Psilocybe cubensis – gatunek grzybów z rodziny Hymenogastraceae[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1906 r. Franklin Sumner Earle nadając mu nazwę Stropharia cubensis. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1948 r. Rolf Singer[1].
Jest to popularny gatunek grzybów halucynogennych wyróżniający się dużą zawartością substancji psychoaktywnych – psylocybiny i psylocyny. Grzyby te łatwo dostosowują się do nowych warunków, ale naturalnie występują tylko wzdłuż 35 równoleżnika. Można je znaleźć zarówno na wysokich wzgórzach, jak i w dolinach rzek w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Rdzenna ludność Ameryki Południowej używa tych grzybów w celach religijnych – dzięki nim mogą doświadczać wizji i rozmawiać ze swoimi bogami. W języku Azteków grzyby te nazywają się teonancati, co znaczy "grzyby bogów". Działanie Psilocybe cubensis odkrył w 1958 Gordon Wasson, wraz z żoną uczestnicząc w rytuale Indian. Psilocybe cubensis mogą też być swobodnie hodowane w domowych warunkach. Zarodniki ich sa powszechnie dostępne w sklepach internetowych. Jednakże mimo iż posiadanie zarodników jest w Polsce legalne, sama uprawa grzybów jest zakazana ustawą.
Psilocybe cubensis – gatunek grzybów z rodziny Hymenogastraceae.