Leptogium saturninum is a species of lichen belonging to the family Collemataceae.[1]
It has cosmopolitan distribution.[1]
Leptogium saturninum is a species of lichen belonging to the family Collemataceae.
It has cosmopolitan distribution.
Haava-tardsamblik (Leptogium saturninum) on samblik.
Ta on Eestis arvatud III kaitsekategooriasse (seisuga 2012).
Eestis on ta levinud hajusalt kogu territooriumil, kasvukohana eelistab haabu[1]
Haava-tardsamblik on õhu saastumise suhtes keskmise tundlikkusega[1].
Haava-tardsamblik (Leptogium saturninum) on samblik.
Ta on Eestis arvatud III kaitsekategooriasse (seisuga 2012).
Eestis on ta levinud hajusalt kogu territooriumil, kasvukohana eelistab haabu
Haava-tardsamblik on õhu saastumise suhtes keskmise tundlikkusega.
Pakość pilśniowata (Leptogium saturninum (Dicks.) Nyl. ) – gatunek grzybów należący do rodziny Collemataceae[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Collemataceae, Peltigerales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1790 James Dickson nadając mu nazwę Lichen saturninus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1803 William Nylander, przenosząc go do rodzaju Leptogium[1]. Synonimy naukowe[3]:
Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].
Listkowata, złożona z jednego i głęboko wcinanego listka, lub z wielu listków. Pojedyncze listki osiągają średnicę 2-8 cm, wyjątkowo do 10 cm i są cienkie – mają średnicę 0,1 – 0,3 mm. Odcinki plechy mają szerokość do 1 cm, czasami ich obrzeża są wywinięte do góry. Podczas suchej pogody plecha jest sztywna i krucha, po zwilżeniu wodą staje się galaretowata i sprężysta. Powierzchnia górna ma barwę oliwkową, czarnobrunatną lub szaroczarną. Występują na niej liczne, czarne izydia o brodawkowatym, cylindrycznym lub koralikowatym kształcie, czasami krzaczkowato rozgałęzione[4][5]. Powierzchnia dolna ma barwę od białawej do brunatnej, jest pomarszczona i pokryta gęstym kutnerem białych, cylindrycznych włosków o długości do 0,2 mm[5].
Plecha jest homeomeryczna, o jednowarstwowej korze zbudowanej z pseudoparenchymy. W rdzeniu znajdują się sinice z rodzaju Nostoc[4].
Reakcje barwne: wszystkie negatywne. Kwasów porostowych brak[5].
Lekanorowe apotecja mają średnicę do 2 mm, występują jednak bardzo rzadko. Mają płaskie lub wklęsłe tarczki o czerwonobrunatnej barwie i trwały, gładki i cienki brzeżek[4]. W jednym worku powstaje po 8 elipsoidalnych lub jajowatych zarodników o rozmiarach 20-25 × 7-10 μm. Posiadają 3-4 poprzeczne przegrody[4]. Pyknidia nie występują[5].
Na półkuli północnej występuje na wszystkich kontynentach i na wielu wyspach. W Europie na północy sięga aż po archipelag Svalbard, występuje także na Grenlandii i w Islandii. Na półkuli północnej znane są pojedyncze stanowiska w Andach, Afryce Środkowej i Australii[6]. W Polsce występuje głównie w górach, ale opisano też stanowiska na Wyżynie Wschodniomałopolskiej i na Pojezierzu Wschodniobałtyckim. Wszędzie jest rzadki[4]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status EN – gatunek wymierający[7]. Od 9 października 2014 r. jest gatunkiem ściśle chronionym[8].
Rośnie głównie na korze drzew liściastych, rzadziej iglastych i na kwaśnych skałach wśród mchów[5].
Pakość pilśniowata (Leptogium saturninum (Dicks.) Nyl. ) – gatunek grzybów należący do rodziny Collemataceae. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów.
Skinnlav (Leptogium saturninum) är en lavart[1] som först beskrevs av James Dickson och fick sitt nu gällande namn av William Nylander.
Skinnlav ingår i släktet Leptogium och familjen Collemataceae.[2][3] Arten är reproducerande i Sverige.[4] Inga underarter finns listade i Catalogue of Life.[2]
Skinnlav i byn Kaukvere i landskapet Lääne-Virumaa i nordöstra Estland.
Skinnlav (Leptogium saturninum) är en lavart som först beskrevs av James Dickson och fick sitt nu gällande namn av William Nylander.
Skinnlav ingår i släktet Leptogium och familjen Collemataceae. Arten är reproducerande i Sverige. Inga underarter finns listade i Catalogue of Life.
Оливково-буре тіло шкірясте. Має вигляд одного або кількох листків. Округлі гладенькі лопаті частково перекривають одна одну.
Розмножується нестатевим (пікноконідіями, фрагментами слані) та статевим (спорами) шляхом.
Вид поширений в горах майже всієї Європи, на Кавказі, в Азії (від Кавказу та Камчатки, на півдні до Індії), у Північній Америці, Гренландії, Новій Зеландії. В Україні зустрічається в Карпатах, на Західному Поліссі. Трапляється поодинці або невеликими групами на корі дерев, при основі стовбурів, листяних, рідше хвойних порід. Лишайник дуже чутливий до змін лісових екосистем.
Включений до третього видання Червоної книги України (2009 р.). Охороняється у Карпатському НПП та Карпатському БЗ.