dcsimg
Imagem de Dillenia suffruticosa (Griff.) Martelli
Life » » Archaeplastida » » Angiosperms » » Dilleniaceae »

Dillenia suffruticosa (Griff.) Martelli

Simpoh Ayer ( Azerbaijano )

fornecido por wikipedia AZ

Simpoh Ayer (lat. Dillenia suffruticosa) — Dillenia cinsinə aid bitki növüdür. Tropik Cənub-Şərqi Asiyada ikinci dərəcəli meşələrdə və bataqlıq yerlərdə tapılır. 6 metrə qədər yüksek bir böyük, həmişəyaşıl koldur. Davamlı 10-12 sm eni olan sarı güllər verir. .[1]

Simpoh Ayer, Bruneyin milli gülüdür.[2]

İstinadlar

  1. E. J. H. Corner, "Wayside Trees of Malaya: Vol I", Malayan Nature Society, 4th ed., 1997
  2. "ASEAN National Flowers" (ingilis). ASEAN. İstifadə tarixi: 30 iyul 2012. Check date values in: |accessdate= (kömək)
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia AZ

Simpoh Ayer: Brief Summary ( Azerbaijano )

fornecido por wikipedia AZ

Simpoh Ayer (lat. Dillenia suffruticosa) — Dillenia cinsinə aid bitki növüdür. Tropik Cənub-Şərqi Asiyada ikinci dərəcəli meşələrdə və bataqlıq yerlərdə tapılır. 6 metrə qədər yüksek bir böyük, həmişəyaşıl koldur. Davamlı 10-12 sm eni olan sarı güllər verir. .

Simpoh Ayer, Bruneyin milli gülüdür.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia AZ

Dillenia suffruticosa ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
 src=
Květ, nazelenalé pupeny květů a narůžovělé dozrávající plody
 src=
Rozevřený plod bez semen

Dillenia suffruticosa je stálezelená, tropická, keřovitá dřevina z rodu dilenie. Původním druhem je v jihovýchodních oblastech Asie, konkrétně v Malajsií, Singapuru, Thajsku, Indonésii a v Bruneji. Rozšířena byla do nedalekého Myanmaru, na Filipíny a Srí Lanku, stejně jako na vzdálené ostrovy Pacifiku, Karibiku i do zemí Střední Ameriky. Bývala po tropických oblastech šířena jako okrasná, téměř nepřetržitě kvetoucí rostlina a dokonce se stala oficiální květinou brunejského sultanátu.[1][2][3][4]

Ekologie

Obvykle roste coby rostlina druhé řady na vyčerpané půdě po vykácených primárních lesích deštného pralesa nebo na již opuštěných polích, v blízkosti potoků, močálů, na nevyužívané bažinaté, nebo naopak i zcela suché písčité půdě až do 700 m nadmořské výšky. Je to odolná dřevina schopná přežít v tvrdých i narušených, na živiny chudých a zasolených půdách, často zpevňuje okraje cest a vytváří okolo nich neprostupné houštiny.

Je považována za pionýrskou rostlinu, neboť vzklíčí a roste za plného slunečního svitu i na nechráněném místě a poskytuje stín pro méně odolné druhy. Její kořeny získávají vláhu z hloubky a svou přítomnosti tak signalizuje dostupný zdroj podzemní vody. Rostlina se může dožít i sta let.[5][6]

Popis

Vzrůstná dřevina keřovitého vzrůstu se sympodiálními větvemi s hnědou kůrou, dorůstající do výše asi 6 m. Větve jsou spirálovitě porostlé mírně kožovitými, široce eliptickými, jednoduchými listy s křídlatými řapíky. Čepele listů bývají dlouhé 15 až 25 cm a široké 8 až 12 cm, po obvodě jsou jemně zubaté. na vrcholu zaokrouhlené a ze střední žilky odbočuje až 20 žilek postranních, na líci jsou lysé a na rubu jemně chlupaté.

Pětičetné, jasně žluté květy, velké 8 až 12 cm, jsou v počtu 5 až 15 sestavené do terminálních hroznovitých květenství až 30 cm dlouhých. Vytrvalé kališní lístky jsou obvejčité, 2 cm dlouhé a za plodu se zvětšují, žluté korunní lístky jsou volné, obvejčité, 4 až 5 cm dlouhé a brzy opadávají. V květu je asi 100 tyčinek a po jejich obvodě asi 175 kratších, ven vyhnutých patyčinek. Nažloutlý semeník je nedokonale srostlý ze sedmi plodolistů, jenž se při dozrávání rozestupují. Květy nevoní a neobsahují nektar, opylují je převážně včely drvodělky (Xylocopa) a případně i další hmyz přilétající pro pyl.

Květy s asi 2 cm dlouhými stopkami se otevírají v květenství postupně, s odstupem 3 až 4 dnů, vždy je otevřen jen jeden. Dosud nekvetoucí květ je zabalen v zeleném pupenu, který den před rozkvětem začne žloutnout a následující ráno se před rozedněním květ rozevře. Před setměním korunní lístky uvadnou a kališní lístky zakryjí semeník.

Pukavý plod, dozravající za pět týdnů po opylení, je přechodový typ mezi měchýřkem a tobolkou. Má vzhled růžové hvězdičky velké 2,5 cm a v červených pouzdrech tobolek je po jednom až čtyřech tmavě hnědých semenech se šarlatovým blanitým míškem. Zralý plod se rozevírá ráno a jeho obvejčitá, 3 mm velká semena jsou brzy nato sezobaná ptáky, např. bulbulem žlutořitým, strdimilem hnědolícím, strdimilem různobarvým, alexandrem dlouhoocasým nebo sežraná opicemi a následně roznesená po okolí; zbylé části plodů opadají příští den.[1][2][3][5][6][7][8]

Význam

Hlavním důvodem pro výsadbu jsou květy, které kvetou téměř nepřetržitě po celý rok. Dřeviny jsou také vhodné jako meliorační rostliny, které zpevňují břehy jezer, řek a v menší míře i mořského pobřeží. Velmi dobře se rozmnožují ze semen a dále rozrůstáním kořenů nebo prostým zakořeněním na vlhkou zem položené větve, též se snadno ujímají kořenové oddělky. Nepotřebují při růstu další péči a jsou pro ně vhodná téměř všechna tropická prostředí, na nových místech rychle naturalizují a téměř nemají živočišných nepřátel.

Velké trvanlivé listy se dříve používaly k balení tradičních fermentovaných sojových placek (nyní je nahrazují igelity) a pták krejčiřík obecný je využívá ke stavbě hnízda. Na zem opadané listy vytvářejí drobné bazénky s rosou nebo dešťovou vodou a jsou využívané drobnými ptáky ke koupeli, nebo do nich s oblibou kladou komáři vajíčka.

Velmi rychle se po krajině šíří roznášenými semeny. Na některých místech se stala Dillenia suffruticosa invazním druhem. Například na Srí Lance a Jamajce, kam byla původně dovezena jako okrasná rostlina, se samovolně rozmnožila natolik, že je nyní považována za invazní plevel. Je také pokládána za rostlinu, která produkcí alelopatických látek do půdy brzdí klíčení i růst původních rostlin v okolí.[5][6][8]

Odkazy

Reference

  1. a b GRULICH, Vít. BOTANY.cz: Dillenia suffruticosa [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 30.10.2011 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (česky)
  2. a b HOOGLAND, Ruurd Dirk. Flora Malesiana I/4, Dilleniaceae [online]. Naturalis Biodiversity Center, Leiden, NL, rev. 12.1951 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b HOOGLAND, Ruurd Dirk. Revision of the genus Dillenia [online]. Naturalis Biodiversity Center, Leiden, NL, rev. 16.01.52 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)
  4. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Dillenia suffruticosa [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b c Dillenia suffruticosa [online]. Wild Singapore, Singapore, rev. 10.2016 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)
  6. a b c MARETT, E. J. Digital nature archive of Singapore: Dillenia suffruticosa [online]. Lee Kong Chian, Natural History Museum, Singapore, rev. 1986 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Dendrologie.cz: Dillenia suffruticosa [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (česky)
  8. a b Invasive Alien Species: Dillenia suffruticosa [online]. Ministry of Mahaweli Development and Environment, Colombo, Sri Lanka [cit. 2018-01-02]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Dillenia suffruticosa: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
 src= Květ, nazelenalé pupeny květů a narůžovělé dozrávající plody  src= Rozevřený plod bez semen

Dillenia suffruticosa je stálezelená, tropická, keřovitá dřevina z rodu dilenie. Původním druhem je v jihovýchodních oblastech Asie, konkrétně v Malajsií, Singapuru, Thajsku, Indonésii a v Bruneji. Rozšířena byla do nedalekého Myanmaru, na Filipíny a Srí Lanku, stejně jako na vzdálené ostrovy Pacifiku, Karibiku i do zemí Střední Ameriky. Bývala po tropických oblastech šířena jako okrasná, téměř nepřetržitě kvetoucí rostlina a dokonce se stala oficiální květinou brunejského sultanátu.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Dillenia suffruticosa ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Dillenia suffruticosa, also known as simpoh air,[4][5]: 163  simpor,[5]: 163  or CB leaf,[6] is a species of Dillenia found in tropical South East Asia in secondary forest and swampy ground.[1] It is a highly invasive weed in Sri Lanka.[7][8]

The simpor is the national flower of Brunei, and can be found everywhere across the country. Claire Waight Keller included the plant to represent the country in Meghan Markle's wedding veil, which included the distinctive flora of each Commonwealth country.[9]

Description

The simpor tree is a large, evergreen shrub that grows to 6–10 metres (20–33 ft) metres high. It has a stout trunk and forms thickets.[1]: 207 

Its leaves are simple and arranged alternatively like cabbage. Each leaf blade is 12–40 centimetres (4.7–15.7 in) long and 6–12 cm (2.4–4.7 in) wide on 2–6 centimetres (0.79–2.36 in) long petioles. Its young leaves are fuzzy underneath.[1][4][5]: 163 

The tree flowers after 3 or 4 years.[1]: 207 

Flowers and fruit

An ant pollinating a D. suffruticosa flower.

The flowers bloom on long peduncles facing downwards, 8–13 cm (3.1–5.1 in) wide, and yellow in colour. They have no scent and no nectar. The flower blooms daily at around 3 am and opening flowers are fully opened one hour before sunrise.[3] They are pollinated by bees, small beetles as well as flies that scramble over them. They point up when they produce and develop fruit after they are pollinated, the fruits take up to 5 weeks to fully develop.[4]

The developed fruit is a star-shaped capsule with 7 or 8 rays, it is pink with white borders. It has scarlet pulp with purple or pale brown seeds that have fleshy, bright red arils. The fruits are eaten by birds and even by monkeys.[1][3]

Distribution and habitat

The plant is found in tropical South East Asia in secondary forest and swampy grounds that are undisturbed forest such as riversides up to 700 m altitude. They can also be found on alluvial places such as swamps, mangroves, riversides, but sometimes also present on hillsides and ridges, which have clayey to sandy soil texture. Dillenia suffruticosa is also found in Sri Lanka, Peninsular Malaysia, Sumatra, Java, Borneo and in the tropical regions of Singapore,[10] and Hawaii (where it is an introduced species).

