Słonecznik (Helianthus L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Obejmuje ok. 70 gatunków[2] pochodzących głównie z kontynentu północnoamerykańskiego (trzy gatunki występują w Ameryce Południowej). Gatunkiem typowym jest Helianthus annuus L.[3]
Rośliny jednoroczne lub byliny o wzniesionych, grubych i sztywnych łodygach[2]. Liście pojedyncze, owłosione i zwykle lepkie. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy do 60 cm (zwykle do 30 cm). Na zewnątrz koszyczka duże, żółte kwiaty języczkowe (u odmian ozdobnych także w innych kolorach), wewnątrz również żółte kwiaty rurkowate. Owocem jest niełupka o owocni skórzastej, nie zrastającej się, z pojedynczym nasieniem, bez puchu kielichowego.
Harpalium (Cass.) Cass.
Angiosperm Phylogeny Website adoptuje podział na podrodziny astrowatych (Asteraceae) opracowany przez Panero i Funk w 2002[5], z późniejszymi uzupełnieniami[6]. Zgodnie z tym ujęciem rodzaj Helianthus należy do plemienia Heliantheae Cass., podrodziny Asteroideae (Juss.) Chev. W systemie APG III astrowate są jedną z kilkunastu rodzin rzędu astrowców (Asterales), wchodzącego w skład kladu astrowych w obrębie dwuliściennych właściwych[1].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa astrowe (Asteridae Takht.), nadrząd astropodobne (Asteranae Takht.), rząd astrowce (Asterales Lindl), rodzina astrowate (Asteraceae Dumort.), podrodzina Helianthoideae (Cass.) Lindl. in Loud., plemię Helianthinae (Cass.) Dumort., podplemię Helianthinae (Cass.) Dumort., rodzaj słonecznik (Helianthus L.)[7].
Słonecznik (Helianthus L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Obejmuje ok. 70 gatunków pochodzących głównie z kontynentu północnoamerykańskiego (trzy gatunki występują w Ameryce Południowej). Gatunkiem typowym jest Helianthus annuus L.