Deinacrida – rodzaj szarańczaków z rodziny Anostostomatidae, przypominających koniki polne, endemitów Nowej Zelandii. W języku polskim określane są zwyczajową nazwą weta[1]. Szarańczaki z tego rodzaju są największymi lądowymi bezkręgowcami Nowej Zelandii[2] i jednymi z najcięższych owadów świata. Masa ciała niektórych gatunków dochodzi do 70 g. Są samotnikami, nie tworzą zgrupowań i nie wykazują zachowań agresywnych. Dawniej występowały licznie, w czasach współczesnych zostały zdziesiątkowane przez szczury[1].
Do Deinacrida zaliczono 11 gatunków[2]:
Wymieniany czasem Deinacrida sonitospina Salmon, 1950[3] został uznany w 1961 roku przez G. W. Ramsaya za synonim D. connectens[2].
Gatunkiem typowym rodzaju jest Deinacrida heteracantha.
Deinacrida – rodzaj szarańczaków z rodziny Anostostomatidae, przypominających koniki polne, endemitów Nowej Zelandii. W języku polskim określane są zwyczajową nazwą weta. Szarańczaki z tego rodzaju są największymi lądowymi bezkręgowcami Nowej Zelandii i jednymi z najcięższych owadów świata. Masa ciała niektórych gatunków dochodzi do 70 g. Są samotnikami, nie tworzą zgrupowań i nie wykazują zachowań agresywnych. Dawniej występowały licznie, w czasach współczesnych zostały zdziesiątkowane przez szczury.
Do Deinacrida zaliczono 11 gatunków:
Deinacrida carinata Deinacrida connectens Deinacrida elegans Deinacrida fallai Deinacrida heteracantha Deinacrida mahoenui Deinacrida parva Deinacrida pluvialis Deinacrida rugosa Deinacrida talpa Deinacrida tibiospinaWymieniany czasem Deinacrida sonitospina Salmon, 1950 został uznany w 1961 roku przez G. W. Ramsaya za synonim D. connectens.
Gatunkiem typowym rodzaju jest Deinacrida heteracantha.