Pryskyřník prudký (Ranunculus acris) je jedovatá, vytrvalá a středně vysoká bylina z rodu pryskyřník, je jedním z nejběžnějších druhů pryskyřníků v ČR.
Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 20–100 cm s velmi krátkým nebo prodlouženým oddenkem, cca 1–10 cm dlouhý.[1][2] Lodyha je lysá nebo hlavně v dolní polovině řídce až hustě přitiskle chlupatá.[1][2] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou zpravidla tři- až pětiklané či pětidílné, úkrojky jsou čárkovitě kopinaté, někdy ale až klínovitě vejčité (subsp. frieseanus), zastřihovaně zubaté.[1] Lodyžní listy jsou podobné přízemním, všechny listy jsou přitiskle až štětinatě chlupaté. Květy jsou žluté, květní stopky jsou na průřezu oblé.[1] Kališních lístků je 5, jsou kopinaté až úzce vejčité, vně chlupaté.[1][3] Korunní lístky jsou žluté, vejčité, nejčastěji 8 –10 mm dlouhé. Kvete v květnu až v srpnu.[3] Plodem je nažka, která je asi 2,4–3,2 mm dlouhá, lysá, na vrcholu zakončená krátkým zobánkem, který je přímý až stočený. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=14 nebo 28 (v ČR nikoliv).[1] Celá rostlina obsahuje jed, který člověku způsobuje puchýře, nebezpečný je i pro dobytek.
Jedná se o variabilní druh, ve střední Evropě se rozlišují 3 poddruhy.
Pryskyřník prudký je široce rozšířen téměř po celé Evropě, chybí jen v nejjižnější části, nepatrně přesahuje do severní Afriky, dále roste ve velké části Asie, původní je snad také na Aleutech a v Grónsku Člověkem zavlečen je ale i mnohde jinde, např. v Severní Americe, kde je dosti rozšířen a zdomácnělý, dále je udáván adventivní výskyt v Jižní Americe, na Novém Zélandu, v Austrálii a na některých ostrovech v Tichém oceánu.[4][5] V České republice je to velmi hojný druh rozšířený od nížin do hor, který najdeme v loukách a pastvinách, především sv. Arrhenatherion, ale i pastviny sv. Cynosurion a v loukách sv. Calthion (méně podmáčené typy) aj.
Pryskyřník prudký (Ranunculus acris) je jedovatá, vytrvalá a středně vysoká bylina z rodu pryskyřník, je jedním z nejběžnějších druhů pryskyřníků v ČR.