Pierwomrówka łagodna (Formica fusca) – gatunek mrówki z podrodziny Formicinae o zasięgu palearktycznym, pospolicie występujący w Europie.
Zasięg występowania obejmuje obszar Palearktyki, od Portugalii na zachodzie, do Japonii na wschodzie i od Włoch na południu, do Półwyspu Fennoskandzkiego na północy. Pierwomrówka łagodna gniazduje z reguły w próchniejących pniach, pod kamieniami na obszarach zrębu, oraz wzdłuż granic lasów i żywopłotów. Podobnie jak hurtnicę zwyczajną pierwomrówkę łagodną spotkać można również na miejskich chodnikach w mieście.
Kolonie są fakultatywnie poliginiczne (chociaż rzadko); chociaż królowe koegzystują zgodnie, wkład poszczególnych w znoszenie jaj zazwyczaj jest nierówny. Gniazda są zazwyczaj małe, zawierające 500–2000 robotnic. Robotnice są duże, 8-10 mm długości, szybko się poruszają i w charakterystyczny sposób: szybki bieg, zatrzymanie, zmiana kierunku, szybki bieg, zatrzymanie; są płochliwe.
Pierwomrówki łagodne żywią się małymi owadami, spadzią mszyc i nektarem roślin. Uskrzydlone formy są produkowane na przełomie czerwca i lipca, a rójka odbywa się na przełomie lipca i sierpnia.
U robotnic odkryto bardzo wysoką odporność na niektóre patogeny[2] i uważa się, że może to być spowodowane wykorzystywaniem antybakteryjnych własności kwasu mrówkowego F.fusca, oprócz używania przez nie gruczołu metapleuralnego.
W ostatnich badaniach zaobserwowano oznaki nepotyzmu u F. fusca[3] co kontrastuje z wcześniejszymi badaniami z innymi gatunkami mrówek[4]; ta konkluzja została jednakże podważona – zaobserwowana zależność mogła wynikać z różnic między żywotnością jaj[5].
U Pierwomrówki łagodnej wyodrębniono 6 podgatunków[potrzebny przypis]:
Hurtnica pospolita atakująca Pierwomrówkę łagodną
Pierwomrówka łagodna (Formica fusca) – gatunek mrówki z podrodziny Formicinae o zasięgu palearktycznym, pospolicie występujący w Europie.