dcsimg

Agroeca proxima ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

Agroeca proxima is a species of spider belonging to the family Liocranidae.[1]

It is native to Europe.[1]

References

  1. ^ a b "Agroeca proxima (O.Pickard-Cambridge, 1871)". www.gbif.org. Retrieved 25 January 2021.
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Agroeca proxima: Brief Summary ( الإنجليزية )

المقدمة من wikipedia EN

Agroeca proxima is a species of spider belonging to the family Liocranidae.

It is native to Europe.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia authors and editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia EN

Agroeca proxima ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Agroeca proxima est une espèce d'araignées aranéomorphes de la famille des Liocranidae[1].

Distribution

Cette espèce se rencontre en Europe et en Turquie[1].

Description

Les mâles mesurent de 3,8 à 5 mm et les femelles de 5,2 à 7,5 mm[2].

Publication originale

  • O. Pickard-Cambridge, 1871 : Descriptions of some British spiders new to science, with a notice of others, of which some are now for the first time recorded as British species. Transactions of the Linnean Society of London, vol. 27, p. 393-464 (texte intégral).

Notes et références

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Agroeca proxima: Brief Summary ( الفرنسية )

المقدمة من wikipedia FR

Agroeca proxima est une espèce d'araignées aranéomorphes de la famille des Liocranidae.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia FR

Heidelantaarnspin ( البلجيكية الهولندية )

المقدمة من wikipedia NL

De Heidelantaarnspin (Agroeca proxima) is een spinnensoort in de taxonomische indeling van de bodemzakspinnen (Liocranidae).[1] De spin leeft op de bodem en maakt geen web. Het dier komt uit het geslacht Agroeca. Agroeca proxima werd in 1871 beschreven door O. P.-Cambridge.

Bronnen, noten en/of referenties
  1. Platnick, Norman I. (2010): The world spider catalog, version 10.5. American Museum of Natural History.
Geplaatst op:
16-10-2011
Dit artikel is een beginnetje over biologie. U wordt uitgenodigd om op bewerken te klikken om uw kennis aan dit artikel toe te voegen. Beginnetje
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Wikipedia-auteurs en -editors
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia NL

Agroeca proxima ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Agroeca proximagatunek pająka z rodziny obniżowatych.

Gatunek ten opisany został w 1871 roku przez Octaviusa Pickarda-Cambridge’a jako Agelena proxima[1][2]. Do rodzaju Agroeca przeniósł go w 1878 roku Eugène Simon[3].

Samce osiągają od 3,8 do 5 mm, a samice od 5,2 do 7,5 mm długości ciała[1]. Karapaks zmierzony u 12 samców miał od 1,92 do 2,34 mm długości oraz od 1,43 do 1,72 mm szerokości, zaś u 21 samic od 2,02 do 2,49 mm długości i od 1,54 do 1,95 mm szerokości. Ubarwienie karapaksu u samców jest jasnobrązowawe z ciemnobrązowymi krawędziami i słabo zaznaczonymi, zbieżnymi znakami. Karapaks samic ma tło żółtawobrązowe, czasem z czerwonym podbarwieniem, krawędzie i przykrawędziowe przepaski ciemnobrązowe, a środkową część tułowiową szarawobrązową z ząbkowanymi brzegami. Szczękoczułki są jasnobrązowe u samca i żółtawobrązowe u samicy. Barwa sternum jest żółtawobrązowa[2]. Opistosoma (odwłok) może być od jasnożółtawobrązowej do brązowoszarej, niekiedy z czerwonym podbarwieniem. Z tyłu opistosomy widnieją wyraźne, ciemniejsze szewrony[1][2]. Odnóża samca są jasnobrązowe, a samicy żółtawobrązowe[2].

Nogogłaszczki samca mają krótką i w części odsiebnej wyposażoną w mały kikut apofizę retrolateralną, apofizę medialną z wąską nasadą i krótkim haczykiem, a apofizę tegularną ostro u wierzchołka zakrzywioną. Embolus jest stożkowaty. Słabo zesklerotyzowany konduktor ma długi i wąski kształt[2]. Płytka płciowa samicy jest tak długa jak szeroka[1] lub dłuższa niż szersza[2], o przedsionku z niską, owłosioną przegrodą środkową i otworami kopulacyjnymi po bokach przedsionka. Przewody kopulacyjne są szerokie i wyraźnie kanciasto zgięte. Kształt zbiorników nasiennych jest nerkowaty[2].

Pająk znany z Hiszpanii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Polski, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, Rosji[4][1] i Turcji[1]. Zamieszkuje piaszczyste pobrzeża wód, wydmy, wrzosowiska, winnice, prześwietlone lasy, bory sosnowe, podmokłe łąki i bagna. Dorosłe samice aktywne są przez cały rok[2][1], zaś samce od lipca do października[2].

Przypisy

  1. a b c d e f g Wolfgang Nentwig, Theo Blick, Daniel Gloor, Ambros Hänggi, Christian Kropf: Agroeca proxima. W: Araneae. Spiders of Europe. Version 07.2018 [on-line]. Universität Bern. [dostęp 2018-10-21].
  2. a b c d e f g h i S. Almquist. Swedish Araneae, part 2--families Dictynidae to Salticidae. „Insect Systematics & Evolution, Supplement”. 63, s. 285-601, 2006.
  3. E. Simon: Les arachnides de France. 4. Paris: 1878.
  4. Agroeca proxima. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-07-25].
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL

Agroeca proxima: Brief Summary ( البولندية )

المقدمة من wikipedia POL

Agroeca proxima – gatunek pająka z rodziny obniżowatych.

Gatunek ten opisany został w 1871 roku przez Octaviusa Pickarda-Cambridge’a jako Agelena proxima. Do rodzaju Agroeca przeniósł go w 1878 roku Eugène Simon.

Samce osiągają od 3,8 do 5 mm, a samice od 5,2 do 7,5 mm długości ciała. Karapaks zmierzony u 12 samców miał od 1,92 do 2,34 mm długości oraz od 1,43 do 1,72 mm szerokości, zaś u 21 samic od 2,02 do 2,49 mm długości i od 1,54 do 1,95 mm szerokości. Ubarwienie karapaksu u samców jest jasnobrązowawe z ciemnobrązowymi krawędziami i słabo zaznaczonymi, zbieżnymi znakami. Karapaks samic ma tło żółtawobrązowe, czasem z czerwonym podbarwieniem, krawędzie i przykrawędziowe przepaski ciemnobrązowe, a środkową część tułowiową szarawobrązową z ząbkowanymi brzegami. Szczękoczułki są jasnobrązowe u samca i żółtawobrązowe u samicy. Barwa sternum jest żółtawobrązowa. Opistosoma (odwłok) może być od jasnożółtawobrązowej do brązowoszarej, niekiedy z czerwonym podbarwieniem. Z tyłu opistosomy widnieją wyraźne, ciemniejsze szewrony. Odnóża samca są jasnobrązowe, a samicy żółtawobrązowe.

Nogogłaszczki samca mają krótką i w części odsiebnej wyposażoną w mały kikut apofizę retrolateralną, apofizę medialną z wąską nasadą i krótkim haczykiem, a apofizę tegularną ostro u wierzchołka zakrzywioną. Embolus jest stożkowaty. Słabo zesklerotyzowany konduktor ma długi i wąski kształt. Płytka płciowa samicy jest tak długa jak szeroka lub dłuższa niż szersza, o przedsionku z niską, owłosioną przegrodą środkową i otworami kopulacyjnymi po bokach przedsionka. Przewody kopulacyjne są szerokie i wyraźnie kanciasto zgięte. Kształt zbiorników nasiennych jest nerkowaty.

Pająk znany z Hiszpanii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Polski, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, Rosji i Turcji. Zamieszkuje piaszczyste pobrzeża wód, wydmy, wrzosowiska, winnice, prześwietlone lasy, bory sosnowe, podmokłe łąki i bagna. Dorosłe samice aktywne są przez cały rok, zaś samce od lipca do października.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia POL