dcsimg

Ryjówka równozębna ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Ryjówka równozębna[3] (Sorex isodon) – gatunek ssaka z rodziny ryjówkowatych, występujący w północnej Eurazji[2][4].

Systematyka

Gatunek został opisany naukowo w 1924 roku[5][4]. Miejsce typowe znajduje się nad rzeką Sosnowka w tajdze barguzińskiej na północny wschód od Bajkału, w syberyjskiej części Rosji. Zwierzę należy do podrodzaju Sorex i grupy gatunków pokrewnych ryjówce średniej (Sorex caecutiens). W latach 1980. sugerowano, że jest to ten sam gatunek co ryjówka chińska (Sorex sinalis), jednak obecnie jest to kwestionowane. Kariotyp tworzy 21 par chromosomów (2n=42, FN=70)[4].

Występowanie

Ryjówka równozębna ma bardzo duży zasięg występowania, żyje od Finlandii i Białorusi przez Syberię po Kamczatkę i Koreę Północną. Na południu sięga do Mongolii, Kazachstanu i północno-wschodnich Chin (Heilongjiang i Mongolia Wewnętrzna). Populacje żyjące w Norwegii i Szwecji mogą być odizolowane[2].

Występuje w lasach, tajdze, dolinach rzek i na lasostepach, rzadziej w górskich stepach i strefach nadbrzeżnych. W Europie jest spotykana w pobliżu strumieni, w gęstej roślinności (np. paprociach) w lasach świerkowych i mieszanych. Bywa spotykana w zaroślach i na nieużytkach, tam gdzie roślinność przy ziemi jest gęsta[2].

Pożywienie

Ryjówka równozębna zjada głównie bezkręgowce, w szczególności dżdżownice i czerwie, ale okazjonalnie także pokarm roślinny[2].

Populacja

Ryjówka równozębna jest rzadka w Europie. W Europie i na północno-zachodniej Syberii stanowi mniej niż 1% schwytanych gatunków z rodzaju Sorex. Niewiele wiadomo o trendach rozwoju jej populacji, ale są one rozproszone. Nie są znane większe zagrożenia dla gatunku, choć gospodarka leśna i osuszanie ma wpływ na jej preferowane siedliska[2].

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje ryjówkę równozębną za gatunek najmniejszej troski. W ustawodawstwie europejskim została ujęta w załączniku III konwencji berneńskiej (Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk) jako gatunek podlegający ochronie[2].

Przypisy

  1. Sorex isodon, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g Henttonen, H., Stubbe, M., Samiya, R., Ariunbold, J., Buuveibaatar, V., Dorjderem, S., Monkhzul, Ts., Otgonbaatar, M., Tsogbadrakh, M. & Gankhuyag, P. 2016, Sorex isodon [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2018-2, DOI: 10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T29665A22317046.en [dostęp 2019-02-15] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 72. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Sorex (Sorex) isodon. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2019-02-15]
  5. S.S. Turov. „Comptes rendus de l’Académie des Sciences”, 1924. Francuska Akademia Nauk. Paryż.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Ryjówka równozębna: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Ryjówka równozębna (Sorex isodon) – gatunek ssaka z rodziny ryjówkowatych, występujący w północnej Eurazji.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL