dcsimg
صورة فطر البقعة السوداء في الورد
Life » » Fungi » » فطريات زقية » » ديرميات »

فطر البقعة السوداء في الورد

Diplocarpon rosae F. A. Wolf 1912

Diplocarpon rosae ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Black spot.jpg

Diplocarpon rosae F.A. Wolf – gatunek grzybów z rodziny Dermateaceae[1]. Na różach wywołuje chorobę o nazwie czarna plamistość róży[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Diplocarpon, Dermateaceae, Helotiales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy[3]:

  • Actinonema rosae (Lib.) Fr. 1849
  • Asteroma rosae Lib. 1827
  • Dicoccum rosae Bonord. 1853
  • Dothidea rosae Schwein. 1832
  • Fabraea rosae (F.A. Wolf) Seaver 1951
  • Marssonia rosae Trai 1889
  • Marssonia rosae (Bonord.) Briosi & Cavara 1889
  • Marssonina rosae (Lib.) Died. 1915
  • Phyllachora rosae (Schwein.) Sacc. 1883

Cykl rozwojowy

Grzyb mikroskopijny, saprotrof i pasożyt obligatoryjny. Infekcji pierwotnej dokonują zarodniki konidialne wytworzone wiosną na opadłych liściach[2]. Infekują roślinę zarówno przez górną, jak i dolną stronę liści, częściej jednak górną. Strzępki grzyba wnikają w naskórek i rozprzestrzeniają się podskórnie w tkankach liścia[4]. W sprzyjających warunkach już 4 dni po inokulacji pojawiają się objawy chorobowe. Rozwijająca się na liściach grzybnia patogenu wytwarza nowe zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniają chorobę[2].

Na opadłych liściach rozwija się postać płciowa patogenu, zwana teleomorfą. Wytwarza apotecja, w których powstają askospory. Nie odgrywają one jednak większej roli w rozprzestrzenianiu choroby[2].

Morfologia

Na obumarłych liściach powstają apotecja. Są kuliste, lub w kształcie dysku i zanurzone w skórce rośliny. Mają średnicę do 300 μm. Ściana zbudowana z ciemnobrązowych strzępek pseudoparenchymy. Worki podłużne, cylindryczne, 8-zarodnikowe, o rozmiarach 70–80 × 12–18 μm. Powstają w nich podłużne, eliptyczne i bezbarwne askospory o rozmiarach 20–25 × 5–6 μm. Mają 1 przegrodę, na której są zwężone. Między workami liczne, nitkowate i rozszerzone na końcach wstawki[4].

W miejsca rozwoju grzybni i zarodników tworzą się na obydwu stronach liści ciemnobrązowe plamy. W ich obrębie podskórna tkanka liści przerośnięta jest strzępkami patogenu. Wyrastają z niej bulwiaste ssawki[4].

Zarodniki konidialne powstają w podskórnych, czarnych acerwulusach, które pojawiają się latem na liściach i młodych pędach róż. Komórki konidiotwórcze w postaci cylindrycznych lub jajowatych fialid. Konidia powstają w nich enteroblastycznie. Są bezbarwne, o kształcie od owalnego do eliptycznego. Mają rozmiar 18–25 × 5–6 μm i jedną przegrodę, na której są zwężone. Podskórne spermogonia pojawiają się w obrębie ciemnych plam na obydwu stronach opadłych liści. Powstają w nich bezbarwne spermacja o kształcie pręta długości 2–3 μm. Czasami w spermogoniach powstają normalne konidia z 1 przegrodą. Czasami konidia mogą powstawać także w apotecjach – dzieje się tak, gdy opadłe liście z apotecjami znajdują się w silnie wilgotnych siedliskach[4].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-11-12].
  2. a b c d red.: Selim Kryczyński i Zbigniew Weber: Fitopatologia. Tom 2. Choroby roślin uprawnych. Poznań: PWRiL, 2011, s. 389,390. ISBN 978-83-09-01077-7.
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2016-10-29].
  4. a b c d Mycobank. diplocarpon rosae. [dostęp 2011-11-12].
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Diplocarpon rosae: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Black spot.jpg

Diplocarpon rosae F.A. Wolf – gatunek grzybów z rodziny Dermateaceae. Na różach wywołuje chorobę o nazwie czarna plamistość róży.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL