dcsimg
Imagem de Inocybe bongardii (Weinm.) Quél. 1872
Life » » Fungi » » Basidiomycota » » Inocybaceae »

Inocybe bongardii (Weinm.) Quél. 1872

Strzępiak stęchły ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Strzępiak stęchły (Inocybe bongardii (Weinm.) Quél.) – gatunek niejadalnych grzybów z rodziny strzępiakowatych (Inocybaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Inocybe, Inocybaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1836 r. Weinmann nadając mu nazwę Agaricus bongardii. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1872 r. Quélet, przenosząc go do rodzaju Inocybe[1].

Synonimy łacińskie[2]:

  • Agaricus bongardii Weinm. 1836
  • Inocybe bongardii (Weinm.) Quél. 1872 var. bongardii
  • Inocybe bongardii var. pisciodora (Donadini & Riousset) Kuyper 1986
  • Inocybe pisciodora Donadini & Riousset 1975

Nazwę polską zaproponowałWładysław Wojewoda w 2003 r., Andrzej Nespiak w 1990 r. opisał ten gatunek pod nazwą strzępiak bongardowy[3].

Morfologia

Kapelusz

Średnica 3-5 cm. Początkowo stożkowaty, potem płasko-wypukły. Brzeg cienki, podwinięty tylko u młodych owocników. Powierzchnia sucha i jedwabista, pokryta kosmkami lub włókienkami. Ma barwę płową, jasno beżowo-oliwkową, do jasnobrązowej. Szczyt nieco ciemniejszy, z odcieniami rdzawymi i wiśniowoczerwonymi, pochodzącymi od zabarwionych na ten kolor włókienek[4].

Blaszki

Szerokie, dość grube, przy trzonie nieco zatokowato wycięte i przyrośnięte. Mają barwę od białej do szarooliwkowej lub rdzawej. Po uciśnięciu przebarwiają się na czerwono. Ostrza jasno oszronione[4].

Trzon

Wysokość 5-8 cm, grubość 4-9 mm, walcowaty, z nieco zgrubiałą podstawą, początkowo pełny. Powierzchnia u młodych owocników biaława i włóknista, u starszych na białawym tle występują włókienka lub łuski o barwie od szaroochrowej do czerwonobrązowej. Po uszkodzeniu czerwienieje[5]. Występuje na nim biała i szybko zanikająca zasnówka[4].

Miąższ

Białawy, po przekrojeniu, lub w miejscach wygryzionych przez larwy owadów wolno czerwieniejący.Ma łagodny smak i zapach słodkawo owocowy[5].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki eliptyczno-fasolkowate lu migdałowate, gładkie, o rozmiarach 9,5–14 × 6–8 µm. Mają ścianę o grubości do 1,5 µm i posiadają jedną kroplę tłuszczu wewnątrz. Podstawki o rozmiarze 35–40 × 8–10 µm. W hymenium występują cienkościenne, hialinowe cystydy o maczugowatym lub nieco główkowatym kształcie. Są nieco dłuższe od podstawek i zazwyczaj występują pęczkami.

Występowanie i siedlisko

Opisano występowanie głównie w Europie. Jest tutaj szeroko rozprzestrzeniony. Poza Europą podano jego stanowiska tylko w Maroku i w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie[6]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. odnotowano ok. 10 stanowisk[3].

Rośnie na ziemi w lasach liściastych i mieszanych oraz w parkach[3]. Pojawia się od lipca do października[5].

Gatunki podobne

  • istnieje duże podobieństwo do niejadalnej gąski krowiej (Tricholoma vaccinum), która jednak nie pachnie owocami i ma biały wysyp zarodników[7]
  • strzępiak gruszkowonny (Inocybe pyriodora), który odróżnia się posiadaniem metuloid[4]
  • strzępiak płowy (Inocybe cervicolor), od którego różni się zapachem, niemal zupełnym brakiem łusek na kapeluszu i silniejszymi odcieniami czerwieni[4].

Przypisy

  1. a b c CABI. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-15].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e Andrzej. Nespiak: Grzyby. Tom XIX. Strzępiak (Inocybe). Warszawa – Kraków: PWN, 1990. ISBN 83-01-08749-8.
  5. a b c Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2016-01-10].
  7. Ewald Gerhardt: Grzyby – wielki ilustrowany przewodnik. KDC, 2006, s. 302. ISBN 83-7404-513-2.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Strzępiak stęchły: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Strzępiak stęchły (Inocybe bongardii (Weinm.) Quél.) – gatunek niejadalnych grzybów z rodziny strzępiakowatych (Inocybaceae).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL