na powierzchni jedynie nocą[2]. Gatunek prawdopodobnie nie jest jadowity[3]. Jego cechami charakterystycznymi są trzy rzędy[2] czworokątnych, przechodzących w trójkątne, plam na spodzie ciała, ciągnących się przez całą jego długość oraz półprącie bez kolców[2], które odróżnia go od wszystkich znanych przedstawicieli połozowatych z zachodniej półkuli[9]. Długość ciała znanego osobnika wynosiła 258 mm, w tym 36 mm długości ogona[4].

Do czasu opisania holotypu nie znaleziono innych egzemplarzy tego gatunku, zarówno żywych jak i w zbiorach muzealnych[2] pomimo kilkunastu wypraw organizowanych w miejsce znalezienia pierwszego okazu[5], w związku z czym brak informacji na temat zachowania, trybu życia i rozmnażania[3].

Przypisy

  1. a b c d Jonathan A. Campbell, Eric N. Smith, Alexander S. Hall. Caudals and Calyces: The Curious Case of a Consumed Chiapan Colubroid. „Journal of Herpetology”. 4 (52), s. 458-472, 2018-11-27. DOI: 10.1670/18-042 (ang.).
  2. a b c d e f g h Mateusz Sowiński: Odkryto nowy gatunek węża. W brzuchu... innego węża! (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2019-01-07. [dostęp 2019-01-09].
  3. a b c d Naukowcy odkryli nowy gatunek węża. Jego szczątki znaleziono wewnątrz większego gada, Nauka jest niesamowita, 29 grudnia 2018 [dostęp 2019-01-09] (pol.).
  4. a b Specimen: UTA:R:10544, Cenaspis aenigma (pol.). MorphoSource. [dostęp 2019-01-09].
  5. a b Jake Buehler: New snake species discovered in another snake’s belly (ang.). W: National Geographic [on-line]. 2018-12-019. [dostęp 2019-01-09].
  6. John Virata: New Snake Species Discovered Inside The Stomach Of Another Snake (ang.). W: Reptiles [on-line]. Chewy, Inc., 2018-12-21. [dostęp 2019-01-09].
  7. We wnętrznościach innego (pol.). W: TVN Meteo [on-line]. 2018-12-23. [dostęp 2019-01-09].
  8. MichelleM. Starr MichelleM., A New Species of Snake Has Just Been Discovered... Inside Another Snake, ScienceAlert [dostęp 2019-01-09] (ang.).
  9. JillJ. Kiedaisch JillJ., The Best Place to Find a Snake Is Inside a Different Snake, Popular Mechanics, 21 grudnia 2018 [dostęp 2019-01-09] (ang.).
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Cenaspis aenigma: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Cenaspis aenigma – gatunek węża, w zależności od ujęcia klasyfikowany w rodzinie Dipsadidae i podrodzinie Xenodontinae lub rodzinie połozowatych i podrodzinie Dipsadinae, przedstawiciel monotypowego rodzaju Cenaspis, opisany w 2018 r. na podstawie okazu muzealnego.

Gatunek opisano na podstawie lekko strawionego okazu odkrytego w 1976 r. w przewodzie pokarmowym koralówki czarnopasej (Micrurus nigrocinctus), znalezionej w La Loma koło Rizo de Oro w meksykańskim stanie Chiapas przez Julio Ornelasa-Martıneza, który zajmował się wycinaniem palm. Wąż zginął zabity przez kombajn zbierający owoce. Początkowo uznano go za przedstawiciela rodzaju Geophis mimo cech, które nie pasowały do żadnego ze znanych gatunków tego taksonu. W następnych latach zakonserwowany okaz znajdował się w zbiorach muzealnych, a opisany został dopiero w 2018 r. jako Cenaspis aenigma. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskich słów cena („posiłek”, „obiad”) i apis (określenie niektórych węży), zaś epitet gatunkowy aenigma oznacza w łacinie „tajemnicę” lub „zagadkę”, stąd też jego pełną nazwę tłumaczyć można na polski jako tajemniczy wąż obiadowy.

Na podstawie badania szczątków ustalono, że umieszczone w wydłużonej głowie krótkie, stosunkowo tępe zęby sugerują dietę opartą o stawonogi o twardych pancerzach. Podobnym uzębieniem dysponują: żerujący głównie na stawonogach Symphimus oraz polujący na pająki i pareczniki przedstawiciele plemienia Sonorini. Z kolei grzbietowa strona ciała o jednolicie brązowej barwie, dość płaskie łuski grzbietowe i oczy o okrągłych źrenicach wskazują na przystosowanie do słabego oświetlenia, co sugeruje życie pod ziemią i aktywność na powierzchni jedynie nocą. Gatunek prawdopodobnie nie jest jadowity. Jego cechami charakterystycznymi są trzy rzędy czworokątnych, przechodzących w trójkątne, plam na spodzie ciała, ciągnących się przez całą jego długość oraz półprącie bez kolców, które odróżnia go od wszystkich znanych przedstawicieli połozowatych z zachodniej półkuli. Długość ciała znanego osobnika wynosiła 258 mm, w tym 36 mm długości ogona.

Do czasu opisania holotypu nie znaleziono innych egzemplarzy tego gatunku, zarówno żywych jak i w zbiorach muzealnych pomimo kilkunastu wypraw organizowanych w miejsce znalezienia pierwszego okazu, w związku z czym brak informacji na temat zachowania, trybu życia i rozmnażania.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL