Passalora is a genus of fungi in the family Mycosphaerellaceae. It has about 250 species.[2]
Passalora is a genus of fungi in the family Mycosphaerellaceae. It has about 250 species.
Passalora è un genere di funghi ascomiceti. Il genere è diviso nelle sezioni morfologiche Mycovellosiella, Passalora, Phaeoramularia e Pseudophaeoisariopsis[1].
Passalora è un genere di funghi ascomiceti. Il genere è diviso nelle sezioni morfologiche Mycovellosiella, Passalora, Phaeoramularia e Pseudophaeoisariopsis.
Passalora Fr. – rodzaj grzybów z rodziny Mycosphaerellaceae[1]. Grzyby mikroskopijne, pasożyty rozwijające się jako endobionty w tkankach roślin[2].
Do liści zarodniki wnikają przez aparaty szparkowe, grzybnia rozwija się wewnątrz tkanek rośliny i tworzy cylindryczne, gładkie i zazwyczaj kilkukomórkowe konidiofory o barwie od jasnooliwkowej do oliwkowobrunatnej. Wyrastają one pojedynczo, w pęczkach, koremiach, sporodochiach z grzybni znajdującej się w tkankach rośliny, lub z poduszeczkowatych podkładek. Na zewnątrz wyrastają przez aparaty szparkowe. Komórki konidiotwórcze wyrastają albo na szczycie konidioforów, albo na ich członach w postaci bocznych nabrzmień. Po oderwaniu się zarodników konidialnych pozostają na nich ciemniejsze blizny. Jasnobrunatne lub hialinowe konidia 1-4-komórkowe, o kształcie cylindrycznym, wąskoelipsoidalnym lub maczugowatocylindrycznym. Powstają pojedynczo, lub w łańcuszkach[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Synonimy: Berteromyces Cif., Cercodeuterospora Curzi, Cercosporidium Earle, Fulvia Cif., Ragnhildiana Solheim[3].
Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Wykaz gatunków występujących w Polsce według checklist[6].
Passalora Fr. – rodzaj grzybów z rodziny Mycosphaerellaceae. Grzyby mikroskopijne, pasożyty rozwijające się jako endobionty w tkankach roślin.