dcsimg

Ariel (gazela) ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
 src= Ten artykuł dotyczy gazeli. Zobacz też: Ariel - inne znaczenia.

Ariel – ssak z rodziny krętorogich zaliczany do grupy gazeli – małych antylop. Polska nazwa ariel przypisana została podgatunkowi Gazella gazella arabica występującemu w Syrii i na całym Półwyspie Arabskim, blisko spokrewnionemu z gazelą arabską i indyjską[1]. G. g. arabica jest obecnie traktowana jako synonim G. g. cora[2]. Obydwa podgatunki określane są w literaturze obcojęzycznej jako gazele arabskie[3](wraz z Gazella arabica) lub jako gazele górskie (wraz z Gazella gazella). Pozycja taksonomiczna obydwu gatunków jest zdaniem wielu autorów niejasna. Opisano wiele podgatunków, z których część jest traktowana jako hybrydy[4]. Dodatkowe utrudnienie w ustaleniu relacji pomiędzy przedstawicielami poszczególnych populacji gazeli występujących na Bliskim Wschodzie stanowi fakt, że wiele z tych populacji – licznych w połowie XX wieku – wyginęło.

Przypisy

  1. Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
  2. Dick Hornby: Inter-Emirates Gazelle Census (ang.). Arabian Wildlife. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-15)].
  3. W Małym słowniku zoologicznym: Ssaki (Wiedza Powszechna, 1978) gazela arabska opisana została jako Gazella gazella gazella
  4. Mallon, D.P.: Gazella gazella. W: 2007 IUCN Red List of Threatened Species [on-line]. IUCN. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-16)].
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Ariel (gazela): Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Ariel – ssak z rodziny krętorogich zaliczany do grupy gazeli – małych antylop. Polska nazwa ariel przypisana została podgatunkowi Gazella gazella arabica występującemu w Syrii i na całym Półwyspie Arabskim, blisko spokrewnionemu z gazelą arabską i indyjską. G. g. arabica jest obecnie traktowana jako synonim G. g. cora. Obydwa podgatunki określane są w literaturze obcojęzycznej jako gazele arabskie(wraz z Gazella arabica) lub jako gazele górskie (wraz z Gazella gazella). Pozycja taksonomiczna obydwu gatunków jest zdaniem wielu autorów niejasna. Opisano wiele podgatunków, z których część jest traktowana jako hybrydy. Dodatkowe utrudnienie w ustaleniu relacji pomiędzy przedstawicielami poszczególnych populacji gazeli występujących na Bliskim Wschodzie stanowi fakt, że wiele z tych populacji – licznych w połowie XX wieku – wyginęło.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL