Czepiga długosterna (Urocolius macrourus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny czepig. Zasiedla Afrykę na południe od Sahary oraz jej wschodnią część.
Nazwa rodzajowa Urocolius pochodzi od greckiego słowa oura (ogon) oraz od nazwy rodzaju Colius, co z kolei pochodzi od greckiego słowa kolios, oznaczającego kawkę. Nazwa gatunkowa macrourus oznacza duży ogon[3].
Wyróżnia się następujące podgatunki[4]:
Świetliste lasy terenów półpustynnych, zarośla kolczastych krzewów, zadrzewienia na sawannie, niekiedy ogrody.
Długość ciała wynosi 33-36 cm, zaś masa ciała 35-60 gram. Dziób czerwony z czarnym zakończeniem. Między dziobem i okiem oraz dookoła niego naga, czerwona skóra. Upierzenie w większości płowe do szarawego. Na karku pióra niebiesko opalizują; cecha ta nie występuje o osobników młodych. Na głowie ruchomy czub. Skrzydła niezależnie od odcienia ubarwienia ptaka ciemniejsze od ciała, lotki brązowe. Ogon szarobrązowy z niebieskawym połyskiem. Nogi czerwonawe.
Nie ma określonego sezonu lęgowego. Gniazdo umieszczone na drzewie lub krzewie stanowi płytka czarka z gałązek wyściełana trawą. W lęgu 2-3 jaja. Inkubacja trwa 11 dni. W przeciągu dalszych 10 dni pisklęta opuszczają gniazdo, by być karmione poza nim, co jest charakterystyczną cechą czepig.
Czepiga długosterna (Urocolius macrourus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny czepig. Zasiedla Afrykę na południe od Sahary oraz jej wschodnią część.
Znaczenie nazwy naukowejNazwa rodzajowa Urocolius pochodzi od greckiego słowa oura (ogon) oraz od nazwy rodzaju Colius, co z kolei pochodzi od greckiego słowa kolios, oznaczającego kawkę. Nazwa gatunkowa macrourus oznacza duży ogon.
Podgatunki i zasięg występowaniaWyróżnia się następujące podgatunki:
U. m. macrourus (Linnaeus, 1766) – Mauretania, Senegal i Gambia do wschodniej Etiopii U. m. laeneni (Niethammer, 1955) – Aïr (Niger) U. m. abyssinicus Schifter, 1975 – centralna i południowa Etiopia do północno-zachodniej Somalii U. m. pulcher (Neumann, 1900) – południowo-wschodni Sudan i południowa Somalia, od Henii do północno-wschodniej Ugandy i północna Tanzania U. m. griseogularis van Someren, 1919 – południowy Sudan poprzez wschodnią DR Konga do zachodniej Tanzanii U. m. massaicus Schifter, 1975 – centralna i wschodnia Tanzania HabitatŚwietliste lasy terenów półpustynnych, zarośla kolczastych krzewów, zadrzewienia na sawannie, niekiedy ogrody.
MorfologiaDługość ciała wynosi 33-36 cm, zaś masa ciała 35-60 gram. Dziób czerwony z czarnym zakończeniem. Między dziobem i okiem oraz dookoła niego naga, czerwona skóra. Upierzenie w większości płowe do szarawego. Na karku pióra niebiesko opalizują; cecha ta nie występuje o osobników młodych. Na głowie ruchomy czub. Skrzydła niezależnie od odcienia ubarwienia ptaka ciemniejsze od ciała, lotki brązowe. Ogon szarobrązowy z niebieskawym połyskiem. Nogi czerwonawe.
LęgiNie ma określonego sezonu lęgowego. Gniazdo umieszczone na drzewie lub krzewie stanowi płytka czarka z gałązek wyściełana trawą. W lęgu 2-3 jaja. Inkubacja trwa 11 dni. W przeciągu dalszych 10 dni pisklęta opuszczają gniazdo, by być karmione poza nim, co jest charakterystyczną cechą czepig.