Uses

Dillenia suffruticosa has other uses, these include medicine and storage. The medicinal properties include the leaves and roots being used against inflammations, itch, stomach ache, and recovery after delivery.[11] The storage properties consist of large leaves of the plant being used to wrap food (tempeh or fermented soy bean cake) instead of using a plastic bag and/or the leaves can be shaped into a cone to contain or hold food (rojak). They can be used to attract birds in urban areas and are planted as an ornamental plant.[4]

References

  1. ^ a b c d e f Corner, E. J. H. (1997). "Wayside Trees of Malaya" (PDF). I (4th ed.). Malayan Nature Society: 207–208 – via The Figs of Borneo. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)
  2. ^ "Dillenia suffruticosa (Griff. ex Hook.f. & Thomson)". Plants of the World Online. Royal Botanic Gardens, Kew. 2023. Retrieved 5 April 2023.
  3. ^ a b c Silk, J.W.F. (2009). "Dillenia suffruticosa". Plants of Southeast Asia. Retrieved 6 December 2016.
  4. ^ a b c d Tan, Ria. "Simpoh air (Dillenia suffruticosa)". Wild Singapore. Retrieved 6 December 2016.
  5. ^ a b c Hoogland, R.G. (1972). "Dilleniaceae". Flora Malesiana. 4 (1): 141–174 – via Naturalis Institutional Repository.
  6. ^ "Dillenia suffruticosa". Urban Forest: Flora of Singapore and Southeast Asia. Retrieved 20 December 2022.
  7. ^ S. Ranwala, B. Marambe, S. Wijesundara, P. Silva, D. Weerakoon, N. Atapattu, J. Gunawardena, L. Manawadu, G. Gamage, Post-entry risk assessment of invasive alien flora in Sri Lanka-present status, GAP analysis, and the most troublesome alien invaders, Pakistan Journal of Weed Science Research, Special Issue, October, 2012: 863-871.
  8. ^ Wickramathilake, B.A.K.; Weerasinghe, T.K.; Ranwala, S.M.W. (2013). "Impacts of Woody Invader Dillenia suffruticosa (Griff.) Martelli on Physiochemical Properties of Soil and, Below and Above Ground Flora". Journal of Tropical Forestry and Environment. 3 (2): 66–75.
  9. ^ "The Wedding Dress, Bridesmaids' Dresses and Page Boys' Uniforms". The Royal Family. 19 May 2018. Retrieved 29 May 2018.
  10. ^ Ibrahim, Hassan. "Saving A Prehistoric Fern From Extinction". nparks.gov.sg. Retrieved 30 September 2019.
  11. ^ Uses Of Dillenia Flower Flower Chimp Singapore
Wikimedia Commons has media related to Dillenia suffruticosa.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Dillenia suffruticosa: Brief Summary ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Dillenia suffruticosa, also known as simpoh air,: 163  simpor,: 163  or CB leaf, is a species of Dillenia found in tropical South East Asia in secondary forest and swampy ground. It is a highly invasive weed in Sri Lanka.

The simpor is the national flower of Brunei, and can be found everywhere across the country. Claire Waight Keller included the plant to represent the country in Meghan Markle's wedding veil, which included the distinctive flora of each Commonwealth country.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Pokok Simpoh Air ( Malaio )

fornecido por wikipedia MS


Pokok Simpoh Air tumbuh setinggi 5 meter dan mempunyai ciri daun seperti kobis, bujur sedikit bergigi. Daunnya sering digunakan bagi membalut makanan. Buahnya merkah sebelum subuh menonjolkan biji benih bewarna merah tanpa rasa yang amat digemari burung.


Lihat juga

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Pengarang dan editor Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia MS

Pokok Simpoh Air: Brief Summary ( Malaio )

fornecido por wikipedia MS


Pokok Simpoh Air tumbuh setinggi 5 meter dan mempunyai ciri daun seperti kobis, bujur sedikit bergigi. Daunnya sering digunakan bagi membalut makanan. Buahnya merkah sebelum subuh menonjolkan biji benih bewarna merah tanpa rasa yang amat digemari burung.

YosriSimpohAir.jpg YosriSimpohAir1.jpg


licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Pengarang dan editor Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia MS