Stereum Hill ex Pers. (skórnik)– rodzaj grzybów z rodziny skórnikowatych (Stereaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Stereaceae, Russulales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Rodzaj Stereum jest typem nomenklatorycznym rodziny skórnikowatych (Stereaceae). Takson ten został opisany po raz pierwszy przez Johna Hilla, natomiast poprawnie zdiagnozował go taksonomicznie (jako: "Pileo coriaceo dimidiato manifesto ut plurimum fasciato.") Christiaan Persoon w "Neues Magazin für die Botanik" z 1794, klasyfikując jednocześnie do ówczesnego rzędu Hymenothecium[2].
Nazwę polską nadał Józef Jundził w 1888 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym należące do tego rodzaju gatunki opisywane były także jako: pleśniak, skórniak, skrzepka[3]. Synonim łaciński Haematostereum Pouzar[4].
Grzyby saprotroficzne lub pasożytnicze, rozwijające się w drewnie i powodujące jego białą zgniliznę drewna. Wytwarzają owocniki płasko rozpostarte (z falisto odgiętymi brzegami), czasami wachlarzowate, z miąższem o skórzastej lub łykowatej, elastycznej konsystencji. Hymenofor jest gładki i znajduje się na zewnętrznej lub spodniej stronie owocników. Zarodniki skórników mają cylindryczny pokrój, są gładkie i pozbawione pory rostkowej, a ich wysyp jest biały, amyloidalny[5][6].
Wykaz gatunków (nazwy naukowe) na podstawie Index Fungorum. Obejmuje on tylko gatunki zweryfikowane o potwierdzonym statusie. Oprócz tych wyżej wymienionych na liście Index Fungorum znajdują się gatunki niezweryfikowane[8]. Nazwy polskie według Władysława Wojewody[3].
Stereum Hill ex Pers. (skórnik)– rodzaj grzybów z rodziny skórnikowatych (Stereaceae).