Janowiec (Genista L.) – rodzaj roślin należący do rodziny bobowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia od ok. 90[2] do ponad 125[3] gatunków, występujących w największym zróżnicowaniu w basenie Morza Śródziemnego, poza tym na obszarze Europy, zachodniej Azji i w północnej Afryce[2]. Gatunkiem typowym jest Genista tinctoria L.[4].
Asterocytisus (W. D. J. Koch) Schur ex Fuss, Chamaespartium Adans., Enantiosparton K. Koch, Genistella Ortega, Pterospartum (Spach) K. Koch, Rivasgodaya Esteve, Teline Medik.
Jeden z rodzajów podrodziny bobowatych właściwych Faboideae w rzędzie bobowatych Fabaceae s.l.[1]. W obrębie podrodziny należy do plemienia Genisteae[5].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe (Rosidae Takht.), nadrząd Fabanae R. Dahlgren ex Reveal, rząd bobowce (Fabales Bromhead), rodzina bobowate (Fabaceae Lindl.), podrodzina Genistoideae F. Schwarz, plemię Genisteae Dumort., podplemię Genistinae Bronn., rodzaj janowiec (Genista L.)[6].
Janowiec (Genista L.) – rodzaj roślin należący do rodziny bobowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia od ok. 90 do ponad 125 gatunków, występujących w największym zróżnicowaniu w basenie Morza Śródziemnego, poza tym na obszarze Europy, zachodniej Azji i w północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest Genista tinctoria L..