Krásnolusk (Calophaca) je rod rostlin z čeledi bobovité. Někdy se objevuje i alternativní český název majkaragan.[1] Krásnolusky jsou keře s velkými žlutými květy a zpeřenými listy, vyskytující se v 5 druzích především ve Střední Asii. Výjimečně se v ČR pěstují jako okrasné keře.
Krásnolusky jsou opadavé žláznatě chlupaté nízké až poléhavé keříky a keře, řidčeji vytrvalé byliny. Listy jsou lichozpeřené, složené ze 2 až 13 párů kožovitých celokrajných lístků. Palisty jsou velké, kopinaté, přirostlé k bázi řapíku, bylinné nebo suchomázdřité. Květenství jsou hrozny skládající se ze 4 nebo více květů. Květy jsou velké, žluté, v dlouze stopkatých úžlabních hroznech nebo hlávkovitě nahloučené. Kalich je trubkovitý, zakončený 5 téměř stejnými zuby, případně jsou horní 2 srostlé. Pavéza je vejčitá až téměř okrouhlá, přímá, na okrajích zatočená. Křídla jsou protáhle obvejčitá podlouhle obvejčitá, někdy srpovitá. Člunek je zahnutý, stejně dlouhý jako křídla, na vrcholu tupý. Tyčinky jsou dvoubratré (9+1). Semeník je přisedlý, chlupatý, někdy žláznatý, s tenkou čnělkou zakončenou drobnou bliznou a s mnoha vajíčky. Lusky jsou válcovité nebo čárkovité, s vytrvalým kalichem a pukají 2 chlopněmi. Obsahují nemnoho tmavě hnědých semen ledvinovitého tvaru.[2][3][4]
Rod krásnolusk zahrnuje 5 druhů. Je rozšířen ve Střední Asii, Rusku a Číně. Krásnolusky rostou povětšině v nadmořských výškách nad 900 metrů na výslunných horských svazích, druh Calophaca sinica naopak vyhledává severně orientované svahy.[2]
Semenáče krásnolusků potřebují lehkou půdu a umístění na výslunné stráni. Roubovancům stačí běžná půda. Nesnášejí mokro. V méně teplých oblastech se doporučuje zimování v chladném skleníku. Krásnolusky lze rozmnožovat výsevem spařených nebo nabobtnalých semen, roubováním na čilimník (Cytisus) nebo čimišník (Caragana) anebo letním očkováním na štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides).[5]
Krásnolusky mají okrasnou hodnotu zejména svými velkými květy, v ČR se však objevují velice zřídka. Nejsou uváděny ze sbírek žádné české botanické zahrady.[6] Pro pěstování v ČR přicházejí v úvahu zejména druhy krásnolusk povolžský (Calophaca wolgarica) z povodí Volhy a Donu a krásnolusk velkokvětý (Calophaca grandiflora) z Pamíru a Altaje.[3] V některých oblastech slouží semena krásnolusků jako potravina a využití mají i vlákna z kůry.[4]
Krásnolusk (Calophaca) je rod rostlin z čeledi bobovité. Někdy se objevuje i alternativní český název majkaragan. Krásnolusky jsou keře s velkými žlutými květy a zpeřenými listy, vyskytující se v 5 druzích především ve Střední Asii. Výjimečně se v ČR pěstují jako okrasné keře.
Май караган (Calophaca) — өсүмдүктөрдүн чанактуулар тукумундагы уруусу.
Татаал жалбырактуу бадалча. Гүлү сары, ири, чачыдай топ гүлгө чогулган. Мөмөсү — чанак, 1—2 уруктуу.Май карагандын 10 түрү Кытай жана Россиянын Түш.-Чыгыш Европа бөлүгүндө, Түн. Кавказ, Орто Азияда таралган.
Кыргызстанда ьир түрү кездешет. Май караган дын кээ бир түрүн мал жейт, айрымдарынан аркан эшилет.
