Siwogłowik[5], tyranik jasnorzytny, tyranik szapadski[6] (Suiriri suriri) – gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych (Tyrannidae). Występuje w regionie Cerrado i w północnej części regionu Pantanal (Brazylia) oraz w (Boliwii). Występuje także lokalnie w południowo-wschodniej części dorzecza Amazonki. Jego naturalnym środowiskiem są subtropikalne i tropikalne suche sawanny i wilgotniejsze tereny w dolinach rzek.
Nazwa rodzajowa i epitet gatunkowy pochodzą od słowa w języku guarani Suiriri oznaczającego „stale cichy” (odnoszącego się do ptaka)[7].
Długość ciała 15,5-16 cm, masa ciała 11,5-23 g[8]. Średniej wielkości szary ptak, z czarniawymi i szarymi skrzydłami i z charakterystyczną wąską, czarną pręgą przy oku.
Mimo, że sklasyfikowany jest przez BirdLife International jako gatunek najmniejszej troski (Least Concern - LC), to przypuszczalnie - przynajmniej lokalnie - jego populacja drastycznie spadła.
Opisany w 2001 roku gatunek S. islerorum jest obecnie traktowany jako synonim S. suiriri affinis[9].
Wyróżniono dwa podgatunki[10][5]:
Siwogłowik, tyranik jasnorzytny, tyranik szapadski (Suiriri suriri) – gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych (Tyrannidae). Występuje w regionie Cerrado i w północnej części regionu Pantanal (Brazylia) oraz w (Boliwii). Występuje także lokalnie w południowo-wschodniej części dorzecza Amazonki. Jego naturalnym środowiskiem są subtropikalne i tropikalne suche sawanny i wilgotniejsze tereny w dolinach rzek.
Nazwa rodzajowa i epitet gatunkowy pochodzą od słowa w języku guarani Suiriri oznaczającego „stale cichy” (odnoszącego się do ptaka).
Długość ciała 15,5-16 cm, masa ciała 11,5-23 g. Średniej wielkości szary ptak, z czarniawymi i szarymi skrzydłami i z charakterystyczną wąską, czarną pręgą przy oku.
Mimo, że sklasyfikowany jest przez BirdLife International jako gatunek najmniejszej troski (Least Concern - LC), to przypuszczalnie - przynajmniej lokalnie - jego populacja drastycznie spadła.
Opisany w 2001 roku gatunek S. islerorum jest obecnie traktowany jako synonim S. suiriri affinis.
Wyróżniono dwa podgatunki:
S. suiriri bahiae S. suiriri suiriri – siwogłowik ciemnorzytny