Rhizocarpon petraeum is a species of lichen in the family Rhizocarpaceae.[1] It contains stictic acid.[2]
It was first described as Lichen petraeus in 1787 by Franz Xaver von Wulfen,[3][4] but was transferred to the genus Rhizocarpon in 1852 by Abramo Bartolommeo Massalongo.[3][5]
Rhizocarpon petraeum is a species of lichen in the family Rhizocarpaceae. It contains stictic acid.
It was first described as Lichen petraeus in 1787 by Franz Xaver von Wulfen, but was transferred to the genus Rhizocarpon in 1852 by Abramo Bartolommeo Massalongo.
Wzorzec pstry (Rhizocarpon petraeum (Wulfen) A. Massal. – gatunek grzybów z rodziny Rhizocarpaceae[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do grupy porostów[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Rhizocarpon, Rhizocarpaceae, incertae sedis, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1787 r. Wulfen nadając mu nazwę Lichen petraeus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1852 r. Massalongo, przenosząc go do rodzaju Rhizocarpon[1].
Niektóre synonimy naukowe[3]:
Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].
Plecha skorupiasta, cienka lub średnio gruba, złożona z kanciastych lub okrągłych areolek. Ma barwę biało-szarą. Na obrzeżu plechy brak odrębnych struktur. W licznych areolkach znajdują się częściowo zanurzone w plesze owocniki typu apotecjum, zwykle tworzące koncentryczne kręgi[4]. Mają czarne, płaskie lub słabo wypukłe tarczki i cienki brzeżek. Powstają w nich wielokomórkowe, eliptyczne askospory o rozmiarach 20-50 × 13-24 μm z poprzecznymi przegrodami o średnicy 3 μm. Są bezbarwne lub jasnobrązowe[5]
Występuje wyłącznie na półkuli północnej: głównie w górach na kontynentach Ameryki Północnej, Europy, Azji oraz na wyspach Islandia i Svalbard[6]. W Polsce występuje głównie w Sudetach, Karpatach i w pasie wyżyn, na nizinach znany jest tylko z nielicznych stanowisk[2]. Występuje na skałach, zarówno krzemianowych, jak i węglanowych, zarówno na podłożu kwaśnym, jak i zasadowym[5]. Występuje nie tylko na naturalnym środowisku na skałach i kamieniach, ale także w konstrukcjach murowanych z kamieni[4].
Koncentryczny układ apotecjów jest dość charakterystyczny dla tego gatunku. Czasami jednak podobny może być też wzorzec białawy (Rhizocarpon umbilicatum), ten jednak występuje wyłącznie na wapieniach i ma mniejsze askospory. Podobny, w szarych odcieniach jest wzorzec ograniczony (Rhizocarpon reductum). Koncentrycznie ułożone apotecja i plechę o szarej barwie ma także kamusznik właściwy (Porpidia crustulata)[4]
Wzorzec pstry (Rhizocarpon petraeum (Wulfen) A. Massal. – gatunek grzybów z rodziny Rhizocarpaceae. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do grupy porostów.
Rhizocarpon petraeum je porost[1], co go nojprzōd ôpisoł Franz Xaver von Wulfen, a terŏźnõ nazwã doł mu A. Massal. Rhizocarpon petraeum nŏleży do zorty Rhizocarpon i familije Rhizocarpaceae.[2][3]
Rhizocarpon petraeum je porost, co go nojprzōd ôpisoł Franz Xaver von Wulfen, a terŏźnõ nazwã doł mu A. Massal. Rhizocarpon petraeum nŏleży do zorty Rhizocarpon i familije Rhizocarpaceae.