Calophaca is a genus of flowering plants in the legume family, Fabaceae. It belongs to the subfamily Faboideae and is closely related to the genus Caragana.[1] One of the subtaxa of Calophaca is Calophaca sinica which has historically been known to be economically profitable, but as an effect of overexploitation is becoming less profitable. [2]
Calophaca is a genus of flowering plants in the legume family, Fabaceae. It belongs to the subfamily Faboideae and is closely related to the genus Caragana. One of the subtaxa of Calophaca is Calophaca sinica which has historically been known to be economically profitable, but as an effect of overexploitation is becoming less profitable.
Calophaca es un género de plantas con flores perteneciente a la familia Fabaceae. Comprende 23 especies descritas y de estas, solo 9 aceptadas.[1] Es originario de Asia.
Son arbustos o subarbustos. Estípulas lanceoladas o ampliamente lanceoladas, grandes, membranosa o herbáceas, adnatos a la base del pecíolo. Hojas imparipinnadas, 5-27-folioladas; estipelas ausente; hojas coriáceas del foliolo, margen entero. La inflorescencia en forma de racimo de 4 flores o más; brácteas y bracteolas raramente persistentes. Cáliz tubular, oblicuo en pedicelo; dientes 5. Corola de color amarillo. Leguminosas cilíndricas o lineales, pubescentes o con tricomas glandulares. Semillas subreniformes, sin una carúncula.[2]
El género fue descrito por Fisch. ex DC. y publicado en Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 2: 270. 1825.[3]
A continuación se brinda un listado de las especies del género Calophaca aceptadas hasta abril de 2013, ordenadas alfabéticamente. Para cada una se indica el nombre binomial seguido del autor, abreviado según las convenciones y usos:
Calophaca es un género de plantas con flores perteneciente a la familia Fabaceae. Comprende 23 especies descritas y de estas, solo 9 aceptadas. Es originario de Asia.
Calophaca est un genre de plantes dicotylédones de la famille des Fabaceae, sous-famille des Faboideae, originaire d'Eurasie, qui comprend neuf espèces acceptées.
Ce sont des arbustes ou arbrisseaux aux feuilles composées imparipennées et aux fleurs papilionacées jaunes.
Selon The Plant List (9 novembre 2018)[2] :
Calophaca est un genre de plantes dicotylédones de la famille des Fabaceae, sous-famille des Faboideae, originaire d'Eurasie, qui comprend neuf espèces acceptées.
Ce sont des arbustes ou arbrisseaux aux feuilles composées imparipennées et aux fleurs papilionacées jaunes.
Calophaca é um género botânico pertencente à família Fabaceae[1].
Calophaca é um género botânico pertencente à família Fabaceae.
«Calophaca — World Flora Online». www.worldfloraonline.org. Consultado em 19 de agosto de 2020Calophaca là một chi thực vật có hoa thuộc họ Fabaceae. Nó thuộc phân họ Faboideae.
Майкарага́н, или волгуне́ц (лат. Calóphaca) — род кустарников и кустарничков, включённый в семейство Бобовые (Fabaceae).
Название рода было впервые употреблено Фёдором Богдановичем Фишером в 1812 году, однако он не снабдил его описанием. Это название образовано от др.-греч. καλός — «прекрасный» и φακή — «боб».
Представители рода — кустарники и кустарнички.
Листья пальчато-рассечённые на нечётное количество листочков. Листочки расположены в 3—13 парах, кожистые, продолговатые, с цельным краем. Прилистники кожистые, плёнчатые.
Соцветия кистевидные, с большим количеством жёлтых цветков. Прицветники в количестве двух. Чашечка цветка трубчато-колокольчатой формы, опушённая или голая. Завязь сидячая. Пестик с шероховатым столбиком.
Плод — прямой узко-продолговатый волосистоопушённый боб, створки которого при созревании закручиваются, выпуская семена. Семена почковидной формы, до 6 мм длиной.
Число хромосом — 2n = 16, 32.
Все виды рода распространены в Азии, наибольшее разнообразие наблюдается в Средней Азии.
По информации базы данных The Plant List, род включает 9 видов[2]:
Майкарага́н, или волгуне́ц (лат. Calóphaca) — род кустарников и кустарничков, включённый в семейство Бобовые (Fabaceae).
丽豆属(学名:Calophaca)是蝶形花科下的一个属,为灌木植物。该属共有6种,分布于俄罗斯南部至缅甸。[1]