Poczwarówka pagoda (Pagodulina pagodula) – bałkańsko-alpejski gatunek lądowego ślimaka trzonkoocznego (Stylommatophora) z rodziny beczułkowatych (Orculidae). Jego muszla ma wymiary 2,8–3,3 x 1,8–2,2 mm[2].
Takson politypowy – wyróżniono następujące podgatunki[1]:
Ślimak ten jest szeroko rozprzestrzeniony w strefie klimatu górskiego od Francji po Ukrainę. Izolowane populacje występują w południowej Polsce (nieliczna na jednym stanowisku w Beskidzie Niskim[3] w Uściu Gorlickim k. Gorlic[4]), na Węgrzech i we Włoszech. Poczwarówka pagoda występuje w ściółce w wilgotnych lasach, w miejscach ciemnych i zacienionych. Wielkość jej populacji nie jest znana[1].
Na terenie Polski objęta jest ścisłą ochroną gatunkową[5]. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt została zaliczona do kategorii CR (gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem)[4].
Poczwarówka pagoda (Pagodulina pagodula) – bałkańsko-alpejski gatunek lądowego ślimaka trzonkoocznego (Stylommatophora) z rodziny beczułkowatych (Orculidae). Jego muszla ma wymiary 2,8–3,3 x 1,8–2,2 mm.
Takson politypowy – wyróżniono następujące podgatunki:
Pagodulina pagodula pagodula (Des Moulins, 1830) – endemit Francji P. pagodula altilis Klemm, 1939 – na pograniczu wschodnich Alp i zachodnich Karpat P. pagodula principalis Klemm, 1939 – północno-wschodnie Alpy i zachodnie KarpatyŚlimak ten jest szeroko rozprzestrzeniony w strefie klimatu górskiego od Francji po Ukrainę. Izolowane populacje występują w południowej Polsce (nieliczna na jednym stanowisku w Beskidzie Niskim w Uściu Gorlickim k. Gorlic), na Węgrzech i we Włoszech. Poczwarówka pagoda występuje w ściółce w wilgotnych lasach, w miejscach ciemnych i zacienionych. Wielkość jej populacji nie jest znana.
Na terenie Polski objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt została zaliczona do kategorii CR (gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem).