Tamaryszkowate (Tamaricaceae Link) – rodzina roślin okrytonasiennych. Zaliczanych jest tu 5 rodzajów roślin z 90 gatunkami o pędach drewniejących, z drobnymi liśćmi i kwiatami. Są one halofitami, kserofitami lub reofitami[2]. Największe ich zróżnicowanie występuje na obszarze śródziemnomorskim i dalej na wschodzie, po Azję Środkową. Przedstawiciele występują na znacznej części Europy, Azji i Afryki, gatunki zawleczone do Ameryki Północnej, Południowej i Australii zadomowiły się tam i stały się inwazyjne[1][2]. W Europie środkowej występuje tylko września pobrzeżna (Myricaria germanica), uprawiane są rośliny z rodzaju tamaryszek (Tamarix).
Niewielkie drzewa, krzewy i krzewinki z cienkimi pędami. Liście są drobne, skrętoległe, iglaste lub łuskowate, bez przylistków. Kwiaty drobne, obupłciowe, wyrastają pojedynczo (Reaumuria, Hololachna) lub w wielkiej liczbie skupione w gęste kłosy i grona. Są 4- lub 5-krotne, listki okwiatu są wolne, w dwóch okółkach. Płatki korony i pręciki w liczbie 5 lub 10 (rzadko więcej) wyrastają z mięsistego miodnika. Zalążnia jednokomorowa, górna powstaje z 2, 4 lub 5 owocolistków. Owocem jest torebka. Nasiona są oskrzydlone lub zaopatrzone w długie włoski[2].
Rodzina siostrzana dla pomorzlinowatych w kladzie polygonids w obrębie rzędu goździkowców:
polygonidsDroseraceae – rosiczkowate
Nepenthaceae – dzbanecznikowate
Drosophyllaceae – rosolistnikowate
Frankeniaceae – pomorzlinowate
Tamaricaceae – tamaryszkowate
Plumbaginaceae – ołownicowate
Polygonaceae – rdestowate
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa ukęślowe (Dilleniidae Takht. ex Reveal & Tahkt.), nadrząd Violanae R. Dahlgren ex Reveal, rząd tamaryszkowce (Tamaricales Hutch.), podrząd Tamaricineae Engl., rodzina tamaryszkowate (Tamaricaceae Link.)[3].
Tamaryszkowate (Tamaricaceae Link) – rodzina roślin okrytonasiennych. Zaliczanych jest tu 5 rodzajów roślin z 90 gatunkami o pędach drewniejących, z drobnymi liśćmi i kwiatami. Są one halofitami, kserofitami lub reofitami. Największe ich zróżnicowanie występuje na obszarze śródziemnomorskim i dalej na wschodzie, po Azję Środkową. Przedstawiciele występują na znacznej części Europy, Azji i Afryki, gatunki zawleczone do Ameryki Północnej, Południowej i Australii zadomowiły się tam i stały się inwazyjne. W Europie środkowej występuje tylko września pobrzeżna (Myricaria germanica), uprawiane są rośliny z rodzaju tamaryszek (Tamarix).