dcsimg
Image of Codosiga botrytis
Creatures »

Choanoflagellates

Choanoflagellata

Хоанофлагеляти ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Будова

 src=
Схема живлення Monosiga gracilis
 src=
Колонія хоанофлягелят Sphaeroeca (близько 230 особин)

Розмір хоанофлагелят зазвичай перевищує 10 мікрон. Клітини демонструють виразну полярність, яка задається положенням єдиного джгутика. У багатьох представників протилежним кінцем клітина прикріплюється до субстрату або занурена в позаклітинний матрикс колонії. Деякі хоанофлагелляти здатні виділяти келихоподібні «будиночки», які у морських форм складаються з витончено переплетених між собою кремнієвих ниток. Прісноводні представники будують будиночок з целюлози.

Джгутик і комірець

Джгутик оточений віночком (комірцем) з мікроворсинок, які щільно прилягають одна до одної. Мікроворсинки — пальцеподібні вирости клітини, укріплених актиновим цитоскелетом. Биття джгутика створює струмені рідини, спрямовані вздовж нього від клітини. При цьому вода постійно надходить всередину комірця, проходячи між мікроворсинок. Ці струмені використовуються хоанофлагеллятами при харчуванні: великі частки (бактерії, детрит) відціджуються мікроворсинками і можуть бути поглинені шляхом фагоцитозу.

У плаваючих у товщі води хоанофлагелят рух джгутика також використовується для локомоції. При цьому організм переміщається з допомогою джгутика подібно до інших представників групи Opisthokonta грибів і багатоклітинних тварин.

Колоніальна поведінка

Багато видів, наприклад, з роду Proterospongia утворюють прості колонії,[1] шляхом групування особин.[2]

Розшифровка геному

У 2008 р був повністю розшифрований геном одного з видів хоанофлагелят — Monosiga brevicollis[3]. У геномі моносиґи близько 9200 генів, причому присутні 23 гени кадгеринів і ряд інших генів, типових для багатоклітинних тварин, але відсутніх у більшості інших груп найпростіших.

Філогенія

Подібність будови комірця апарату хоанофлагелят з аналогічними структурами хоаноцитів губок і циртоцитів справжніх багатоклітинних тварин (Eumetazoa), відзначена вже в XIX столітті, призвела до висловлення гіпотези про близьку спорідненість хоанофлагелят і губок, яка в подальшому була прийнята практично повсюдно. Існує, проте, й інша точка зору, згідно з якою хоанофлагеляти — не сестринська група для губок, а дочірня, яка виникла шляхом значного спрощення будови.

Джерела

  • Зоология беспозвоночных, Т. 1: от простейших до моллюсков и артропод, под ред. В. Вестхайде и Р. Ригера. — М.: Т-во научных изданий КМК, 2008.
  • Карпов С. А. Строение клетки протистов: Учебное пособие. — СПб.: ТЕССА, 2001. — 384 с. — ил.

Посилання

Примітки

  1. King, N.; Carroll, S.B. (2001). "A receptor tyrosine kinase from choanoflagellates: molecular insights into early animal evolution". PNAS 98 (98): 15032–15037. DOI:10.1073/pnas.261477698. PubMed
  2. Carr, M.; Leadbeater, B. S. C.; Hassan, R.; Nelson, M.; Baldauf, S. L. (2008). Molecular phylogeny of choanoflagellates, the sister group to Metazoa. PNAS 105 (43): 16641–16646. PMC 2575473. PMID 18922774. doi:10.1073/pnas.0801667105.
  3. Расшифрован геном хоанофлагеллят — ближайших одноклеточных родичей всех многоклеточных животных
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK