Kosmatka (Luzula DC.) – rodzaj roślin należących do rodziny sitowatych. Należy do niego w zależności od ujęcia systematycznego ok. 75[3] do 108[4] gatunków. Gatunkiem typowym jest Luzula campestris (L.) DC.[2] Do flory Polski należy 10 gatunków[5]. Kosmatki występują w strefie klimatu chłodnego na obu półkulach, w strefie międzyzwrotnikowej głównie na terenach górskich[3]. Rodzaj potwierdzony został w analizach filogenetycznych jako takson monofiletyczny[6].
Juncoides Séguier
Rodzaj należy do rodziny sitowatych (Juncaceae) z rzędu wiechlinowców (Poales) stanowiącego jeden z kladów jednoliściennych (monocots)[1].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa komelinowe (Commelinidae Takht.), nadrząd sitopodobne (Juncanae Takht.), rząd sitowce (Juncales Dumort.), podrząd Juncineae Engl., rodzina sitowate (Juncaceae Juss.), rodzaj kosmatka (Luzula L.)[7].
Kosmatka (Luzula DC.) – rodzaj roślin należących do rodziny sitowatych. Należy do niego w zależności od ujęcia systematycznego ok. 75 do 108 gatunków. Gatunkiem typowym jest Luzula campestris (L.) DC. Do flory Polski należy 10 gatunków. Kosmatki występują w strefie klimatu chłodnego na obu półkulach, w strefie międzyzwrotnikowej głównie na terenach górskich. Rodzaj potwierdzony został w analizach filogenetycznych jako takson monofiletyczny.